Trwa ładowanie...

Jak zapewnić sobie bezpieczny wyjazd za granicę?

Bezpieczeństwo zawsze powinno być podstawowym wyznacznikiem podczas jakichkolwiek wyjazdów, a jeżeli planujesz wyjazd za granicę, szczególnie powinieneś zwrócić uwagę na tego typu kwestie. Oprócz niezbędnych szczepień i posiadania numerów alarmowych, musisz też zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe, zakładając np. konto walutowe.

Jak zapewnić sobie bezpieczny wyjazd za granicę?Źródło: Materiały prasowe
d4bh8hi
d4bh8hi

Konto walutowe dla bezpiecznego finansowo wyjazdu

Bezpieczeństwo to przede wszystkim zabezpieczenie finansowe podczas zagranicznej wyprawy. Aby móc ratować się w każdej sytuacji, musisz zawsze mieć dostęp do swoich pieniędzy - zarówno w formie gotówki, jak i za pośrednictwem karty płatniczej. Co ważne, staraj się nie trzymać karty płatniczej w miejscu, w którym przechowywane są środki w formie gotówkowej.

W tym kontekście przydatne będzie bez wątpienia konto walutowe, które pozwoli Ci na dokonywanie bezpłatnych transakcji bezgotówkowych, a nawet umożliwi darmowe wypłaty z różnych bankomatów na świecie. Polecamy Ci założenie takiego rachunku, szczególnie jeśli często wyjeżdżasz gdzieś za granicę. Docenisz to szczególnie w sytuacji kryzysowej!

Dobre ubezpieczenie – bez niego się nie ruszaj

Wielkim błędem jest wyjazd gdziekolwiek za granicę bez odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego. Przede wszystkim, polskie ubezpieczenie społeczne nie będzie rekompensowało Twojego leczenia w obcym państwie, co może wiązać się z bardzo wysokimi kosztami w przyszłości.

d4bh8hi

Po drugie, ewentualny transport do kraju – np. po poważnej operacji – również może być bardzo drogi, szczególnie, jeśli niezbędny okaże się wykwalifikowany transport medyczny. Pod żadnym względem nie bagatelizuj tego elementu i nie zakładaj, że wszystko będzie dobrze podczas wyjazdu. Tego Ci życzymy, jednak nie zawsze tak się dzieje.

Pamiętaj o szczepieniach!

Jeżeli jedziesz w bardziej egzotyczne kraje, szczególnie w kierunku Azji lub Afryki, nie zapomnij o niezbędnych szczepieniach. Wielu turystów zapomina o tym fakcie, szczególnie organizując swoje wyprawy na własną rękę. Odpowiednio wcześniej zapoznaj się z wykazem sugerowanych szczepień i zorganizuj, by fantastyczny wyjazd nie skończył się groźną chorobą!

Nie wybieraj niebezpiecznych kierunków

Mimo tego, że możesz wybrać się do zdecydowanej większości krajów świata, nie każdy z nich jest bezpieczny. A – trzeba pamiętać – wśród krajów potencjalnie niebezpiecznych, są także kraje będące bardzo popularnymi kierunkami turystycznymi wśród Polaków. Nim wybierzesz taki kierunek, zastanów się dwa razy: niskie ceny wakacji często mają swoje drugie podłoże.

Takimi krajami jest np. Egipt, Tunezja, czy nawet Turcja. Chaotyczna sytuacja polityczna czy prowadzenie działań zbrojnych z całą pewnością powinno dać Ci do myślenia. Warto zadać sobie pytanie, czy aby na pewno nie lepiej wybrać inną destynację – chociażby była nieco droższa. W razie realnego zagrożenia, ani konto walutowe, ani ubezpieczenie zdrowotne niestety Ci nie pomoże.

d4bh8hi

Miej zawsze numery alarmowe pod ręką

Wprawdzie na terenie Unii Europejskiej funkcjonuje uniwersalny numer alarmowy 112, jednak w wielu innych krajach będzie on już inny. Zawsze miej przy sobie najważniejsze numery do służb danego kraju (policja, straż pożarna, pogotowie) – już nawet nie tylko po to, by móc pomóc sobie, ale każdemu, kto znajdzie się w niebezpieczeństwie.

Miej też zawsze numer do polskiej ambasady za granicą. W przypadku, gdybyś z jakiegokolwiek powodu miał kłopoty z powrotem do kraju (chociażby z powodu kradzieży dokumentów podróży), ambasada ma obowiązek zorganizowania Ci pomocy. Nie zapominaj o takim przywileju.

Podróżuj z głową!

Zawsze, bez względu na kierunek, jaki obierzesz, zachowuj wszelkie względy bezpieczeństwa. Mowa tu zarówno o bezpieczeństwie finansowym (w czym pomoże np. konto walutowe), ale także i fizycznym – dlatego warto mieć wykupione odpowiednie ubezpieczenie, czy zorganizowane właściwe dla danego kraju szczepienia. Zapewniamy: nie ma sensu ryzykować!

d4bh8hi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d4bh8hi