Kabina czy wanna do małej łazienki?

Jeśli wahamy się, czy do małej łazienki wybrać kabinę prysznicową, czy wannę, to nie znajdziemy na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, dlatego warto zapoznać się z wadami i zaletami obu rozwiązań.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kabina czy wanna do małej łazienki?
(Shutterstock.com)
WP

Aranżacja małej łazienki

Mała łazienka nie musi od razu pokrzyżować wszystkich planów aranżacyjnych, czasem dostępną powierzchnię można całkiem skutecznie zagospodarować. Zdarza się jednak, że układ pomieszczenia jest na tyle niefortunny, że pozostaje nam walka o każdy centymetr i wybór między wanną a prysznicem. Co dają nam te rozwiązania?

Mała łazienka z kabiną prysznicową

WP

Z reguły w małej łazience łatwiej zmieścić kabinę prysznicową niż wannę, ponieważ nawet najmniejsza wanna dostępna na rynku będzie miała 100 cm długości, natomiast kabiny mają przeciętnie wymiary wynoszące 80 x 80 cm lub 90 x 90 cm. Montaż prysznica może być o tyle wygodny, że w zależności od kształtu pomieszczenia, umieścimy go np. narożnie lub we wnęce łazienki. W ten sposób zaoszczędzimy trochę miejsca na zlew, muszlę WC, szafki czy pralkę.

Standardowym rozwiązaniem są kabiny z brodzikiem i właśnie one powinny sprawdzić się w małej łazience. W zależności od warunków montażowych wybierzemy kabinę montowaną w narożniku lub przy ścianie – może to być kabina półokrągła, kwadratowa lub prostokątna. W przypadku ograniczonej przestrzeni łazienkowej znaczenie będzie miał także sposób otwierania drzwi prysznica. Wśród dostępnych opcji są drzwi wahadłowe, składane, przesuwane, a także otwierane na zewnątrz lub do wewnątrz. Oczywiście w niewielkiej łazience wygodniejsze okażą się drzwi otwierane do wewnątrz, składane bądź rozsuwane.

Mała łazienka z wanną

Jeśli w naszej łazience planujemy montaż wanny, przy znacznie ograniczonej przestrzeni prawdopodobnie konieczny będzie wybór najmniejszej wersji wanny, a więc takiej o wymiarach 100 x 70 cm. Z jednej strony do wypełnienia takiej wanny nie potrzeba takiej ilości wody jak w przypadku wanien 140 x 75 cm, jednak komfort kąpieli w krótkim zbiorniku będzie znacznie ograniczony. Mimo wszystko można uzyskać ciekawą aranżację małej łazienki. Do wyboru mamy np. wanny narożne czy wanny asymetryczne. Funkcjonale rozwiązanie w przypadku wanny w małej łazience to parawan, który sprawdzi się podczas brania prysznica. Należy się tu jednak liczyć z tym, że wizualnie przestrzeń pomieszczenia może się dodatkowo zmniejszyć.

WP

Zaletą wanny jest również możliwość korzystania z prysznica, co w małej łazience jest jedynym wariantem pozwalającym na połączenie tych rozwiązań – w końcu montaż i wanny, i prysznica nie będzie możliwy na niewielkiej przestrzeni. Dodatkowym sposobem na praktyczne wykorzystanie przestrzeni zajmowanej przez wannę jest wybór meblowej obudowy ze schowkami w formie szuflad, szafek lub półek.

Polub WP Kobieta
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP