Blisko ludziJakie imię dla dziecka?

Jakie imię dla dziecka?

Jakie imię dla dziecka?
Źródło zdjęć: © sxc.hu

15.09.2008 16:23, aktual.: 30.05.2010 23:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czym się kierujemy przy wyborze imienia dla naszego potomka, jakie imiona wybieramy?

Każdy rodzic, choć raz w życiu musiał dokonać wyboru imienia dla swojego dziecka. Wbrew pozorom nie jest to łatwa sztuka. Czym się kierujemy przy wyborze imienia dla naszego potomka i wreszcie, jakie imiona najczęściej wybieramy?

Będziemy rodzicami!

Wątek wyboru imienia dla dziecka ma swój początek dużo wcześniej, niż by nam się mogło wydawać. Kiedy? Otóż wtedy, gdy dowiadujemy się, że zostaniemy rodzicami. Dla każdego przyszłego ojca i matki ta wiadomość niesie ze sobą wiele emocji. Podstawą jest to, żeby mieć plan. I tak, każdy przyszły rodzic nie mając jeszcze w ramionach swojego malucha, już skrupulatnie planuje jego przyszłość, przynajmniej tę najbliższą. Przecież tyle spraw do załatwienia, tyle zakupów, jakiś remont, a co z pracą… Końca nie widać. Ale pierwsza myśl, która pojawia się w głowie to pytanie „ciekawe czy to będzie chłopiec czy dziewczynka… zaraz, ale jak my mu damy imię?!” Niekiedy problem wyboru imienia urasta do rangi sporu ogólnorodzinnego.

Kto wybiera imię?

Oczywiste jest dla każdego to, że imię dla dziecka wybierają rodzice. Tylko czy zawsze? Jak wspominaliśmy, pojawienie się dziecka w rodzinie powoduje zdecydowane zainteresowanie wyborem imienia (i nie tylko) dla malucha pozostałych członków najbliższej rodziny. Mówimy tutaj o naszych rodzicach, czyli przyszłych dziadkach. Oni też doznają tego pozytywnego szoku związanego z nową rolą babci i dziadka. Nie zawsze, ale jednak często ich ingerencja w wiele spraw dotyczących mającego przyjść na świat maluszka, jest przesadzona.

Rodzice stawiają zwyczajnie opór. Decyzję wyboru imienia chcą pozostawić na swoich barkach. Przecież to ich cząstka ma przyjść na świat. Wybór imienia jest jedną z pierwszych odpowiedzialnych decyzji dotyczących ich mającego się rozpocząć rodzicielstwa. Dlatego wszelkie próby mętnych podpowiedzi i narzucania woli przez innych w rodzinie, powinny zostać przerwane. Najlepiej porozmawiajmy z nimi spokojnie nie popadając w niepotrzebne konflikty. Na pewno zrozumieją, że teraz przyszła pora na nasze wybory.

Czym się kierujemy?

No cóż, w tej kwestii jest trochę do powiedzenia. Chyba każdy z nas sięgnął po wykaz z imionami i ich znaczeniem, nim wybrał imię dla swojego dziecka. W zależności, jakie cechy charakteru są dla nas ważne i jakie cele życiowe uznajemy za priorytety, pod takim właśnie kątem analizujemy obszerne znaczenia imion. Takie analizy mogą trwać naprawdę długo. I nie ma się z czego śmiać, że czasem ciąża zbliża się ku rozwiązaniu, a rodzice ciągle nie mogą się zdecydować. Dodajmy, że poszukiwania tego właściwego imienia rozpoczęli na samym początku, gdy dowiedzieli się o ciąży. Ktoś by powiedział „Oni chyba nie mają problemów? Nad czym się tu zastanawiać tak długo?” Owszem, ale tak mówią tylko Ci, którzy nie spotkali się z takim dylematem, lub Ci, którzy bez większego problemu wybrali imię. Ale przecież nie zawsze tak musi być.

Tak, więc sortujemy imienniki i kalendarze. Wspominamy nasze miłości z lat poprzednich. Podkochiwałaś się w szkole podstawowej w koledze z ławki Krzysiu? Z pewnością to imię zapadło Ci w pamięci, więc może Krzyś. Można kierować się powiązaniami rodzinnymi. Macie ulubioną ciocię Hanię. Jest dla was dużym autorytetem i często wam w życiu do tej pory pomogła. Na pewno ucieszyłaby się słysząc, że swojemu dziecku dacie imię, które ona też nosi. Na tym się nie kończy. Ulubiony aktor, ulubiona aktorka, piosenkarz, piosenkarka, znany piłkarz czy polityk czy … można tak wyliczać bez końca. Zdarza się wiele często irytujących sytuacji. Nasze dziecko nosi imię Oskar i co się okazuje? Piesek sąsiadki z naprzeciwka wabi się Oskar. Musimy uważać. Zastanówmy się też nad jego brzmieniem razem z nazwiskiem. Tak, aby nasz maluch, gdy dorośnie, nie musiał się go wstydzić.

Nasz wybór opiera się też na popularności imion. W ubiegłym roku najczęściej wybierane dla dzieci imiona męskie to Jakub, Bartosz, Kacper, Mateusz, Szymon, Jan, Michał, Maciej, Piotr i Mikołaj. Najbardziej znane żeńskie to Julia, Zuzanna, Aleksandra, Natalia, Maja, Wiktoria, Oliwia, Zofia, Amelia i Maria.

Znaczenie imion

Dla niestrudzonych poszukiwaczy imienia, przyszłych rodziców podajemy krótką ściągę znaczenia tych najbardziej popularnych, bazując na podpowiedziach zawartych w Internecie. Oto pierwsze dziesiątki – dla chłopczyka i dziewczynki:

Imiona męskie:

Jakub – pochodzi z języka hebrajskiego, oznacza „niech Bóg zachowa”. Da sobie radę w każdej życiowej sytuacji. Jest zdolny, ale czasem zbyt wysoko ocenia swoje możliwości. Odznacza się wyjątkową inteligencją. Cieszy się dużym powodzeniem u kobiet, gdyż cechuje go wysoka kultura osobista i wyjątkowy wdzięk. Lubi dzielić się z innymi i im pomagać. Jest chodzącą bomba energetyczną. Uwielbia spotkania z przyjaciółmi i imprezy do białego rana. Doskonale sprawdza się w zawodach, gdzie konieczna jest umiejętność dobrej organizacji.

Bartosz – tak naprawdę imię Bartosz i Bartłomiej to takie samo imię, to pierwsze jest staropolskim zdrobnieniem Bartłomieja. Mężczyznę o tym imieniu cechuje duże poczucie odpowiedzialności. Bardzo chętnie się uczy i nie skarży na ciężką pracę. Jest bardzo kochającym mężem i ojcem. Niestety często przez naiwność popada w kłopoty. Doskonale radzi sobie w zawodach technicznych.

Kacper – pochodzenie z języka perskiego od słowa gizbar, co oznacza strażnik, skarbnik. Jest mężczyzną silnym fizycznie. Nierzadko bywa lekkoduchem i typem awanturnika. Robi wrażenie miłego i kulturalnego, a tak naprawdę potrafi być niesamowicie złośliwy i lubi dopiec niejednemu. Można powiedzieć, że najbardziej lubi siebie. Jednak dba o staranne prowadzenie domu i jest oszczędny. Swoje dzieci trzyma krótko, w jego przekonaniu dyscyplina to połowa sukcesu. Czasem można mu zaufać i porozmawiać, jednak nierzadko bywa typem pustelnika. Często zostaje lekarzem, wojskowym lub budowniczym.

Mateusz – pochodzenie z języka hebrajskiego, oznacza dany od Boga. Zazwyczaj posiadacz tego imienia jest człowiekiem bardzo sprawiedliwym, prawdomównym i odpowiedzialnym. Jest bardzo konsekwentny we wszystkim, co robi i mówi, nie zdarza się mu nie dotrzymać raz danego słowa. Jeśli kocha, to szczerze i bardzo ceni sobie tradycję rodzinną. Stara się być pomocny. Ma zainteresowania humanistyczne i dba o dobre wykształcenie. Najczęściej zostaje dyplomatą lub artystą.

Szymon – osoba bardzo wrażliwa na różne sytuacje życiowe. Prostolinijny i pogodny w życiu. Lubi udzielać się społecznie i pomagać innym. Jest kochającym ojcem z dużym poczuciem odpowiedzialności. Często przebywa na łonie natury. Lubi dobry teatr i książki. Nie akceptuje ingerencji w swoje sprawy osobiste. Dzięki swojemu silnemu zdecydowaniu, uparcie dążąc do celu osiąga go. Dobrze sprawdza się na wysokich stanowiskach.

Jan – ma pochodzenie z języka hebrajskiego i oznacza Jahwe jest łaskaw. Nie lubi żartów i bardzo często ma skłonność do płaczu. Jest bardzo zżyty ze swoją rodziną i otoczeniem. Jednak nie należy do zwolenników życia stadnego. Rzadko udaje się mu ożenić szczęśliwie, jednak, jeśli się uda jest bardzo szczęśliwy, z tymże kumulacja jego szczęścia następuje, gdy zostaje dziadkiem. Nie przepada za nowinkami i nowymi trendami, tradycjonalista oporny na nowości. Ukryta jest w nim dusza artysty.

Michał – pogodny, stateczny, chętnie służy pomocą. Szanowany przez otoczenie. Zdarza mu się nie dbać o wygląd zewnętrzny, ale jest czynny społecznie i udziela dobrych rad. Zazwyczaj nieszczęśliwie zakochany. Doskonale sprawdza się, jako sportowiec i solidny pracownik. Nie lubi wścibskich nosów i broni zaciekle swojej niezależności, przez co nieraz oceniany jest, jako zarozumialec.

Maciej - jest wiernym przyjaciele i zdarza się mu zbyt często uciekać w sferę marzeń. Jest uczciwym człowiekiem. Lubi podróżować. Jeśli wchodzi z kimś w spór trudno mu pierwszemu wyciągnąć rękę na zgodę. Jest stały w uczuciach.

Piotr – ma surową osobowość. Jest typem twardziela. Przy tym posiada wysoką kulturę osobistą i potrafi iść na kompromis. Niestety ma wygórowane ambicje. Szybko wciągają go tajemnice i zagadki. Ma zadatki na uczonego. Jest lubiany nie tylko w domu, ale też w pracy. Niestety zdarza się mu być bardzo roztargnionym. W miłości poluję na kobiety jak na zdobycz.

Mikołaj – cechuje go szlachetność, sprawiedliwość i zbytnia dociekliwość. Jest bardzo kulturalny, ale posiada spore braki w elokwencji. Ma skłonności do częstego popadania w melancholię. Jest wierny swojej żonie i bardzo kocha dzieci, jednak lubi otaczać się przyjaciółmi i dlatego ma skłonności do zbyt częstego imprezowania.

Imiona żeńskie:

Julia – pochodzenie z języka łacińskiego. Jest bardzo miła i kulturalna. Cechuje ją duża wrażliwość na dobro. Dużo pracuje, żeby osiągnąć sukces w życiu zawodowym. Nierzadko zostaje uczoną czy aktorką. Potrafi realizować wielkie projekty i osiąga same dobre wyniki. Niekiedy sprawia wrażenie żądnej władzy. Przykłada spora wagę do wyglądu zewnętrznego i modnego stroju. Czasem zachowuje się jak typowa flirciara. W zaciszu domowym odwrotnie, jest spokojną gospodynią domową.

Zuzanna – imię to wywodzi się ze starożytnego Egiptu, seszem, czyli kwiat lilii wodnej. Kobieta o tym imieniu często ucieka w świat fantazji i nie interesuje jej zwyczajna walka o codzienny byt. Pociąga ją przygoda i sprawy niezwykłe. Posiada wrodzone poczucie piękna i harmonii. Jest wierna sobie i swoim zasadom. Nie da się przekonać lub przerobić, zawsze broni swojej niezależności i nie znosi tego, co prostackie.

Aleksandra – imię to swoje pochodzenie zawdzięcza Grecji, oznacza obronę mężów stanu i rycerzy. Zawsze mówi prawdę i niekiedy ma przez to spore kłopoty. Jest bardzo sprawiedliwa. Niestety ma skłonności do przesadzania i uciekania w marzenia. Znany jest jej słomiany zapał i brak inicjatywy, więc najczęściej nie realizuje swoich planów. Ponieważ jest bardzo towarzyska, a zarazem lubi przewodzić niekiedy nie jest lubiana.

Natalia – bardzo związana z rodzicami stara się spełniać ich wytyczne. Niestety nie może spełnić większości ich ambicji. Jest subtelna, nieśmiała i opiekuńcza. Lubi towarzystwo starszych mężczyzn. Nie dba o popularność, wręcz czeka aż zostanie odkryta. W życiu ma sporo szczęścia.

Maja – pochodzenie hebrajskie, oznacza bycie wspaniałym, pięknym. Konsekwentna, a przy tym spokojna i rozsądna. Ma spore poczucie sprawiedliwości. Szybko podejmuje trafne decyzje. Potrafi umiejętnie ocenić charakter drugiej osoby. Dotrzymuje słowa. W domu traktowana jest jak głowa rodziny. Nie lubi pośpiechu.

Wiktoria – pracowita i uparta. Dąży zaciekle do wyznaczonego celu. Ma dobrą intuicję. Udziela się społecznie. Często jest autorytetem. Bardzo tolerancyjna. Umie przystosować się do każdej zmiany. Miłość uważa za wyższe uczucie. Jest perfekcjonistką i pasjonatką.

Oliwia - imię pochodzenia łacińskiego, oznacza owoc, drzewko oliwne. Ma wiele pozytywnych cech charakteru. Jest posłuszna rodzicom, sprawiedliwa, pogodna i dostojna. Żadnej pracy się nie boi. Jeśli wyjdzie za mąż bardzo kocha męża i doskonale sobie radzi z prowadzeniem domu. Nie przepada jednak za dziećmi.

Zofia – oznacza mądrość. Ma przenikliwy umysł. Trudno ja przekonać, jeśli naprawdę w cos nie wierzy. Potrafi dostrzec to, czego inni nie widzą. Lubi bawić się w psychologa. Ceni tylko swoje zdanie i nie dają sobą kierować. W życiu raczej nie popełniają błędów, gdyż cechuje je duża ostrożność.

Amelia – w głębi duszy wariatka, a zewnętrznie cicha woda. Nie ima się plotkami. Ma spory dystans do wszystkiego, co słyszy. Potrafi zwrócić na siebie uwagę nawet w szalony sposób. Typowa konserwatystka, która nie uznaje odcieni szarości.

Maria – ma dobrze rozwinięta intuicję i zawsze wnikliwie dociera do celu. Wszystko, czego dotknie musi mieć miano doskonałości i niezwykłości. Toteż otoczeniu stawia za wysokie wymagania. Ale jest opiekuńcza i uczciwa. Życie rodzinne jest dla niej bardzo ważne, jednak potrafi oczekiwać od najbliższych zbyt wiele. Ceni sobie wysoką jakość życia.

Jak widać, niestety na pierwszych miejscach nie lokują się takie imiona jak Apolonia, Balbina, Eleonora, Eugenia, Honorata, Tekla, Wacława, Albin, Anzelm, Gwidon, Wit czy Zenobiusz. Jednak nigdy nie wiadomo. Dzisiaj te imiona bardzo rzadkie, kiedyś mogą być popularne. Czasy przecież się zmieniają.

Na koniec…

Jeśli jesteście ciągle na etapie szukania imienia dla dziecka, pamiętajcie o jednym! Nie znaczenie imienia decyduje o jego życiu i o tym jakim będzie człowiekiem. To przede wszystkim od Was, rodziców, zależy jak wychowacie i ukształtujecie charakter swojego dziecka. Myślcie o tym, aby było zdrowe i szczęśliwe w warunkach jakie mu stworzycie. Imię jest ważne, ale bez względu na to jakie mu je nadacie, najważniejsze jest to, abyście kochali swoje dziecko jak tylko możecie i żeby ono miało tego pełną świadomość.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także