Jedz ciastka na śniadanie i chudnij
Słodkie rogaliki i kawa – tak wygląda typowe francuskie śniadanie. Skąd więc u Francuzek taka idealna sylwetka? Nowa dieta stworzona w oparciu o nawyki żywieniowe królowej Marii Antoniny, wskazuje, że można mieć ciastko i zjeść ciastko. Warunkiem diety jest, że będzie ona również bogata w zupy i lekkie kolacje.
14.02.2014 | aktual.: 14.02.2014 14:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Słodkie rogaliki i kawa – tak wygląda typowe francuskie śniadanie. Skąd więc u Francuzek taka idealna sylwetka? Nowa dieta stworzona w oparciu o nawyki żywieniowe królowej Marii Antoniny, wskazuje, że można mieć ciastko i zjeść ciastko. Warunkiem diety jest, że będzie ona również bogata w zupy i lekkie kolacje.
Jak każda kobieta, Maria Antonina dbała o urodę i figurę. Powstała nawet dieta oparta właśnie o nawyki żywieniowe królowej. Wynika z niej, że nie trzeba rezygnować ze słodkich smakołyków, wystarczy zmienić... porę ich jedzenia. Autorką książki „Dieta Marii Antoniny: jedz ciastka i nadal chudnij” jest Kareen Wheeler. Inspiracją do napisania poradnika stało się zamiłowanie tytułowej królowej do słodyczy. To Maria Antonina na protesty wieśniaków, adresowane w jej kierunku: "jesteśmy głodni, nie mamy chleba" miała odpowiedzieć: "to jedzcie ciastka". Jej zamiłowanie do słodyczy nie tylko zapisało się w historii, ale stało się również inspiracją dla Karen Wheeler do napisania książki "Dieta Marii Antoniny: jedz ciastka i nadal chudnij". Z książki dowiemy się, że poranną rutyną królowej Francji było delektowanie się ciastkiem i kawą lub gorącą czekoladą. Monarchini nie unikała również specjałów pałacowej kuchni jak ostrygi, homary, przegrzebki, kaczki, łosoś.
Tę skłonność Marii Antoniny do dobrej kuchni, a w szczególności do słodyczy, uwieczniła w swoim filmie Sofia Coppola, ukazując królową na tle tac wypełnionych po brzegi makaronikami, kremówkami, ciastkami.
Liczy się nie to co jesz, a kiedy jesz
I choć Maria Antonina nie stroniła od łakoci, mogła poszczycić się smukłą sylwetką: jej talia mierzyła 58 centymetrów. - Maria Antonina w swoich wyborach kierowała się instynktem i niemalże przewidziała doniesienia współczesnych naukowców, którzy wskazują, że liczy się nie to, co jesz, a kiedy jesz - pisze Wheeler.
Na kolacje królowa spożywała lekki bulion z warzyw lub kurczaka albo perliczki. Ten nawyk ma do dzisiaj wiele Francuzek, które zamiast ciężkich kolacji delektują się lekką zupą.
Książka poświęcona diecie Marii Antoniny koncentruje się na porach, w których spożywamy konkretne posiłki. I tak deser jemy na śniadanie. - Francuskiego rogalika czy czekoladową muffinkę na śniadanie łatwiej będzie rozgrzeszyć i spalić w ciągu dnia - przekonuje Wheeler. Zupy to podstawa zdrowej diety, są sycące, lekkostrawne i zawierają dużo składników odżywczych. W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć również zdrowej nieprzetworzonej żywności.
Bez zachcianek przez cały dzień
Skuteczność diety Marii Antoniny potwierdzają badania, przeprowadzone w Tel Awiwie. Wynika z nich, że jeśli na śniadanie zjemy coś słodkiego, zaczniemy chudnąć szybciej i efektywniej.
Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie twierdzą, że rano możemy sobie pozwolić na słodkości, ponieważ o tej porze dnia nasz metabolizm jest najszybszy. Ponadto wyniki badań mówią, że zjedzenie czegoś słodkiego na śniadanie pozwoli nam wyeliminować zachcianki na cały dzień.
Zdaniem dietetyk Anety Warczachowskiej, jest w tym trochę prawdy. – Jeżeli zjemy na śniadanie coś słodkiego, potem może nam się już nie chcieć, ale należy pamiętać, że cukier jest toksyczny dla naszych komórek – tłumaczyła w radiowej Czwórce.
Węglowodany muszą być
Śniadanie to zdaniem dietetyków najważniejszy posiłek dnia. Aby aktywnie rozpocząć dzień, w pierwszym śniadaniu muszą znaleźć się węglowodany. Rankiem najbardziej potrzebujemy jednak cukrów prostych – bezpośredniego źródła energii, ale uwaga nie należy przesadzać z ich ilością (wystarczy łyżeczka miodu rozsmarowanego na toście albo dodanego do kawy lub owoc), bo organizm zużywa je szybko – oraz cukrów złożonych, które tworzą energetyczny zapas na późniejsze godziny. Zdaniem specjalistów, ideałem śniadania dla ludzi zdrowych, jest tzw. śniadanie włoskie – czyli słodkie śródziemnomorskie śniadanie, składające się z pieczywa, masła, mleka i jego przetworów, dżemu, marmolady oraz warzyw i sezonowych owoców.
Na podstawie PAP, (gabi/mtr), kobieta.wp.pl