Jak żyjemy tak widzimy
Tryb życia ma zasadniczy wpływ na jakość naszego widzenia. Osoby cały czas zajęte, żyjące w ciągłym stresie, pędzące wcześnie do pracy, wracające późno, są bardziej narażone na problemy ze wzrokiem. Gdy ktoś czuje się zmęczony, nie ma czasu pomyśleć, że warto byłoby wybrać się do lekarza. Tymczasem przynajmniej za część zmęczenia mogą być odpowiedzialne problemy z oczami.
Tryb życia ma zasadniczy wpływ na jakość naszego widzenia. Osoby cały czas zajęte, żyjące w ciągłym stresie, pędzące wcześnie do pracy, wracające późno, są bardziej narażone na problemy ze wzrokiem. Gdy ktoś czuje się zmęczony, nie ma czasu pomyśleć, że warto byłoby wybrać się do lekarza. Tymczasem przynajmniej za część zmęczenia mogą być odpowiedzialne problemy z oczami.
Nie trenuj oczu
Granica wiekowa, po przekroczeniu której tak czy inaczej trzeba odwiedzić okulistę to 40 lat. Pojawia się wtedy normalna w tym wieku „starczowzroczność” czyli objawy niedokładnego widzenia, łatwego męczenia się wzroku. Jeśli ktoś dużo pracuje, często czuje się senny, oddala od oczu przedmioty, którym chce się dokładnie przyjrzeć, to czas pomóc sobie okularami. Należy unikać tzw. treningu i zmuszać się do życia bez okularów. To nic nie da, wręcz przeciwnie. Gdy nie będziemy mieli komfortu pracy z bliska, będziemy zmęczeni, zestresowani. Ale przed 40. też nie wolno bagatelizować jakichkolwiek objawów. Jeśli na przykład czujemy się zmęczeni w kinie, w teatrze, nuży nas oglądanie przedmiotów odległych, jesteśmy wyczerpani przy prowadzeniu samochodu, to powinniśmy się znaleźć w gabinecie lekarskim. Może trzeba będzie założyć okulary, a może tylko zmienić tryb pracy, np. robić częstsze przerwy.
Niestety, każdemu kiedyś zepsuje się wzrok i każdy prędzej czy później założy okulary lub soczewki. Przy starczowzroczności, osoby cierpiące już na nadwzroczność, mogą wcześniej odczuwać potrzebę założenia okularów, nawet przed 40 rokiem życia. U krótkowidzów około tego wieku nagle może się okazać, że wzrok się poprawił. Ale po jakimś czasie też będą potrzebować okularów plusowych.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Jak w zwierciadle
Okuliści uważają, że w momencie dobierania okularów należy przeprowadzić pełniejsze badania okulistyczne. Lekarz może wtedy obejrzeć nerw wzrokowy, ocenić ciśnienie wewnątrz gałkowe, naczynia. Oko bowiem jest narządem i miejscem, właściwie jedynym tego rodzaju w organizmie człowieka, w którym można zobaczyć rzeczy, których nie zobaczy się nigdzie więcej. Chodzi przede wszystkim o naczynia, które w oku są widoczne i można obserwować ich stan, a potem na tej podstawie wyciągać wnioski co do zdrowia całego organizmu. Drugim miejscem, gdzie można je zobaczyć z taką dokładnością jest płytka paznokciowa. Ale na płytce nigdy nie są one tak dobrze zobrazowane, nawet przy dużym powiększeniu. We wnętrzu oka, przy użyciu dość prostego sprzętu, można obserwować ważne zmiany, w takich schorzeniach jak na przykład nadciśnienie.
20/5
Okulista powinien zbadać każdą osobę, która dużo czasu spędza przed monitorem komputera. Niezależnie od tego czy akurat przepisuje teksty, wprowadza dane czy po prostu gra w gry komputerowe. W wielu wypadkach będzie to tylko porada, ale często trzeba zastosować korekcję okularową. Jeśli to zaniedbamy, różne wady ukryte mogą doprowadzić do bólów gałek ocznych, senności, zniechęcenia do pracy. Praca przy komputerze zawsze wymaga robienia przerw. Nie można wpatrywać się w monitor non stop. Pracujmy 20 minut i 5 odpoczywajmy.
Groźna jaska, groźna zaćma
Najczęstsze przyczyny ślepoty to jaskra i zaćma. Dotykają nie tylko ludzi starszych, coraz częściej pojawiają się też u młodszych. Obie choroby są dziedziczne. Osoby, które mają takie przypadki w rodzinie, powinny to koniecznie zgłosić lekarzowi. Będą wtedy jego częstszym gościem. Okulistyczne badania profilaktyczne są bardzo istotne. Wykrycie wady czy choroby we wczesnym stadium może okazać się wręcz zbawienne. Na przykład kwalifikacja do operacji zaćmy bardzo się zmieniła, możemy wykonać zabieg wcześniej, prostszymi dla lekarza metodami. Ale chodzi również o to, żeby pacjent mógł szybko wrócić do pracy zawodowej. Im młodszy, tym bardziej nie chce czekać, tkwić na zwolnieniach. I dzięki nowym metodom nie musi, hospitalizacja to zwykle tylko trzy dni po zabiegu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Soczewki czy okulary
Co wybrać? Soczewki to bardzo dobra metoda. Dają komfort, nie ograniczają pola widzenia, a potrafią czasem nieznacznie zahamować postępowanie wady wzroku. Ale muszą być dobierane pod ścisłą kontrolą, w gabinetach mających długą praktykę w tej dziedzinie. Chodzi nie tylko o dopasowanie soczewek, ale też wyeliminowanie ewentualnych następstw ich noszenia. Soczewki są bezpieczne, ale wiele osób stosuje je niewłaściwie, trzeba koniecznie być pod stałą opieką okulisty. Okulary zawsze będą miały swoich zwolenników, szkła i oprawki najnowszej generacji są bardzo lekkie i wygodne. A poza tym odpowiednio dobrane do kształtu twarzy, dodają urody.
Jak oszczędzać oczy?
To złożony problem. Nie da się przecież zamknąć oczu i nie patrzeć; jeśli chcielibyśmy oszczędzić serce, nie zatrzymamy go przecież na chwilę, aby przestało bić. Oczy są pomyślane do widzenia i mają patrzeć, a odpoczywają, kiedy śpimy. Niewątpliwie jednak, zanieczyszczenie środowiska, zapylenie, suchość powietrza, nadmiar promieni ultrafioletowych są niekorzystne i pewną profilaktykę dla oczu należy stosować. Przy mocnym słońcu trzeba nosić okulary z filtrami, eliminującymi szkodliwe promienie ultrafioletowe, trzeba dbać, aby w pomieszczeniach, w których pracujemy nie było zapyleń i aby były one odpowiednio nawilgocone. To bardzo ważne szczególnie we wnętrzach klimatyzowanych, tutaj wysuszone powietrze jest bardzo szkodliwe dla spojówek, rogówek.
Profilaktyka to również systematyczne wizyty u okulisty i okulary jeśli lekarz je zaleci. Do tego uświadomienie sobie, że czasu nie stworzono tylko po to, żeby go wypełniać pracą. Na Zachodzie pracodawcy urządzają dla swoich pracowników pokoje do odpoczynku, w których relaksuje się także wzrok, w tym celu umieszcza się w nich np. akwaria.