Trwa ładowanie...

Jesteśmy grubsze niż 60 lat temu

Naukowcy doszli do zaskakujących wniosków: jesteśmy sporo grubsze niż kobiety 60 lat temu. Przez ponad pół wieku przybyło nam w talii ponad... 15 cm! Co więcej, według ekspertów mody, większość producentów odzieży "powiększyło" swoje "rozmiarówki", aby ukryć fakt, że w ciągu ostatnich czterech dekad, kobiety robią się coraz większe...

Share
Jesteśmy grubsze niż 60 lat temuŹródło: 123RF
d4atcs7

Naukowcy doszli do zaskakujących wniosków: jesteśmy sporo grubsze niż kobiety 60 lat temu. Przez ponad pół wieku przybyło nam w talii ponad... 15 cm! Co więcej, według ekspertów mody, większość producentów odzieży powiększyło swoje "rozmiarówki", aby ukryć fakt, że w ciągu ostatnich czterech dekad, kobiety robią się coraz większe... Jak sugerują badacze, to dlatego, że coraz mniej czasu poświęcamy na prace domowe, a większość obowiązków wykonują za nas nowoczesne urządzenia gospodarstwa domowego - donosi "Daily Mail".

Badanie przeprowadzono na grupie 8000 kobiet i mężczyzn. Mierzono szerokość talii, sprawdzano ilość spożywanych w ciągu dnia kalorii, pytano o styl życia. Następnie wyniki porównano ze średnimi statystykami z 1952 roku. Rezultaty tego eksperymentu nie są optymistyczne: ruszamy się mniej, a jemy coraz więcej.

Zdaniem naukowców, wszystko to "wina" zdobyczy współczesnej cywilizacji. W latach 50. przeciętna kobieta, nie mając do dyspozycji pralki, zmywarki czy robota kuchennego, spalała średnio 1000 kcal tylko dzięki rutynowym "czynnościom porządkowym" w domu. "Dzięki ciężkim pracom domowym kobieta w latach 50. miała średnio 71 cm w talii. Dla porównania, dziś ta średnia wynosi... 86 cm" - czytamy w "Daily Mail".

d4atcs7

Nic dziwnego. Współczesne kobiety prowadzą dużo bardziej siedzący tryb życia niż ich babcie. Większość pań pracuje zawodowo, spędzając cały dzień przy biurkach. Z pracy wracają samochodem, w domu włączają pralkę, a zamiast stać przy zlewie - pakują brudne naczynia do zmywarki. Mają więcej czasu na relaks, który najczęściej jest odpoczynkiem... na kanapie.

Siedzący tryb życia i gadżety, które ułatwiają prace domowe, to nie wszystko. Naukowcy udowodnili także, że jemy więcej niż 50 lat temu. Wtedy średnie dzienne spożycie kalorii było na poziomie 1818 kcal, teraz jest to grubo ponad 2000 kcal. Nic dziwnego - fast foody dopiero zaczynały raczkować...

Co robić, by utrzymać figurę, którą miały kobiety w latach 50.? Nie ma wyjścia - w swoje napięte harmonogramy musimy wcisnąć odrobinę ruchu, a samochód zamienić na rower.

d4atcs7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4atcs7
d4atcs7