Blisko ludziJak znaleźć dobrą sztelę, czyli wątpliwości początkującej opiekunki w Niemczech

Jak znaleźć dobrą sztelę, czyli wątpliwości początkującej opiekunki w Niemczech

Źródło zdjęć: © Adobe Stock
18.07.2022 15:41

Poszukując pracy w opiece w Niemczech, z pewnością natknęłaś się na pojęcie "dobra sztela". Możesz mieć wrażenie, że wszyscy jej szukają – tylko czym ona tak właściwie jest? Warto już teraz poznać znaczenie tego pojęcia, gdyż będzie się ono pojawiać bardzo często. Nie tylko w trakcie szukania pracy w niemieckiej opiece, ale też podczas rozmów z kolegami i koleżankami po fachu.

Czym jest sztela i jak rozpoznać tę dobrą?

Sformułowanie "sztela" powstało od niemieckiego określenia "die Stelle", które oznacza posadę, stanowisko czy pracę. Opiekunki nazywają tak pracę w domu podopiecznego. Chodzi tu o całokształt: zakres obowiązków, stan zdrowia seniora, jego osobowość, usposobienie, a także o kontakt z rodziną osoby starszej. Dlatego ogłoszenie o pracę dla opiekunki powinno zawierać wszystkie jej aspekty i opisywać każdy szczegół. Warto pamiętać, że praca w opiece polega na spędzaniu większości czasu z podopiecznym. Warunki współpracy powinny więc pasować obu stronom, gdyż na kilka tygodni sztela staje się dla opiekunki drugim domem. Jeśli trafisz na dobrą sztelę, masz szansę poczuć się jak u siebie – to rekompensuje codzienny trud.

Dobra sztela jest więc taką pracą w opiece, która satysfakcjonuje obie strony. Jeśli więc szukasz zatrudnienia w branży, skup się przede wszystkim na ofertach spełniających Twoje oczekiwania. Wybór szteli to kwestia bardzo indywidualna – to, co pasuje Tobie, niekoniecznie będzie odpowiednie dla innej opiekunki. Istnieje jednak kilka uniwersalnych kryteriów, które pomagają określić, czy sztela jest w porządku. Są to przede wszystkim: wysokość wynagrodzenia, legalność zatrudnienia, warunki mieszkaniowe, stan zdrowia osoby starszej. Ważne mogą być też stawiane przez pracodawcę wymagania językowe, szczegółowy opis podopiecznego i określenie stopnia jego niepełnosprawności.

Na to opiekunka pracująca w Niemczech musi zwrócić uwagę

Jak zatem znaleźć dobrą sztelę? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które na pewno CI się przydadzą. Poniżej opowiemy nieco więcej o wymienionych wcześniej aspektach pracy opiekunki w Niemczech.

Atrakcyjne wynagrodzenie i legalna praca

Wysokie zarobki często wiążą się z trudniejszymi obowiązkami, dlatego nie wszyscy opiekunowie do nich dążą. Niektórzy skupiają się przede wszystkim na satysfakcji płynącej ze spokojnej i mniej wymagającej pracy. Mimo wszystko jednak wyższe stawki mogą być dobrą motywacją do wykonywania codziennych obowiązków. Dlatego jeszcze przed podpisaniem umowy dobrze jest dowiedzieć się, w jakiej walucie otrzymasz wypłatę i czy podana suma to kwota netto, czy brutto. Ważny jest też termin, w jakim zostanie ona wypłacona. Zdarza się bowiem, że kwota wyszczególniona w ogłoszeniu to wynagrodzenie za cały kontrakt. Nie powinno tak być – dobre agencje w ofertach pracy zawsze podają wynagrodzenie za miesiąc pracy. Dodatkowo oferują zwrot kosztów dojazdu lub darmowy transport, a także atrakcyjne premie i bonusy. Dowiedz się też, czy od podanej sumy trzeba jeszcze odprowadzić podatek. Pośrednicy często proponują wsparcie przy załatwianiu formalności, możesz śmiało więc zapytać o to konsultanta.

Stan zdrowia seniora

Istotną częścią oferty pracy jest szczegółowy opis stanu zdrowia podopiecznego. To z niego jesteś w stanie wyczytać, jak trudne będą Twoje obowiązki jako opiekunki osoby starszej. Ważne są: stopień samodzielności seniora, typ opieki, jakiej wymaga, choroby i dolegliwości oraz kondycja fizyczna. Pamiętaj, że zadania opiekunki mogą, ale nie muszą pojawić się w ogłoszeniu. Jeśli ich nie ma, dopytaj konsultanta z agencji o szczegóły – to pomoże Ci podjąć ostateczną decyzję. Zwykle od opiekunów wymaga się wsparcia przy codziennych czynnościach: poruszaniu się, wstawaniu, siadaniu, myciu, czynnościach fizjologicznych. Dla opiekunek pracujących w Niemczech ważny jest fakt, czy osoba do opieki cierpi na demencję starczą (objawami są chociażby problemy z pamięcią lub wolniejsze myślenie). Wiedza o tych aspektach opieki pozwoli uniknąć rozczarowań po przyjeździe na sztelę.

Warunki mieszkaniowe dla opiekunki w Niemczech

To niezwykle ważny punkt. Dlaczego? Wyjeżdżasz za granicę, w nieznane miejsce i będziesz w nim przebywać przez najbliższe kilka tygodni lub miesięcy. Chcesz się tam dobrze czuć, toteż oczekujesz, że pracodawca zapewni Ci spokojny kąt i pokaże pomieszczenia, z których będziesz korzystać. Najbardziej istotny jest własny pokój, gdzie wstęp ma jedynie opiekunka, jak również dostęp do kuchni i łazienki. Z reguły pracodawca zapewnia też wyżywienie i dostęp do Internetu, by można było kontaktować się z rodziną w Polsce. Inne udogodnienia, jak udostępnianie samochodu czy własna łazienka, zależą od konkretnej szteli.

Decyzja o wyborze konkretnej szteli powinna być świadoma. Zanim ją podejmiesz, rozważ wszystkie za i przeciw. Jeśli czujesz taką potrzebę, możesz poprosić o pomoc agencję, z którą współpracujesz. Na przykład konsultanci z Agencji Veritas z chęcią podpowiedzą Ci, jaka sztela będzie najbardziej odpowiednia. Dodatkowo odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania dotyczące legalności zatrudnienia, wypłacanego wynagrodzenia i załatwiania kwestii formalnych.

Chcesz zostać opiekunką w Niemczech? Wybierz najlepszą ofertę!

Praca w opiece w Niemczech jest dobrym sposobem na realizację swoich zawodowych celów. Pozwala sporo zarobić i zdobyć doświadczenie, tak potrzebne w dalszym rozwoju w branży. Pracując za granicą, możesz też spróbować swoich sił w nowym zawodzie i podszkolić język niemiecki. Pamiętaj tylko, że w Internecie aż się roi od ofert pracy dla opiekunek w Niemczech. Niektóre z nich mogą pochodzić od nieuczciwych pracodawców – ale Ty, po lekturze tego artykułu, wiesz już, jak ich uniknąć. Wystarczy wziąć pod uwagę czynniki, które wymieniamy powyżej. Wiedz jedynie, że nie każda firma opiekuńcza jest godna zaufania. Ogłoszeń przybywa, gdyż społeczeństwo niemieckie starzeje się z każdym rokiem, a osób potrzebujących opieki jest coraz więcej. Niektórzy, chcąc tę sytuację wykorzystać, proponują opiekunkom pracę bez umowy, świadczeń czy merytorycznego wsparcia. Dlatego najważniejszą kwestią jest sprawdzenie, czy dana agencja działa zgodnie z prawem. Nie decyduj się na wyjazd bez podpisanej umowy, nie daj się zwieść zapewnieniami, że "dokumenty podpiszesz na miejscu albo po powrocie". Pamiętaj, umowa spisana na papierze to gwarancja, że otrzymasz wynagrodzenie za pracę w Niemczech. Kiedy dostaniesz do rąk umowę, dokładnie ją przeczytaj, a jeśli jakieś kwestie są dla Ciebie niezrozumiałe, zapytaj o nie konsultanta. Oszczędzi Ci to dodatkowego stresu.

Praca w opiece w Niemczech jest wymagająca, czasami trudna, ale może też być satysfakcjonująca. Wystarczy znaleźć agencję, która działa zgodnie z prawem i której można bez problemu zaufać, a później wybrać najbardziej ciekawą i przejrzystą ofertę. Legalna, dobrze płatna praca sprawi, że z przyjemnością będziesz wykonywać codzienne obowiązki.

Więcej informacji na temat pracy w opiece Niemcy znajdziesz tutaj: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także