Jak wietrzyć mieszkanie zimą? Nagminnie popełniany błąd

Zimą wiele osób unika wietrzenia mieszkań z obawy przed ochłodzeniem pomieszczeń i wzrostem kosztów ogrzewania. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają na skuteczne przewietrzenie wnętrz bez znacznego spadku temperatury czy wyższych rachunków.

Jak wietrzyć mieszkanie zimą?
Jak wietrzyć mieszkanie zimą?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Zapewnienie dopływu świeżego powietrza do wnętrza mieszkania nie tylko poprawia komfort życia, ale również korzystnie wpływa na zdrowie. Dobrze jest więc wietrzyć mieszkanie każdego dnia. W praktyce, podczas mroźnych dni, wiele osób pomija tę czynność, martwiąc się o straty ciepła oraz koszty związane z ogrzewaniem.

Takie obawy często wynikają z błędów popełnianych podczas tego prostego procesu. Sprawiają one, że wnętrze traci temperaturę, a opłaty wzrastają. Istnieje jednak kilka prostych zasad, które mogą sprawić, że wietrzenie zimą nie przysporzy problemów.

Jak wietrzyć mieszkanie zimą?

Jednym z najczęstszych błędów jest pozostawianie okien jedynie uchylonych. Aby wietrzenie było efektywne, okna powinny być szeroko otwarte na kilka minut, co pozwala na pełną wymianę powietrza. Dzięki temu ogranicza się także zaleganie wilgoci na szybach, uszczelkach i ścianach. Wystarczające może być otworzenie jedynie drzwi balkonowych.

Ważne jest także, aby na 10 minut przed planowanym wietrzeniem zakręcić kaloryfery, pozwoli to zredukować straty energii. Po wszystkim ponownie je odkręć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tak obniżysz rachunki za ogrzewanie. Genialny trik z folią aluminiową!

Tego nie rób zimą

W sytuacjach, gdy w pomieszczeniu suszą się ubrania, wietrzenie staje się jeszcze bardziej istotne, aby uniknąć kondensacji wilgoci, co mogłoby sprzyjać rozwojowi pleśni. Lepiej jest nie kłaść prania na kaloryferach - pomimo że może to przyspieszyć suszenie, ponieważ zwiększa to wilgotność w pokoju.

Podczas suszenia odzieży warto zachować dystans między ubraniami na suszarce i unikać przeładowywania bębna pralki, co pozwala wilgoci częściowo wyparować już w trakcie wirowania. Można również dodać do bębna piłeczkę tenisową, która odbijając się, pomaga zmniejszyć wilgoć w materiałach.

Jesteśmy ciekawi twojej opinii. Wypełnij ankietę dotyczącą zdrowego stylu życia. Znajdziesz ją TUTAJ.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)