Dotarły do Polski. Gdy zobaczysz, nie podchodź
03.08.2024 12:03, aktual.: 03.08.2024 12:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jenot, pierwotnie pochodzący z Azji, zadomowił się na stałe w Polsce. Dotychczas można było go spotkać głównie w lasach, ale coraz częściej pojawia się także w dużych miastach. Wiadomo, jakie konkretnie miejsca szczególnie sobie upodobał.
Jenoty należą do rodziny psowatych i często przypominają swoim wyglądem lisy. W latach 30. XX wieku jenoty zostały sprowadzone na tereny Białorusi i Ukrainy przez radzieckich myśliwych. Dzięki szybkiemu rozmnażaniu i migracjom dziś można je spotkać w Polsce. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ich obecność w naszym kraju może mieć negatywne konsekwencje.
Jenoty są niebezpieczne dla ludzi?
Zimą jenoty zapadają w sen, czekając na wiosnę w opuszczonych norach lisów i borsuków. W marcu budzą się jednak do życia. Najaktywniejsze są nocą, kiedy to urządzają sobie wędrówki. Opierają się głównie na swoim węchu, mając słaby wzrok i słuch.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jenoty nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Nawet jeśli napotkają człowieka, zazwyczaj uciekają. Czasami też nie bez powodu udają, że są martwe. Dzięki temu mogą w łatwy sposób zmylić polujących na nich drapieżników. Samice jenotów rodzą od 5 do 16 młodych naraz, a młode osiągają dojrzałość w wieku 9 -11 miesięcy.
Czytaj też: Pies patrzy ci w oczy? Wiadomo, co wtedy "mówi"
Wpływ jenotów na lokalny ekosystem
Populacja jenotów w Polsce rośnie, co negatywnie wpływa na inne gatunki w lasach. Wyjadają ptasie jaja i rywalizują z lisami o pożywienie. Żywią się również rybami, żabami, traszkami, skorupiakami i małymi gryzoniami.
Warto wiedzieć, że jenoty chętnie zadomawiają się w wielkich miastach, gdzie buszują w śmietnikach. Jeśli napotkamy je na swojej drodze, lepiej uważać. Mogą one bowiem przenosić wściekliznę. Od 2001 r. wpisano je na listę zwierząt łownych bez okresu ochronnego.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl