Trwa ładowanie...

Japonki najbardziej długowieczne na świecie

Japonki odzyskały pierwsze miejsce w światowych rankingach oczekiwanej długości życia - poinformowało japońskie ministerstwo zdrowia na podstawie danych z Japonii i 48 innych krajów oraz Hongkongu.
Share
Japonki najbardziej długowieczne na świecie
Źródło: 123RF
dbv27ai

Japonki odzyskały pierwsze miejsce w światowych rankingach oczekiwanej długości życia - poinformowało japońskie ministerstwo zdrowia na podstawie danych z Japonii i 48 innych krajów oraz Hongkongu. Według szacunków na podstawie danych z 2012 roku dziewczynki urodzone w Japonii mają szansę dożyć 86,41 roku.

W 2011 roku przeciętna oczekiwana długość życia w tym kraju spadła do 85,9 roku w związku z wielkim tsunami, które spowodowało tysiące przedwczesnych zgonów.

Długowieczność Japończycy zawdzięczają częściowo tradycyjnej zdrowej diecie, ubogiej w tłuszcze i cukry, aktywnemu trybowi życia oraz sprawnie działającemu systemowi ubezpieczeń zdrowotnych. Jest ona też związana z ogólnie panującym dobrobytem - podkreśliło japońskie ministerstwo zdrowia, które przygotowało międzynarodowy ranking długowieczności.

dbv27ai

W 2011 roku Japonki po raz pierwszy od 25 lat przesunęły się w rankingu na drugie miejsce, ustępując mieszkankom Hongkongu. W najnowszym rankingu mieszkanki tego chińskiego terytorium, z oczekiwaną średnią długością życia 86,3 roku, uplasowały się na drugiej pozycji - przed Hiszpankami, Francuzkami i Szwajcarkami.

W 2012 roku oczekiwana długość życia Japończyków wyniosła 79,94 roku (czyli pół roku więcej niż rok wcześniej) i była rekordowa dla mężczyzn w tym kraju. W najnowszym międzynarodowym rankingu zajęli oni jednak dopiero piątą pozycję, na co wpłynęły zgony spowodowane nowotworami i chorobami sercowo-naczyniowymi, częściowo wynikającymi z palenia tytoniu.

Najdłużej żyjącymi na świecie mężczyznami są Islandczycy, których oczekiwana średnia długość życia to 80,8 roku; drugie miejsce zajmują mieszkańcy Hongkongu, plasujący się przed Szwajcarami i Izraelczykami.

mr/ ksaj/ ro/

POLECAMY:

* Reklamy wycofane jako zbyt seksowne*

* Oddałam dziecko do adopcji*

* To od tego zależy, jak młodo wyglądasz!*

* Czy wiesz, co jesz?*

dbv27ai

Podziel się opinią

Share
dbv27ai
dbv27ai