Jedno pomieszczenie, kilka funkcji. Jak połączyć spanie, odpoczynek i pracę w jednym pokoju?
Salon to centrum rodzinnego życia – miejsce, które często jest jednocześnie kącikiem do relaksu, sypialnią, gabinetem i jadalnią. Oto kilka sprawdzonych rozwiązań, które pomogą stworzyć wielofunkcyjny pokój.
Dzisiejszy styl życia sprawia, że salon często staje się pomieszczeniem wielofunkcyjnym. Nie jest już tylko wygodnym miejscem do odpoczynku. W salonie jemy, pracujemy, bawimy się z dziećmi, a często także śpimy. Jak urządzić wygodny pokój łączący wiele funkcji? Sekret tkwi w umiejętnym dobraniu mebli i podziale pomieszczenia na strefy.
Strefa relaksu
Salon to przede wszystkim miejsce gdzie odpoczywamy po męczącym dniu. Jak ma wyglądać strefa wypoczynku? W wersji minimum powinna się tu znaleźć wygodna dwu lub trzyosobowa sofa (albo narożnik) oraz niewielki stolik pomocniczy. Jeśli mieszkanie jest większe, warto postawić wygodny fotel, stolik kawowy i ławę ze schowkami, do których można włożyć np. książki, kolorowe magazyny lub piloty do telewizorów.
Strefę wypoczynku warto zaakcentować, stawiając meble na wzorzystym dywanie. To modne rozwiązanie rodem ze Skandynawii. Jesteś na miękkim dywanie? Jesteś w strefie relaksu.
Strefa snu
Jeśli strefa relaksu jest też miejscem w którym śpimy, warto wiele uwagi poświęcić rozkładanej sofie lub narożnikowi. Mebel ten powinien mieć wbudowany pojemnik na pościel, kołdry i poduszki. Warto upewnić się, czy model, który kupujemy, można łatwo i często rozkładać. Sofy oznaczane przez producentów jako "gościnne" nie nadają się do codziennego rozkładania.
W pokojach o większym metrażu warto zastanowić się nad wydzieleniem osobnej strefy do spania. To zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie. Nie trzeba stawiać żadnych ścianek działowych – pełnowymiarowe łóżko można oddzielić od reszty pomieszczenia ażurowym regałem. Mebel ten to także doskonałe miejsce na przechowywanie książek i płyt. Niektóre półki można wypełnić wkładkami – to świetny pomysł na dodatkowe schowki!
Strefa pracy i… jedzenia?
Dysponujesz naprawdę ograniczoną przestrzenią? Kącik jadalny możesz śmiało połączyć z miejscem do pracy. Sprawdzi się tu rozkładany stół – pomieści się przy nim cała rodzina. Warto zadbać odpowiednie oświetlenie strefy pracy. Przyda się niewielka lampka stołowa z punktowym światłem. Posiadacze nieco większych pomieszczeń mogą pokusić się o kompaktowe, zgrabne biurko (np. z kolekcji Modai od Black Red White).
O czym jeszcze warto pamiętać, urządzając wielofunkcyjny pokój?
• Wybierz meble modułowe. Pozwolą one na szybkie przearanżowanie przestrzeni bez konieczności wymiany wyposażenia.
• Meble powinny być wielofunkcyjne. Ława ze schowkiem na gazety lub komoda z miejscem na kwietnik pozwolą oszczędzić cenną przestrzeń.
• Zadbaj o miejsce do przechowywania. Wybieraj meble ze schowkami i szufladami. Im mniej przedmiotów "na widoku", tym pokój będzie bardziej uporządkowany.
• Telewizor nie musi być zawsze widoczny. To nie on gra pierwsze skrzypce w naszym domu. Warto ukryć sprzęt za ażurowymi ściankami, które odsuwamy tylko wtedy, gdy oglądamy program.
• Warto zadbać o właściwe oświetlenie każdej ze stref. W części wypoczynkowej postawmy lampę emitującą delikatne światło. W miejscu, w którym pracujemy, oświetlenie powinno być punktowe.
Formy i kolory w wielofunkcyjnym pokoju
Pamiętajmy, aby wszystkie strefy w pokoju "grały ze sobą". Jak to zrobić? Po pierwsze, zastosujmy wszędzie taką samą kolorystykę. Sprawdzą się jasne, stonowane kolory (odcienie bieli, szarości, beżu). Powiększą optycznie przestrzeń i nadadzą jej lekkości. Intensywne kolory warto wprowadzić w dodatkach, ale "baza" powinna zostać neutralna.
Po drugie, pamiętajmy, aby meble były ze sobą spójne (w tym celu można kupić meble z jednej kolekcji lub od jednego producenta). Wszystkie elementy we wnętrzu powinny mieć lekkie i proste formy – dzięki temu unikniemy wrażenia chaosu.
Partnerem artykułu jest Black Red White