Jaka część ciała starzeje się najszybciej?
22.10.2013 11:22, aktual.: 25.10.2013 14:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dbamy o siebie, staramy się wyglądać jak najlepiej i jak najdłużej zatrzymać młodość. Czy powinnyśmy skupić się na niektórych strefach bardziej niż na innych? Naukowcy udowodnili ostatnio, że nie wszystkie części kobiecego ciała zmieniają się w ten sam sposób. Co starzeje się najszybciej?
Dbamy o siebie, staramy się wyglądać jak najlepiej i jak najdłużej zatrzymać młodość. Czy powinnyśmy skupić się na niektórych strefach bardziej niż na innych? Naukowcy udowodnili ostatnio, że nie wszystkie części kobiecego ciała zmieniają się w ten sam sposób. Co starzeje się najszybciej? Panowie pewnie będą zaskoczeni, jednak panie dobrze znają odpowiedź: piersi. Mogą być nawet o 2-3 lata „starsze” od reszty ciała! Natomiast organem, który najdłużej zatrzymuje młodość, jest serce.
Okazuje się, że wraz z wiekiem zmienia się wzorzec chemiczny naszego DNA. Każdy gen ulega w większym lub mniejszym stopniu metylacji – procesowi, który hamuje lub pobudza ekspresję genów. Zespół Steve'a Horvatha z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles wykorzystał te zmiany do oceny wieku poszczególnych części ciała człowieka.
Żeby zacząć walczyć z procesami starzenia się, musimy najpierw je zmierzyć – mówi Steve Horvath dla „The Daily Mail”. - Chciałem stworzyć swoją wersję zegara biologicznego, który pomoże zrozumieć, co przyspiesza, a co spowalnia proces starzenia się.
Eksperyment trwał cztery lata. Naukowcy przeprowadzili naprawdę kompleksowe badania. Przeanalizowano prawie 8 tysięcy próbek 51 różnych typów zdrowej tkanki. Badani byli w różnym wieku: od płodów po osoby mające 101 lat. Na podstawie DNA próbowano ustalić ich wiek. Potem porównywano je z tkankami, których wiek był znany. Wyniki badań przytoczył prestiżowy magazyn „New Scientist”.
To było coś jak porównywanie jabłek i pomarańczy – śmieje się Horvath. - Sprawdzaliśmy naprawdę różne i odległe części ciała, takie jak mózg, płuca, serce, wątroba, nerki czy kości. To fascynujące, stworzyć zegar, który pokazuje, jak szybko starzeje się ciało.
Okazało się, że podczas gdy biologiczny wiek większości organów odpowiadał temu w metryce badanego, to istnieją części ciała, które starzeją się wolniej lub szybciej. Najbardziej „posunięte w wieku” są kobiece piersi, szczególnie u pań od 55 do 60 roku życia. Biust wydaje się starszy o 2-3 lata od reszty ciała. Prawdopodobnie piersi „postarza” ciągła ekspozycja na hormony.
Badacze stwierdzili dodatkowo, że tkanka wokół guza nowotworowego jest starsza od reszty ciała aż o 12 lat! W ogóle wydaje się, że tkanki rakowe są starsze niż zdrowe, i to średnio o 36 lat. To wyjaśnia, dlaczego wiek jest głównym czynnikiem ryzyka w przypadku chorób nowotworowych. A ponieważ piersi starzeją się najszybciej, być może właśnie dlatego jest to tak częsty nowotwór występujący u kobiet.
Istnieją jednak tkanki organizmu, które starzeją się o wiele wolniej niż reszta. U obu płci serce jest średnio o 9 lat „młodsze” niż inne organy. Prawdopodobnie zawdzięcza to komórkom macierzystym.
Moje badania dowodzą, że komórki macierzyste są jak noworodki – tłumaczy Horvath. - Co więcej, cofając rozwój innych komórek do tego stadium, można by zresetować ich zegar biologiczny.
Zdaniem naukowców to dowód na to, że cofnięcie zegara biologicznego i odmłodzenie człowieka jest możliwe. Jednak badanie ma też bardziej „przyziemne” zastosowania. Użyta metoda pozwala analizować również krew, mogłaby więc pomóc w ustalaniu wieku sprawcy przestępstwa, na przykład mordercy, który został zraniony w walce z ofiarą. Sprawdzenie tkanki uzyskanej podczas biopsji mogłoby ujawnić jej przyspieszone starzenie się, co może świadczyć o procesie nowotworowym.
Opracowany przez Horvatha algorytm jest dostępny dla innych naukowców, którzy mogą prowadzić tą metodą własne badania nad tkankami.
(PAP)/WP.pl
pmw/ krf/(sr), kobieta.wp.pl