Trwa ładowanie...
Lady GaGa
Agata Porażka
10-10-2018 15:47

Jest tak źle, że nawet słynna piosenkarka zabrała głos w tej sprawie. Lady Gaga apeluje do ludzi na całym świecie

"Zanim skończysz to czytać, co najmniej 6 osób na całym świecie odbierze sobie życie". Tymi słowami Lady Gaga wraz z Dr. Ghebreyesusem rozpoczęła artykuł, w którym punktuje wady systemu leczenia zdrowia psychicznego. I pokazuje, ile jeszcze możemy na tym stracić.

Jest tak źle, że nawet słynna piosenkarka zabrała głos w tej sprawie. Lady Gaga apeluje do ludzi na całym świecieŹródło: ONS.pl
d1ejz5d

"Ta szóstka to maleńki ułamek spośród 800 000 ludzi, którzy zabiją się w tym roku - więcej niż mieszkańcy Waszyngtonu, Oslo czy Kapsztadu" - kontynuuje piosenkarka na łamach gazety "The Guardian". Następnie zwraca uwagę na to, jak ciężki i trudny jest temat - dla wielu wręcz tabu. I przypomina, że dużo więcej osób jest chorych, niż nam się wydaje.

"Co czwarty z nas będzie musiał poradzić sobie z chorobą psychiczną w pewnym momencie naszego życia, a jeśli nie jesteśmy bezpośrednio dotknięci, to prawdopodobnie ktoś, na kim nam zależy. Młodzi ludzie są szczególnie bezbronni, a samobójstwo jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci na świecie wśród osób w wieku 15-29 lat" - wyjaśniają. I dodają: "Zamiast traktować tych, którzy cierpią z powodu chorób psychicznych ze współczuciem, jakie zaoferowalibyśmy komuś z fizyczną raną lub chorobą, ostracyzujemy, obwiniamy i potępiamy. W zbyt wielu miejscach nie ma w ogóle placówek, w których potrzebujący mogą otrzymać pomoc, a ci, którzy mają warunki do leczenia, są kryminalizowani - dosłownie skuci w nieludzkich warunki, odcięci od reszty społeczeństwa, bez nadziei".

Następnie piosenkarka pisze o tym, jak niewielka część światowych funduszy jest przeznaczana na leczenie chorób psychicznych. Szczególnie, gdy spojrzymy na to, ile nas kosztują. Rocznie świat traci na tym około 9,5 tryliona złotych. A ta liczba ma wzrosnąć do 23 trylionów w 2030 roku.

d1ejz5d

Sama Lady Gaga ma także doświadczenie w tym temacie. Została zgwałcona w wieku 19 lat, co było dla niej początkiem problemów psychicznych. "To dla mnie codzienny wysiłek, nawet w trakcie tworzenia muzyki, by móc opanować swoje nerwy na tyle, by powstrzymać ataki paniki spowodowane sytuacjami, które dla wielu mogą wydawać się niepozorne" - pisała dwa lata temu w liście otwartym. Sama jest założycielką fundacji "Born This Way", która od 6 lat wspiera młodzież na całym świecie.

Na sam koniec gwiazda, wraz z przewodniczącym Światowej Organizacji Zdrowia, podsumowali swoje wcześniejsze doświadczenia: "Nasza dwójka poszła w życiu dwoma różnymi ścieżkami. Ale oboje widzieliśmy, jak polityczne przywództwo, finansowanie, innowacje i indywidualne akty odwagi i współczucia mogą zmienić świat. Nadszedł czas, aby zrobić to samo dla zdrowia psychicznego".

Masz historię, którą chciałbyś się podzielić? Prześlij nam ją przez dziejesie.wp.pl

d1ejz5d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ejz5d