Dotarły do Polski. Gdy zobaczysz, nie podchodź

Jenot, pierwotnie pochodzący z Azji, zadomowił się na stałe w Polsce. Dotychczas można było go spotkać głównie w lasach, ale coraz częściej pojawia się także w dużych miastach. Wiadomo, jakie konkretnie miejsca szczególnie sobie upodobał.

Rośnie populacja jenotów w Polsce
Rośnie populacja jenotów w Polsce
Źródło zdjęć: © Getty Images

Jenoty należą do rodziny psowatych i często przypominają swoim wyglądem lisy. W latach 30. XX wieku jenoty zostały sprowadzone na tereny Białorusi i Ukrainy przez radzieckich myśliwych. Dzięki szybkiemu rozmnażaniu i migracjom dziś można je spotkać w Polsce. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ich obecność w naszym kraju może mieć negatywne konsekwencje.

Jenoty są niebezpieczne dla ludzi?

Zimą jenoty zapadają w sen, czekając na wiosnę w opuszczonych norach lisów i borsuków. W marcu budzą się jednak do życia. Najaktywniejsze są nocą, kiedy to urządzają sobie wędrówki. Opierają się głównie na swoim węchu, mając słaby wzrok i słuch.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oblężenie Tatr. Gigantyczne tłumy na popularnym szczycie

Jenoty nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Nawet jeśli napotkają człowieka, zazwyczaj uciekają. Czasami też nie bez powodu udają, że są martwe. Dzięki temu mogą w łatwy sposób zmylić polujących na nich drapieżników. Samice jenotów rodzą od 5 do 16 młodych naraz, a młode osiągają dojrzałość w wieku 9 -11 miesięcy.

Wpływ jenotów na lokalny ekosystem

Populacja jenotów w Polsce rośnie, co negatywnie wpływa na inne gatunki w lasach. Wyjadają ptasie jaja i rywalizują z lisami o pożywienie. Żywią się również rybami, żabami, traszkami, skorupiakami i małymi gryzoniami.

Warto wiedzieć, że jenoty chętnie zadomawiają się w wielkich miastach, gdzie buszują w śmietnikach. Jeśli napotkamy je na swojej drodze, lepiej uważać. Mogą one bowiem przenosić wściekliznę. Od 2001 r. wpisano je na listę zwierząt łownych bez okresu ochronnego.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
jenotzwierzętazwierzęta futerkowe

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (43)