Jak urządzić jeden pokój dla rodziców i dziecka?
Jeden pokój dla rodziców i dziecka to lada wyzwanie aranżacyjne. Choć pierwsze skrzypce gra tutaj ergonomia wnętrza, trudno się oprzeć pokusie dekorowania przestrzeni rozmaitymi gadżetami dla malucha, które – niestety – błyskawicznie opanowują strefę dorosłych. Jak urządzić pokój dziecięcy i sypialnię rodziców w jednym? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak wiek pociechy, metraż pomieszczenia, a także układ ścian oraz lokalizację drzwi, okien i grzejników.
26.11.2018 14:15
Pokój dziecięcy i sypialnia rodziców – cechy wielofunkcyjnego wnętrza
W sypialni rodziców, która służy jednocześnie jako pokój dziecięcy, komfortowo muszą czuć się co najmniej trzy osoby. Każda z nich powinna mieć własny kącik. Dla dorosłych ważne są przede wszystkim intymność i porządek, dla malucha zaś bezpieczeństwo i swoboda. Wszystko to da się osiągnąć nawet na bardzo niewielkim metrażu dzięki odpowiedniemu zagospodarowaniu wnętrza, w którym najważniejsze miejsce zajmują łóżko rodziców i łóżeczko dla dziecka. Dobrze, by stały w bliskiej odległości od siebie, zwłaszcza jeśli maluch jest w wieku niemowlęcym i często budzi się w nocy. Dzięki takiemu układowi mebli tulenie płaczącego dziecka do snu nie będzie wymagało przemierzania całego pomieszczenia.
Należy jednak pamiętać, że pokój dziecięcy i sypialnia rodziców w jednym tworzy przestrzeń nie tylko do wieczornego odpoczynku, ale również do różnorakiej aktywności w ciągu dnia. To tu często organizuje się strefę zabaw dla malucha, jak również miejsce do pracy dla dorosłych, którzy właśnie w sypialni najbardziej lubią korzystać z laptopa i gromadzić dokumenty. Co więcej, jeden pokój dla rodziców i dziecka to najczęściej pomieszczenie do przechowywania ubrań i rozmaitych akcesoriów – od podgrzewaczy do butelek po dodatkowe zestawy pościeli. Nie zawsze metraż pozwala na ustawienie w sypialni dla trzech osób szafy, ale nie powinno tu zabraknąć komody. Dodatkowe miejsce do chowania rozmaitych przedmiotów można zapewnić sobie dzięki łóżkom z wbudowanymi szufladami.
Ważną cechą sypialni i pokoju dziecka w jednym jest przytulność. Najłatwiej ją osiągnąć dzięki operowaniu ciepłymi kolorami, wśród których dobrze czują się zarówno dorośli, jak i najmłodsi. Nastrojową aranżację uzupełniają drobne elementy oświetlenia, takie jak halogeny skierowane w stronę ściany oraz lampki oplatające regał czy zagłówek łóżka. Nie może w niej zabraknąć również miękkich obić, koców i poszewek na poduszki. W sypialni ciepłej i uroczej sypialni tworzy się kameralny klimat, który sprzyja relaksowi.
Sypialnia i pokój dziecka w jednym – zdjęcia aranżacji
Pomysły na sypialnię i pokój dziecka w jednym odzwierciedlają główne tendencje w aranżacji wnętrz. Dlatego też nierzadko można spotkać się z wystrojem, w którym przytulność na pewnych polach ustępuje miejsca nowoczesnemu designowi. Za ciepłą i przyjemną atmosferę odpowiadają wszechobecne tekstylia, chociaż w zakresie kolorystki panuje chłód bieli przełamanej czernią.
Czarno-białe aranżacje stały się już tak popularne jak niegdyś brązowo-beżowe, ale i te drugie dalej mają swoich zwolenników. Wpisują się w stylu rustykalny, który można uzyskać dzięki nagromadzeniu drewnianych mebli z rysunkiem słojów i innych naturalnych elementów wyposażenia, takich jak cegła oraz kamień. Wbrew pozorom ich surowa forma sprawdza się nie tylko w salonie, ale również w pokoju dziecięcym i sypialnią rodziców w jednym.
Wśród świeżo upieczonych rodziców nie brakuje też miłośników wnętrz zdominowanych przez wyraziste kolory. Co ciekawe, właśnie takie wpływają na integrację sensoryczną dziecka lepiej niż pastele. Oczywiście pod warunkiem, że zostaną wprowadzone tylko jako pojedyncze akcenty, tj. zasłony, poszewki na poduszki czy wzory na wybranej ścianie pokoju. W przeciwnym razie mogą męczyć wzrok i utrudniać koncentrację. Granat, soczysta zieleń czy słoneczny odcień żółtego potrafią wprowadzić do sypialni nieco dynamizmu, niezależnie od tego, w jakim stylu jest utrzymana – nowoczesnym czy klasycznym (lub nawet retro).