Jakie rośliny odstraszają kleszcze? Posadź w ogrodzie już teraz
21.02.2024 09:47, aktual.: 21.02.2024 10:38
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wkrótce powróci poważne zagrożenie związane z działalnością kleszczy. Drobne pajęczaki przenoszą wiele ciężkich chorób: odkleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę czy anaplazmozę. Warto wiedzieć, jak się przed nimi bronić naturalnymi sposobami.
W Polsce sezon na kleszcze trwa niemal cały rok. Niebezpieczne pajęczaki pasożytujace na ludziach i zwierzętach budzą się do życia w okolicach marca (a często o wiele wcześniej) i są aktywne do późnej jesieni albo i dłużej. Sprzyja im ocieplenie klimatu, ponieważ obecnie przypadki pokąsania przez kleszcze są notowane nawet zimą: w grudniu czy styczniu. Kiedyś te pajęczaki można było spotkać tylko w lesie, teraz pojawiają się w parkach i przydomowych ogródkach. Jak z nimi walczyć?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kleszcze roznoszą groźne choroby. Zagrażają ludziom i zwierzętom
Atakują niepostrzeżenie. Trudno je zauważyć na ciele, dopóki w miejscu ukąszenia nie pojawi się rumień, czyli pewny znak, że dany osobnik zdążył się już dobrze wbić i posilić. Ich ślina zawiera miejscowy środek znieczulający, który pozwala im kąsać, nie wywołując bólu, dzięki czemu mogą dłużej pasożytować na ofierze. Kleszcze żywią się krwią ludzi i zwierząt, przy okazji roznosząc groźne choroby, których powikłania mogą mieć bardzo ciężki przebieg.
Jeśli dostrzeżemy na sobie kleszcza, musimy usunąć go jak najszybciej i bardzo ostrożnie. Robimy to wyłącznie w sposób mechaniczny, za pomocą szczypców lub tzw. kleszczołapek, które są dostępne w aptekach. Kleszcze wyciągamy w całości jednym silnym, zdecydowanym ruchem.
Rośliny, które odstraszają kleszcze. Posadź je w ogrodzie
Przed ukąszeniami kleszczy musimy się bronić, tym bardziej że podchodzą coraz bliżej naszych domów. Oprócz chemicznych sposobów istnieją też metody naturalne, które z pewnością spodobają się tym, którzy dbają o ekologię i próbują wykluczyć z życia nadmiar silnej chemii. Na szczęście można posadzić w ogrodzie czy na balkonie określone rośliny, których zapach stanowi skuteczną broń w walce z natrętnymi pajęczakami.
Znana ze swoich właściwości odstraszających owady i pajęczaki jest np. kocimiętka, która jednocześnie stanowi wabik na koty, więc może je przyciągać. Kleszcze odstrasza również wrotycz, tatarak (zawiera azaron, składnik wielu preparatów na kleszcze), cebula i chrzan. Bardzo skuteczny jest też wywar z gałązek czeremchy, który możemy wykorzystać do oprysku. Wystarczy je rozdrobnić, wrzucić do garnka z zimną wodą i gotować ok. 30 min. Po ostudzeniu przelewamy wywar do konewki lub spryskiwacza i stosujemy w ogrodzie. Łatwo dostępne i tanie wywary z czeremchy, clematisa czy cebuli to znakomity zamiennik gotowych preparatów.
Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!