Jest dentystką. Mówi, kiedy nie wolno myć zębów
Pozornie higiena jamy ustnej nie ma przed nami tajemnic. Wystarczy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie i tyle, prawda? Otóż niekoniecznie, bo istnieją trzy przypadki, kiedy powinniśmy powstrzymać się przed myciem zębów.
Jak wynika z badań ankietowych (przeprowadzonych przez UCE Research oraz Implant Medical), aż 20 proc. Polaków myje zęby tylko raz dziennie, a przynajmniej 3 proc. rzadziej albo wcale. Wciąż brakuje nam wiedzy i odpowiedniej profilaktyki, chociaż sprawa wydaje się tak oczywista. Aby cieszyć się zdrowym uśmiechem, na higienę jamy ustnej wystarczy poświęcić 2 minuty 2 razy dziennie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Olbrzymi kamień w szczęce. Dentysta nie wierzył własnym oczom
Jak dobrze myć zęby? Wielu ludzi popełnia ten błąd
Dentyści apelują, że nie wystarczy myć zęby często, trzeba jeszcze robić to dobrze – i tutaj pojawia się prawdziwy problem związany z niską świadomością. Twarda szczoteczka wcale nie czyści zębów lepiej, to szkodliwy mit. Tak naprawdę sztywne włókno podczas szorowania uszkadza szkliwo. Lepiej wybrać miękką szczoteczkę o gęstym włosiu, która zapewni dziąsłom odpowiedni masaż. Nie przyciskamy jej też zbyt mocno, aby nie wywołać podrażnienia czy krwawienia.
Zęby czyścimy metodą wymiatająca, ustawiając szczoteczkę pod kątem 45 stopni, z włosiem skierowanym w stronę dziąseł. Ruchy wymiatające wykonujemy od dziąsła do korony zęba, po stronie zewnętrznej i wewnętrznej. Na koniec delikatnie czyścimy również powierzchnię języka, o czym wiele osób regularnie zapomina.
Trzy przypadki, kiedy nie należ myć zębów. Porada dentystki
Istnieją aż trzy przypadki, kiedy absolutnie powinniśmy powstrzymać się przed szczotkowaniem zębów, ponieważ możemy sobie bardzo zaszkodzić. Niedawno opowiedziała o nich na swoim Instagramie dr Shaadi Manouchehri, dentystka z Londynu. Na nagranym filmie opowiada, w jakich okolicznościach mycie zębów może nam przynieść więcej złego niż dobrego.
Według ekspertki nie należy tego robić rano tuż po zjedzeniu śniadania. Wówczas w jamie ustnej wytwarza się mnóstwo kwasów, które podczas szczotkowania tylko wsmarujemy w płytkę nazębną, powodując jej uszkodzenie. Podobnie w wypadku zjedzenia dużej porcji słodyczy – z umyciem zębów poczekajmy co najmniej 60 minut.
Ostatni przypadek dotyczy wymiotowania. Po tak nieprzyjemnym doświadczeniu czujemy silny impuls, żeby jak najszybciej umyć zęby. To błąd, ponieważ jama ustna wciąż jest pełna szkodliwych kwasów żołądkowych. Rozprowadzając je szczoteczką po zębach i dziąsłach, bardzo sobie zaszkodzimy, dlatego lepiej poczekać ze szczotkowaniem.
Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!