FitnessJoga kundalini - zasady i efekty

Joga kundalini - zasady i efekty

Joga kundalini jest dynamiczną odmianą jogi, która umożliwia współpracę ciała i umysłu. Joga kundalini łączy w sobie ćwiczenia fizyczne, oddechowe, medytacje, mantry oraz mudry, czyli ruchy rąk. Czym jest joga kundalini i na czym polegają ćwiczenia? Jakie korzyści niesie ze sobą trenowanie jogi kundalini?

Joga kundalini - zasady i efekty
Źródło zdjęć: © iStock.com | fizkes

12.12.2018 14:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czym jest joga kundalini?

Joga kundalini jest określana jako jedna z najbardziej tajemnych i ezoterycznych systemów rozwoju i doskonalenia samego siebie, który wywodzi się z obszaru kulturowego Indii. Trenowanie jogi kundalini ma na celu pobudzenie do działania wewnętrznych ośrodków energetycznych w ludzkim ciele. Osoby, które umieją wprowadzić się w odpowiedni stan, uzyskują harmonię, a także równowagę fizyczną, psychiczną i emocjonalną.

Dokładne tłumaczenie słowa kundalini łączy cząstkowe pojęcia, a w tym: “kun” oznaczające ufność i zaufanie, “kunda” oznaczające spiralę czy zawiniętego węża oraz “linii” podkreślające gramatyczną żeńskość tego terminu. Uważa się również, że nazwa kundalini może pochodzić od słowa “kundal”, które tłumaczy się jako kosmyk włosów ukochanego. To poetycka metafora, która ma określać energię twórczą.

Joga kundalini - krótka historia

Popularność jogi kundalini w USA i Europie Zachodniej jest efektem pracy hinduskiego nauczyciela Yogi Bhajana. Opracował on własną metodę praktykowania jogi kundalini, która jest pozbawiona restrykcyjnej ascezy. Pod koniec lat 60. ubiegłego stulecia Bhajan założył organizację 3HO, czyli Healthy, Happy, Holy Organisation. Organizacja ta zajmowała się szkoleniem joginów w technice kundalini.

Yogi Bhajan bardzo szybko stał się mistrzem i autorytetem dla wielu osób, zwłaszcza tych, które były związane z ruchem hippisowskim. Nauki Bhajana do dziś są podstawowym źródłem wiedzy o jodze kundalini, a nauczyciele na całym świecie szkoleni są według wypracowanych przez niego metod. Jogę kundalini praktykują liczni celebryci, w tym Madonna, Demi Moore, David Duchovny czy Cindy Crawford.

Na czym polega joga kundalini?

Joga kundalini to system ćwiczeń stworzonych z myślą o współczesnym człowieku, który jest zabiegany, zestresowany i nie ma czasu na relaks czy odpoczynek. W jodze kundalini świadomie praktykuje się 5 technik pracy ze swoim ciałem, umysłem i duchem. Wśród nich wymienia się:

  • asany, czyli pozycje jogi;
  • paranajamę, czyli pracę z wyrównanym oddechem;
  • medytację;
  • mantry, czyli wydawane dźwięki i śpiew;
  • mundry, czyli wykonywane gesty rąk.

Połączenie tych pięciu elementów jogi kundalini pozwala rozwijać w sobie twórczą energię. Twórcza energia ukryta jest w każdym człowieku, a dokładnie jest zlokalizowana u podstawy kręgosłupa, czyli w miejscu pierwszej czakry. Praktykowanie jogi kundalini powoduje wibrację energii, która kieruje się do góry wzdłuż linii kręgosłupa, gdzie znajdują się kolejne czakry. Łącznie jest siedem czakr, które odpowiadają za różne funkcje psychicznie.

Efekty i korzyści jogi kundalini

Podstawowym efektem praktykowania jogi kundalini jest obudzenie drzemiącej w człowieku energii, która sprawia, że życie staje się pełniejsze i szczęśliwsze. W praktyce korzyściami z uprawiania jogi kundalini są: usprawnienie i uelastycznienie ciała, lepsze krążenie krwi i dotlenienie organizmu, redukcja stresu, pozbycie się negatywnych myśli i emocji, wewnętrzny spokój i samoakceptacja, poczucie harmonii i jedności ze światem i innymi ludźmi.

Komentarze (0)