FitnessJaki jest twój wiek metaboliczny?

Jaki jest twój wiek metaboliczny?

W popularnym powiedzeniu: „Masz tyle lat, na ile się czujesz” kryje się wiele prawdy. Stan, w jakim znajduje się nasze ciało, przekłada się na zdrowie i poziom sprawności fizycznej. Dlatego w ostatnim czasie coraz mniejsze znaczenie przypisuje się samej metryce.

Jaki jest twój wiek metaboliczny?
Źródło zdjęć: © 123RF

04.12.2013 | aktual.: 07.12.2013 11:03

W popularnym powiedzeniu: „Masz tyle lat, na ile się czujesz” kryje się wiele prawdy. Stan, w jakim znajduje się nasze ciało, przekłada się na zdrowie i poziom sprawności fizycznej. Dlatego w ostatnim czasie coraz mniejsze znaczenie przypisuje się samej metryce. Mówi się raczej o wieku biologicznym, będącym odzwierciedleniem tego, jak dobrze funkcjonuje nasz organizm. Innym powszechnym określeniem jest wiek metaboliczny. Co oznacza i jak go obliczyć?

Czasy, w których to waga łazienkowa była głównym wyznacznikiem naszej ogólnej kondycji, dawno już minęły. Poznanie swojego wieku metabolicznego pozwala przyjrzeć się dotychczas prowadzonemu stylowi życia i w razie potrzeby zmienić złe przyzwyczajenia. Wiek metaboliczny bardzo często nie pokrywa się z tym, co mówi nasz akt urodzenia. Istnieją kalkulatory internetowe, które pozwalają go obliczyć w kilka minut. Wówczas podaje się płeć, wzrost, wagę, wiek oraz poziom aktywności fizycznej. To jednak mało precyzyjny pomiar.

Znacznie lepiej określić tę wartość u dietetyka, który posiada specjalne urządzenie, zwane analizatorem składu ciała. Wyglądem przypomina ono zwykłą wagę, mierzy jednak szereg innych parametrów: wagę mięśni, ilość tkanki tłuszczowej i wody w organizmie, masę kości, a także wiek metaboliczny.

Jeśli jest on niższy lub odpowiada twojemu wiekowi kalendarzowemu, to znak, że cieszysz się dobrym zdrowiem i sprawnością. Wiek wyższy niż rzeczywiste lata wskazuje na mniejsze lub większe problemy zdrowotne i gorszy stan fizyczny. Trzydziestoletniej kobiecie, która słyszy, że ma wiek metaboliczny czterdziestolatki, powinna się zapalić czerwona lampka. I rzeczywiście – dla wielu, którzy poznają tę wartość, to dzwonek alarmowy, moment, w którym postanawiają wprowadzić zmiany w swoim stylu życia.

Choć wiek metaboliczny zależy od wielu czynników, takich jak dieta, aktywność fizyczna, a także geny czy hormony, eksperci przekonują, że można na niego wpływać, modyfikując własne przyzwyczajenia.

Zmieniając wyłącznie sposób odżywiania, może być trudno ruszyć wskaźnik, ale jeśli dołączymy do tego więcej ruchu, możemy liczyć na zdecydowanie lepsze rezultaty. Ważna jest wytrwałość i trzymanie się nowych, zdrowych nawyków. Eksperci podkreślają przy tym, by osoby mające problem z tarczycą, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią, nie polegały nadmiernie na wieku metabolicznym, gdyż ze względu na brak równowagi w gospodarce hormonalnej, wynik uzyskany na analizatorze może być niemiarodajny (wiek jest zwykle zbyt wysoki).

Jednak w pozostałych przypadkach to cenny drogowskaz, pokazujący, czy jest wystarczająco dobrze, czy powinno być trochę lub znacznie lepiej. Wiek metaboliczny niewspółgrający z naszą metryką to najlepszy dowód na to, że starzenie się organizmu tylko w pewnej części związane jest z kalendarzem. Kilka miesięcy temu brytyjski dziennik „The Daily Mail” pisał o tym, jak możemy wpływać na swój wiek biologiczny, tj. co zrobić, by – bez żadnych rewolucyjnych metod – choć trochę cofnąć zegar.

„O ile nie możesz wiele poradzić na wiek zapisany w twoim paszporcie, ten biologiczny z całą pewnością da się zredukować, pisze autorka – Nalini Ravichandran. Choć twoja data urodzenia się mocno liczy, wiek twojego ciała określa cię znacznie lepiej. (…) Wiek biologiczny pokazuje, jak stare lub młode są poszczególne narządy.”

Oznacza to, że dla dwojga ludzi urodzonych w tym samym roku, miesiącu i dniu, czas będzie postępował inaczej. W przypadku jednych szybciej starzeje się skóra, u innych – serce. Mając taką wiedzę, można zapobiegać poważnym problemom zdrowotnym, stosując odpowiednią dla danej osoby profilaktykę.

Biologiczny wiek określa się w podobny sposób co wiek metaboliczny, tj. za pomocą specjalnego urządzenia. Aby go sprecyzować, stosuje się trzy osobne pomiary: testy metaboliczne pozwalają stwierdzić, jak dobrze funkcjonuje układ trawienny, fizyczne oceniają sprawność organizmu, pracę płuc, elastyczność i wytrzymałość mięśni, natomiast behawioralne pomagają stwierdzić, na jak duży stres narażona jest dana osoba i analizują takie czynniki jak palenie tytoniu, picie alkoholu czy sposób odżywiania.

Tak samo jak w przypadku wieku metabolicznego, możemy regulować własny wiek biologiczny. Okazuje się, że nie wymaga to wcale wiele wysiłku.

Jeśli szybciej starzeje się skóra, eksperci radzą stosowanie diety bogatej w owoce i warzywa oraz spożywanie dużej ilości płynów. Pomocne będzie też rzucenie palenia, wykonywanie regularnych ćwiczeń i używanie kremu przeciwsłonecznego przez cały rok. Ponadto, warto wykonywać jogę twarzy albo przynajmniej kilka razy dziennie poszczypać się w okolicach ust, oczu, po policzkach i na czole, pobudzając krążenie i uelastyczniając skórę. W przypadku zwiotczałych mięśni zaleca się wszelką aktywność fizyczną, a szczególnie – trening siłowy. Ważna jest również dieta, w której nie może zabraknąć białka. Jeśli chcesz zapobiec utracie gęstości kości, regularnie ćwicz i jedz dużo wapnia. Włącz też do swojego menu dużo zielonych warzyw, bogatych w witaminę D i K oraz przebywaj na słońcu.

Natomiast aby należycie zadbać o serce, kontroluj regularnie ciśnienie tętnicze, prowadź aktywny tryb życia i utrzymuj prawidłową wagę. W diecie zmniejsz ilość tłuszczy oraz ogranicz alkohol.

Nawet jeśli nie czujesz się źle ani nie przeszkadza ci kilka dodatkowych kilogramów, warto zmierzyć swój wiek metaboliczny. Będzie to pierwsza wskazówka do tego, czy rzeczywiście cieszysz się dobrym zdrowiem i – w razie gorszego wyniku – motywacja, by zmienić coś w swoim życiu.

POLECAMY:

Izabela O’Sullivan (ios/mtr), kobieta.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)