Trwa ładowanie...
holderName

Joga twarzy peerelu, czyli jak pozbyć się zmarszczek i owłosienia metodami z lat 70.

W domu moich rodziców książki drugiej świeżości trzyma się w dużym pokoju na parapecie za zasłonką. Ukrywa się tam te głupsze i brzydsze - teoretycznie. Bo ja za tą zasłonką odkryłam skarb! Trafiłam na "Kosmetykę pielęgnacyjną" Barbary Jaroszewskiej z 1975 roku, czyli podręcznik mojej mamy, która w latach 70. zapisała się na profesjonalny, peerelowski kurs kosmetyczny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kobieta bez trwałej ondulacji wyglądała na zaniedbaną
Kobieta bez trwałej ondulacji wyglądała na zaniedbaną (Wikimedia Commons CC BY)
holderName

W podręczniku odnajdziemy niezwykle cenne peerelowskie metody na: pozbycie się zmarszczek (gimnastyka wyrównawcza), pocące się stopy, porządne rozmalowanie twarzy (czyli demakijaż), makijaż fantazyjny, pielęgnację kończyn dolnych, łokci czy skóry owłosionej.

Nie będę samolubna, oryginalnymi przepisami z książki pani Barbary oraz praktycznymi poradami dzielę się poniżej. A jeśli zdecydują się państwo na podobny eksperyment, proszę o zdjęcia i refleksje!

Jak zrobić dobry makijaż

"Obecnie zadaniem makijażu jest tuszowanie wad i podkreślanie zalet urody. Jeśli np. ktoś ma ładne oczy, a niezbyt ładne usta i zęby, powinien podkreślać oczy, usta malując dyskretnie i odwrotnie - jeśli ma ładne usta, powinien właśnie usta bardziej eksponować. Niezależnie od tego stałego założenia, moda makijażu zmienia się. Uwzględniając jednak wszystkie jej mutacje, należy pamiętać o zachowaniu i podkreśleniu indywidualności danej osoby w zależności zarówno od jej warunków konstytucjonalnych (budowy twarzy, osadzenia oczu, kształtu nosa itp.), jak i typu urody".

holderName

"Preparaty do malowania są to szminki do powiek i tusze do rzęs. Szminki do powiek używane z umiarem podkreślają kolor oczu i dodają im blasku. Nakłada się je za pomocą pędzelka. Szminki te mogą być w kremie, płynie, kamieniu, sztyfcie. Stosuje się te w kolorze tęczówki lub dobrane do koloru ubrania".

   Katarzyna Bednarczykówna
(Katarzyna Bednarczykówna)

"Tusze do rzęs mogą być w kamieniu lub kremie. Malując rzęsy tuszem w kamieniu trzeba zwilżyć szczoteczkę, nabrać trochę tuszu i posmarować rzęsy od nasady w górę. Czynności te należy powtarzać kilkakrotnie, robiąc krótkie przerwy między jednym nałożeniem tuszu a drugim, aby rzęsy trochę obeschły. Tuszem w kremie maluje się podobnie, nie trzeba tylko zwilżać szczoteczki".

Jak rozmalować twarz

"Oględziny twarzy rozpoczyna się od ustalenia, czy aktualny makijaż jest dobrze dobrany. Przystępując do rozmalowania twarzy, czyli demakijażu (démaquillage), najpierw zmywa się usta (sposób podano w rozdziale o masażu na str. 27), potem oczy (sposób podano w rozdziale o farbowaniu brwi i rzęs na str. 75) i na końcu pozostałe partie twarzy. Do rozmalowania twarzy służą mleczka i śmietanki kosmetyczne oraz kremy zmywające. Zmywa się tamponem waty zwilżonym dobranym do skóry płynem".

holderName

Jak zrobić makijaż fantazyjny

"Makijaż fantazyjny robi się tylko na wyjątkowe okazje, np. na bal kostiumowy lub bal maskowy. Makijaż ten powinien uwzględniać specyfikę stroju lub charakter prezentowanej epoki, np. przy kostiumie domino można zastosować w makijażu figury geometryczne, a dama z epoki rokoko może mieć na twarzy mnóstwo pieprzyków (tzw. mouche).
Uzupełnieniem tego typu makijażu powinna być odpowiednia fryzura".

Jak umalować usta

"Usta, podobnie jak oczy, są ważnym elementem dodającym wyrazu twarzy nawet wtedy, kiedy są nieruchome. Usta powinny być zharmonizowane z całością twarzy, z jej budową, kolorytem itp. Dlatego makijaż ust powinien być wykonany równie starannie, jak i makijaż oczu".

   Katarzyna Bednarczykówna
(Katarzyna Bednarczykówna)

"Przystępując do malowania ust, należy wziąć pod uwagę ich kształt i proporcje w zestawieniu z daną twarzą. Prawidłowa długość ust zamkniętych powinna odpowiadać odległości źrenic. Sprawdzić to można za pomocą ołówka, ustawiając go pionowo od kącika ust do środka źrenicy. Najwyższe punkty wygięcia warg powinny znajdować się na końcu linii pionowych przechodzących przez środek nozdrzy. Grubość górnej i dolnej wargi w ustach prawidłowego kształtu powinna być w części środkowej taka sama. Prawidłowa odległość między przegrodą nosa i wargą górną powinna być dwa razy mniejsza od odległości między wargą dolną a końcem brody".

holderName

Jak pozbyć się trądziku

"Pielęgnacja skóry w domu wymaga, oprócz stosowania środków zalecanych przez dermatologa, wyjątkowej staranności w przestrzeganiu jak najdalej idącej higieny. Przynajmniej 2 razy dziennie należy zmywać skórę mydłem działającym bakteriobójczo. Do wody należy dodawać na zmianę sodę oczyszczoną i sól kuchenną w proporcji 1 łyżeczka na litr wody. Wskazane jest również przemywanie skóry ziołami działającymi bakteriobójczo i bakteriostatycznie, np. korzenie łopianu (wywar z 1 łyżki ziół na szklankę wody)".

Jak pielęgnować skórę w domu

"Jednym z warunków prawidłowego funkcjonowania skóry jest jej pielęgnacja dostosowana do gatunku skóry i wrażliwości osobniczej. Podstawą pielęgnacji jest właściwe oczyszczanie jej z kurzu i brudu. W zależności od rodzaju skóry używa się mydeł przetłuszczonych, obojętnych lub działających bakteriobójczo. Zaletą dobrego mydła jest kwasowość, zbliżona jak najbardziej do pH skóry. Woda powinna być miękka, najlepsza - źródlana albo deszczowa. Z braku takiej - może być zmiękczona, np. boraksem lub, przy skórach tłustych, sodą oczyszczoną (1 łyżeczka płaska na 2 litry wody). Wszystkie kremy, płyny do zmywania, jak również kosmetyki upiększające powinny uwzględniać indywidualne właściwości skóry".

holderName

Gimnastyka wyrównawcza, czyli jak nie mieć zmarszczek

"Celem gimnastyki wyrównawczej jest profilaktyka, zapobieganie i ochrona skóry przed zwiotczeniem i przedwczesnymi zmarszczkami i bruzdami".

   Katarzyna Bednarczykówna
(Katarzyna Bednarczykówna)

"Rozwinięta podściółka tłuszczowa wygładza twarz, nadaje jej jednak wyraz lalkowaty. Z wiekiem skóra obwisa, owal twarzy ulega zniekształceniu. Harmonijnie natomiast rozwinięte mięśnie mimiczne, o dobrym napięciu, stanowią elastyczną i prężną podstawę dla skóry. Rozwój tych mięśni zapewnia właśnie gimnastyka".

holderName

Gimnastyka mięśni mimicznych ma jakby 3 stopnie "wtajemniczenia".

"Stopień I - ćwiczenia wstępne polegające na wykonaniu określonych ruchów gimnastycznych, jak skłony głowy, ruchy gałką oczną czy wymawianie poszczególnych głosek lub sylab.

Stopień II - umiejętność rozluźniania mięśni twarzy i całego ciała oraz utrzymywania ich w stanie spoczynkowego napięcia (tonus).

Stopień III - koncentracja i wykonywanie ćwiczeń poszczególnych mięśni, zgodnie z wysyłanym rozkazem"

holderName

Gimnastyka na zachowanie kształtu twarzy

"Mięśnie żwacze wpływają na kształt i wygląd twarzy. Gdy żwacze nie pracują (np. u ludzi, którym brak trzonowych zębów), wówczas "zapadają" skronie. Oto przykład ćwiczeń mięśni szkieletowych twarzy do stosowania w miarę potrzeby:

Ćwiczenie 1. Dotknąć palcami mięśnia skroniowego koło ucha i unieść szczękę. Pracuje mięsień skroniowy i żwacz.

Ćwiczenie 2. Zacisnąć usta i wymawiać głoskę n - ręka na podbródku. Pracują mięśnie podjęzykowe.

Ćwiczenie 3. Usta zamknąć. Ręce na podbródku i w okolicy kąta żuchwy. Język na dół a potem na boki. Pracują mięśnie żuchwowo-gnykowe i dwubrzuścowe".

   Katarzyna Bednarczykówna
(Katarzyna Bednarczykówna)

Gimnastyka zwalczająca podwójny podbródek

1.Wyciągnięcie szyi w kierunku pionowym.

2.Przy lekko odchylonej do tyłu głowie wysuwanie ku przodowi żuchwy i nakładanie dolnej wargi na górną.

3.Skłony głowy do przodu, do tyłu, obroty głową w prawo i w lewo

Gimnastyka zwalczająca zmarszczki mięśnia okrężnego ust

1.Wymawianie głosek a, o, e, u, i.

2.Wymawianie sylab, np. DU-ŻE, RÓ-ŻE, ZDRO-WE, NO-GI itp.

3.Silne wykrzywianie ust w lewo i w prawo

Jak się upiększać maskami

"Maska tłusta może być o konsystencji kremu tłustego lub maści (z kaolinem). Nakłada się ją w ten sposób, że nabiera się potrzebną ilość masy (mniej więcej łyżeczkę od herbaty) na łopatkę lub szpatułkę i nakłada się w pięciu punktach twarzy: na czole, policzkach, brodzie i szyi, po czym drugim i trzecim palcem równomiernie rozprowadza na skórze. Maskę pozostawia się na 15-30 minut.
Do zdejmowania maski potrzebne są serwetki z ligniny i łopatka. Bierze się lewą ręką serwetkę z ligniny, a praw zdejmuje się maskę łopatką, po każdym pociągnięciu wycierając łopatkę o serwetkę".

"Maska ściągająca białkowa. Ubić białko na gęstą pianę, dodać po trochu 1 łyżeczkę soku z cytryny lub żurawin. Wskazania dla skóry o żółtym kolorycie".

"Maska białkowo-ałunowa (silnie ściągająca). Białko ubić na gęstą masę, dodać 1 g 5-procentowego roztworu ałunu. Maski można nie zmywać, tylko zetrzeć na sucho".

"Maska kamforowa na skórę bladą (wg Mierzeckiego)
Magnezja palona 75 g
Skrobia (krochmal) 25 g
Katolin 25 g
Kamfora 25 g
Ałun glinowy 2g
Kwas borny 2g
Kwiat siarczany 4 g
Łój 20 g

Jak pielęgnować skórę owłosioną

"Wpływ owłosienia na urodę jest powszechnie znany. Zrozumiałe więc jest, dlaczego kosmetyka zarówno zachowawcza, jak i upiększająca zajmowała się owłosieniem od najdawniejszych czasów. Już ponoć 4000 lat p.n.e. egipska królowa Szech (żona faraona Mena) opracowała lek na porost włosów.

   Katarzyna Bednarczykówna
(Katarzyna Bednarczykówna)

Upiększające preparaty do włosów to farby, płukanki, środki rozjaśniające, płyny do trwałej ondulacji, lakieru do włosów, odsiwiacze.

Lakiery do włosów służą do utrwalania fryzury. Pokrywają one włosy bardzo cienką, zakrzepłą warstwą. Osłona z lakieru chroni włosy przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci. Dobry lakier nie powinien sklejać włosów, ani tworzyć na nich skorupy. Przy stosowaniu lakierów należy zachować umiar.

Brylantyny mają za zadanie uzupełnianie natłuszczenia włosów. Zależnie od konsystencji dzielimy je na stałe i płynne. Brylantyny mogą być oparte na olejach mineralnych, roślinnych, a także zawierać lecytynę, cholesterol.

Płyny do trwałej ondulacji. Rozróżnia się płyny do trwałej na zimno i na gorąco. Te ostatnie zawierają siarczki i dwusiarczki oraz amoniak, płyny zaś na zimno oparte są na roztworze soli sodowej lub amonowej kwasu tioglikolowego".

Jak pielęgnować kończyny dolne

"Prawidłowa pielęgnacja kończyn dolnych polega na ich myciu (mydłem przetłuszczonym), stosowaniu środków przeciwpotowych, zmiękczających naskórek, zapobiegających odparzeniom, łagodzących podrażnienia.

Przy nadmiernej potliwości pielęgnowanie stóp polega przede wszystkim na skrupulatnym zachowywaniu higieny, polegającej na myciu nóg przynajmniej dwa razy dziennie wodą i mydłem, używaniu po każdym myciu środków przeciwpotowych, przesypywaniu butów i skarpetek pudrem przeciwpotowym, moczeniu stóp przynajmniej raz w tygodniu w naparze z szałwii i pokrzywy, a w wypadku wyjątkowej potliwości - piciu przez 4 tygodnie naparu szałwii i pokrzywy w proporcji 15 g suszonych ziół na 1/2 litra wody (pić 2 razy dziennie po 1/2 szklanki co trzeci dzień)".

Jak usunąć nadmierne owłosienie

"Usuwanie nadmiernego owłosienia bywa różnorodne. Jeśli włosy są cienkie, nikłe, wystarczy systematyczne rozjaśnianie ich 10-procentową wodą utlenioną z dodatkiem amoniaku oraz smarowanie sokiem z cytryny. W wypadku grubszych włosów można je usunąć chemicznie depilatorem lub mechanicznie preparatem woskowo-żywiczym".

Jak pozbyć się odcisków

Płyn na odciski:
Kwas salicylowy 10g
Kwas mlekowy 10g
Kollodium 60g
Alkohol 90-procentowy 15g
Eter 5g

Plaster na odciski:
Mydło szare 10g
Wosk pszczeli 10g
Kwas salicylowy 8g
Balsam peruwiański 2g

Jak pozbyć się brzydkich pięt

"Zapobieganie polega na codziennym smarowaniu stóp kremem z zawartością witaminy A oraz moczeniu stóp w środkach zmiękczających i osłaniających (mąka ziemniaczana, siemię lniane, żywokost)".

Jak pielęgnować łokcie

"Należy moczyć łokcie w oleju roślinnym z dodatkiem kilku kropel cytryny i gliceryny, nacieraniu solą, stosowaniu kremu nawilżającego z witaminami A, D, E (smarować na noc i na dzień, a także kilkakrotnie w ciągu dnia)".

Zdjęcia i państwa refleksje proszę podsyłać na adres: katarzyna.bednarczyk@grupawp.pl

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName