Kabina czy wanna do małej łazienki?
Kabina czy wanna? W małej łazience nie można mieć wszystkiego. Jeśli wahamy się między tymi opcjami, to naszych wątpliwości nie rozwieje jednoznaczna odpowiedź. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, dlatego warto zapoznać się z wadami i zaletami kabiny prysznicowej i wanny.
Aranżacja małej łazienki
Mała łazienka nie musi od razu pokrzyżować wszystkich planów aranżacyjnych. Czasem dostępną powierzchnię można całkiem skutecznie zagospodarować. Zdarza się jednak, że układ pomieszczenia jest na tyle niefortunny, że pozostaje nam walka o każdy centymetr i wybór między wanną a prysznicem. Co dają nam te rozwiązania?
Mała łazienka z kabiną prysznicową
Z reguły w małej łazience łatwiej zmieścić kabinę prysznicową niż wannę. Wynika to z faktu, że nawet najmniejsza wanna dostępna na rynku będzie miała 100 cm długości, natomiast kabiny mają przeciętnie wymiary wynoszące 80 x 80 cm lub 90 x 90 cm. Montaż prysznica może być o tyle wygodny, że w zależności od kształtu pomieszczenia, umieścimy go np. narożnie lub we wnęce łazienki. W ten sposób zaoszczędzimy trochę miejsca na zlew, muszlę WC, szafki czy pralkę.
Standardowym rozwiązaniem są kabiny z brodzikiem i właśnie one powinny sprawdzić się w małej łazience. W zależności od warunków montażowych wybierzemy kabinę montowaną w narożniku lub przy ścianie – może to być kabina półokrągła, kwadratowa lub prostokątna. Jedynie w sprzyjających okolicznościach w małej łazience przyszłość będzie miał prysznic bez brodzika.
W przypadku ograniczonej przestrzeni łazienkowej znaczenie będzie miał także sposób otwierania drzwi prysznica. Wśród dostępnych opcji są drzwi wahadłowe, składane, przesuwane, a także otwierane na zewnątrz lub do wewnątrz. Oczywiście w niewielkiej łazience wygodniejsze okażą się drzwi otwierane do wewnątrz, składane bądź rozsuwane.
Mała łazienka z wanną
Jeśli w naszej łazience planujemy montaż wanny, przy znacznie ograniczonej przestrzeni prawdopodobnie konieczny będzie wybór najmniejszej wersji wanny, a więc takiej o wymiarach 100 × 70 cm. Z jednej strony do wypełnienia takiej wanny nie potrzeba takiej ilości wody jak w przypadku wanien 140 × 75 cm, jednak komfort kąpieli w krótkim zbiorniku będzie znacznie ograniczony.
Mimo wszystko można uzyskać ciekawą aranżację małej łazienki. Do wyboru mamy np. wanny narożne czy wanny asymetryczne. Funkcjonale rozwiązanie w przypadku wanny w małej łazience to parawan, który sprawdzi się podczas brania prysznica. Należy się tu jednak liczyć z tym, że wanna z parawanem wizualnie zmniejszy pomieszczenie.
Zaletą wanny jest również możliwość korzystania z prysznica, co w małej łazience jest jedynym wariantem pozwalającym na połączenie tych rozwiązań. W końcu montaż i wanny i prysznica nie będzie możliwy na niewielkiej przestrzeni. Wanna z prysznicem cieszy się popularnością w wielu polskich domach.
Dodatkowym sposobem na praktyczne wykorzystanie przestrzeni zajmowanej przez wannę jest wybór meblowej obudowy ze schowkami w formie szuflad, szafek lub półek.