Blisko ludziJak zdobyć pewność siebie?

Jak zdobyć pewność siebie?

Boimy się codziennych sytuacji: poznawania nowych ludzi, egzaminów, rozmowy z szefem. W głowie stwarzamy tysiąc negatywnych scenariuszy. Ciągle dręczy nas pytanie: co powiedzą inni? Pewne siebie kobiety nie budzą sympatii. Często mówimy, że zadzierają nosa, że pewnie w gruncie rzeczy są zakompleksione i słabe. Jednocześnie spoglądamy na nie z zazdrością, chcemy, żeby trochę tej ich pewności siebie na nas spłynęło.

Jak zdobyć pewność siebie?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

02.12.2016 | aktual.: 12.12.2016 10:37

Co to jest pewność siebie? Michał Pasterski, twórca najpopularniejszego w Polsce bloga o rozwoju osobistym, trener i coach, określa ją jako myślenie w odpowiedni sposób i robienie w głowie rzeczy, które są przeciwieństwem lęku czy strachu przed nieznanym. Jego artykuł „Zdobądź pewność siebie” jest najczęściej czytanym wpisem na blogu. Także organizowane przez niego szkolenie pod tym tytułem przyciąga najwięcej chętnych i jest często powtarzane. Pasterski radzi, jak stać się bardziej pewnym siebie, a przez to nie tylko lepiej funkcjonować w codziennym życiu, ale także spełniać swoje marzenia, odważnie działać.

Podczas jednego ze szkoleń poprosił uczestników: Niech ręce podniosą wszyscy ci, którzy są absolutnie pewni, że brakuje im pewności siebie. Prawie wszyscy się zgłosili. Wtedy powiedział: Skoro potraficie być tak pewni siebie w tej sprawie, to dlaczego nie w innych? Jak widać – pewność siebie jest osiągalna dla każdego. Niektórzy się z nią rodzą, inni muszą na nią trochę popracować. Ale tak naprawdę, aby zdobyć pewność siebie, wystarczy zmienić kilka rzeczy.

Przede wszystkim – swoje przekonania. Ile razy robimy coś wbrew sobie, bo boimy się, co ktoś inny mógłby pomyśleć? Aby być pewnym siebie, konieczne jest wyjście z tego schematu. Trzeba sobie powiedzieć: niech inni myślą sobie, co chcą. Paradoksalnie, gdy mówisz to, co masz na myśli i działasz bez strachu o opinię innych, tym sposobem właśnie zyskujesz wielki szacunek otoczenia – mówi Pasterski.

Podstawą pewności siebie jest akceptacja własnej osoby. Ważne, by zdać sobie sprawę ze swoich wad i je zaakceptować. Warto też wypisać sobie wszystkie rzeczy, z których jesteśmy dumne – pomoże nam to zwiększyć samoocenę.

Trzecim krokiem do zdobycia pewności siebie jest poszerzanie własnej strefy komfortu. Strefa ta to rzeczy, których robienie na co dzień nie sprawia nam żadnego kłopotu, w których czujemy się pewnie i bezpiecznie. Jeśli zaczniemy robić nowe rzeczy, które wywołują w nas stres i niepewność, nasza strefa komfortu systematycznie się będzie powiększać. Przykład? Jeśli wstydzimy się zabierać głos na zebraniu służbowym, powinnyśmy starać się robić to jak najczęściej. Z czasem zupełnie zapomnimy o swoim dawnym lęku, a takie wystąpienia przed większym gronem wydadzą się jak najbardziej naturalne.

I wreszcie ostatni, najważniejszy chyba element do osiągnięcia trwałej pewności siebie – zaakceptować wszystkie czarne scenariusze. Umysł będzie nam je podsuwał za każdym razem, bo taka jest jego natura. Robi to, by nas chronić przed zagrożeniem, często jednak – na wyrost. Dopiero gdy przyjmiemy do wiadomości, że coś może pójść nie tak i się z tym pogodzimy – zyskamy pewność siebie, a co za tym idzie – odwagę do działania, sięgania po swoje marzenia. A o tym chyba marzy każda z nas.

Partnerem cyklu jest marka Bella

psychologpewność siebieodwaga
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)