Jakub Kuroń tak robi żurek. Dodaje sekretny składnik, który u innych często ląduje w koszu
Po tradycyjną zupę, jaką jest żurek, sięgamy najczęściej podczas Wielkanocy, jednak rzadko kiedy decydujemy się na eksperymentowanie z jego recepturą. Jakub Kuroń przygotował przepis, którego sekretny składnik często nieświadomie wyrzucamy do kosza.
Żurek to kultowa zupa, którą serwujemy na co dzień i od święta, zwłaszcza podczas Wielkanocy. Wyjątkowym przepisem na barszcz biały podzielił się ostatnio syn Macieja Kuronia. Jakub na swoim blogu przygotował dla czytelników nie lada gratkę. Podał swój sprawdzony przepis na zupę.
"Jest idealny, pachnący zakwasem, czosnkiem i majerankiem. Żurek podany z dodatkiem aromatycznej kiełbasy i jajka na twardo to kwintesencja zbliżających się świąt Wielkiejnocy" - napisał kucharz. Wyjątkowy smak zapewnia zupie pewien składnik, który wiele osób wyrzuca do kosza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pasztet wielkanocny. Te zaskakujące dodatki całkowicie odmienią jego smak
Świąteczny żurek według Jakuba Kuronia
Do przygotowania białego barszczu warto użyć podsmażoną skórkę boczku, która zadba o smak i aromat świątecznej potrawy. Oprócz 150 g boczku wędzonego przygotuj: 1,5 litra wywaru lub wody, 400 g białej surowej kiełbasy, 1 cebulę, 4 ząbki czosnku, 3-4 ziemniaki, 300-500 ml zakwasu na żur, 125 ml śmietanki 30 proc, 4 liście laurowe, łyżeczkę majeranku, 6 ziaren ziela angielskiego, 1-2 łyżki chrzanu, 2 łyżki oleju roślinnego, sól i pieprz do smaku. Do podania gotuj również jajka na twardo.
Przygotuj białą kiełbasę, nakłuj ją widelcem lub wykałaczką, aby uniknąć jej pękania podczas gotowania. Następnie delikatnie ją gotuj w wywarze lub wodzie z liśćmi laurowymi, zielem angielskim oraz skórką z odkrojonego boczku, co doda przyjemny aromat wędzony. Pamiętaj, aby wywar delikatnie bulgotał, jednak unikaj gwałtownego wrzenia.
Po około 20 minutach, gdy kiełbasa będzie gotowa, odstaw ją na bok do wystudzenia, a na rozgrzanej patelni podsmaż boczek pokrojony w słupki. Gdy się zrumieni, dodaj posiekaną w kostkę cebulę. W końcowej fazie smażenia dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek oraz majeranek. Kontynuuj smażenie na małym ogniu przez ok. minutę.
Pokrój ostudzoną kiełbasę na plastry lub półplastry według upodobań. Do gotującego się wywaru dodaj składniki z patelni oraz pokrojone w mniejsze części ziemniaki. Po ok. 15 minutach, gdy zmiękną, dodaj 300 ml zakwasu na żur, z możliwością dodania większej ilości, jeśli zupa nie będzie wystarczająco kwaśna. Dodaj chrzan i śmietankę. Podgrzej żurek, aż lekko się zagotuje, ale nie doprowadzaj go do wrzenia. Serwuj z jajem ugotowanym na twardo. Smacznego!
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.