Jak zostać pisarzem? Krótki poradnik dla początkujących

Opowiadanie historii to jedna z naturalnych, podstawowych potrzeb człowieka. Niektórym wystarczają ploteczki w gronie przyjaciół i aktualizowanie statusów na Facebooku. Inni jednak marzą, by ich opowieści, porady czy wspomnienia przelane na papier docierały do rzeszy czytelników, by ich książki w mgnieniu oka znikały z księgarnianych półek... Jesteś w tej drugiej grupie? Podpowiemy ci, jak zacząć pisarską karierę!

Jak zostać pisarzem? Krótki poradnik dla początkujących
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

28.06.2016 | aktual.: 18.05.2017 11:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po pierwsze – temat

Żeby pisać, trzeba mieć o czym pisać. Niby wiadomo, ale warto sobie to uświadomić na początku swojej literackiej drogi. Niezależnie od tego, czy w planach masz powieść, poradnik czy reportaż - najbardziej przekonujący dla potencjalnego czytelnika będziesz, pisząc o tym, na czym doskonale się znasz: o swojej pasji, o swojej pracy, o tym, co sam przeżyłeś... Przede wszystkim bądź sobą. Pisz o tym, co cię porusza. Interesujesz się historią swojego regionu? Opowiedz fascynującą historię o zakątkach, które znasz z dzieciństwa. Czujesz, że twoje kulinarne dokonania są czymś wyjątkowym? Opisz je w niebanalnej książce kucharskiej. Dobrą książkę można napisać o wszystkim – trzeba tylko zrobić to z pasją.

Po drugie – warsztat

Nie oszukujmy się – książka nie napisze się sama. Nawet najlepszy temat nie wystarczy, jeśli nie zadbamy o odpowiednią formę przekazu. Pisanie to nie tylko talent, ale i umiejętność, która rozwija się przez ćwiczenia. Pisz więc jak najwięcej. Jeśli na początku nie chcesz dzielić się swoimi tekstami z innymi, załóż dziennik – a jeśli liczysz na konstruktywne uwagi potencjalnych czytelników i ich opinie, możesz zacząć blogować. I bądź w tym regularny. Wymieniaj długie maile ze znajomymi. Jednym słowem – ćwicz, kiedy tylko się da! Im więcej będziesz pisać, tym lepsze będą twoje utwory.

Po trzecie – systematyczność

Pisarze mogą być uważani za lekkoduchów, którzy siadają do biurka od czasu do czasu, kiedy poczują przypływ weny. W rzeczywistości większość literatów pracuje dzisiaj zupełnie inaczej. Przyznają, że narzucają sobie pewien stały rytm pracy, np. codziennie siadają do pisania po porannej kawie albo w czasie, kiedy inni ucinają sobie poobiednią drzemkę. Jeśli chcesz napisać książkę, bierz przykład z najlepszych i pracuj nad nią regularnie. Licząc jedynie na przypływy weny, musisz być przygotowany na pośmiertną publikację swoich nieukończonych dzieł.

Po czwarte – wydawca

Nie polecamy czekania na cudowne odkrycie przez łowców talentów największych wydawnictw. Dziś trzeba brać los w swoje ręce. Z pomocą debiutującym pisarzom przychodzą serwisy self-publishingowe, takie jak Rozpisani.pl. To platforma ułatwiająca drogę do literackiego debiutu – wydaniem twojej książki zajmą się eksperci doskonale znający reguły rządzące rynkiem książki w Polsce. Załatwią za ciebie wszelkie formalności, zadbają o redakcję, korektę i wszelkie edytorskie szczegóły, a na końcu zajmą się dystrybucją i promocją twojej publikacji. Warto skorzystać z takich usług, by dotrzeć do szerokiej rzeszy odbiorców.

Po piąte – pisz dalej!

Już po debiucie? Pamiętaj, że jedna książka pisarza nie czyni. Szukaj kolejnych tematów, inspiracji, słuchaj otaczającego cię świata i... przelewaj na papier. Powodzenia!

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Rozpisani.pl