Prysznic bez brodzika – jak zrobić?

Wśród licznych aranżacji łazienkowych jedną z ciekawszych propozycji pojawiających się we współczesnych wnętrzach są prysznice bez brodzika. Osoby zainteresowane takim rozwiązaniem powinny się liczyć ze skomplikowanym montażem i większymi wydatkami niż w przypadku klasycznej kabiny. Poniżej kilka kluczowych kwestii w temacie tego, jak zrobić prysznic bez brodzika.

Prysznic bez brodzika – jak zrobić?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Marlena Kostyńska

22.01.2019 16:15

Prysznic bez brodzika – nowoczesna łazienka

Prysznic bez brodzika wymaga bardzo specyficznych rozwiązań konstrukcyjnych, dlatego najczęściej instalowany jest w nowoczesnych łazienkach i nowych budynkach. Jeśli z góry nie przygotuje się odpowiednio łazienkowej instalacji wodno-kanalizacyjnej, montaż prysznica bez brodzika nie będzie możliwy bez generalnego remontu. Głównym problemem jest to, że posadzka łazienki zastępuje brodzik, musi więc zostać przystosowana do pełnienia tej funkcji. Pod powierzchnią natryskową prysznica powinny znaleźć się rura kanalizacyjna, syfon i niezbędna izolacja przeciwwilgociowa, a podłogę o odpowiednim nachyleniu w stronę odpływu powinny pokryć płytki połączone wodoodporną fugą.

Prysznic bez brodzika – wybór miejsca

Jedną z zalet prysznica bez brodzika jest duża swoboda w kwestii umiejscowienia kabiny, a także wiele opcji aranżacyjnych. Wszystko zależy od układu łazienki, możemy bowiem zdecydować się na prysznic w rogu łazienki, we wnęce, a nawet otwarty na przestrzał prysznic przy pojedynczej ścianie – wystarczy odgrodzić strefę natryskową od reszty łazienki szklaną taflą. W zależności od preferencji można zdecydować się właśnie na nieruchome, szklane ściany kabiny, albo też na przesuwane lub otwierane drzwi. Otwarte kabiny walk-in to eleganckie rozwiązanie do dużych łazienek, ale dobry projekt pozwoli na skuteczne zaimplementowanie takiego prysznica również w małej łazience.

Prysznic bez brodzika – odpływ i izolacja

Sam montaż prysznica bez brodzika wiąże się głównie z przygotowaniem drożnego i wydajnego odpływu, a także zadbaniem o skuteczną izolację całej instalacji, by uniknąć zalania łazienki lub sąsiada w bloku. Najpopularniejsze opcje w kwestii odwodnienia to odpływ liniowy oraz punktowy, aczkolwiek dostępne są też odpływy łukowe oraz odpływy boczne. Ważne jest, aby podłoga pod prysznicem została położona z odpowiednim spadkiem (ok. 2%) w kierunku odpływu, dzięki czemu woda nie będzie rozlewać się na łazienkę. Należy też pamiętać, że nawet odpowiednie nachylenie posadzki nie da pożądanego efektu, jeśli wydajność syfonu nie będzie dostosowana do intensywności strumienia wody, jaki daje bateria prysznicowa.

Kolejnym z podstawowych elementów związanych z montażem prysznica bez brodzika jest izolacja, która ochroni elementy konstrukcyjne kabiny przed wilgocią. Do uszczelnienia wykorzystuje się folię w płynie, taśmy i maty uszczelniające, a także wodoodporne spoiny i kleje do płytek. Warto przy okazji postawić na posadzkę z powierzchnią antypoślizgową, która zwiększy komfort i bezpieczeństwo korzystania z prysznica.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)