Kanapy z funkcją spania do salonu. Jaką wybrać?

Kanapy z funkcją spania do salonu. Jaką wybrać?

Kanapy z funkcją spania do salonu. Jaką wybrać?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
08.10.2018 14:28

Kanapa z funkcją spania do salonu to dobre rozwiązanie dla domowników i dla ich gości. Za dnia stanowi wygodne siedzisko, nocą zaś zmienia się w przytulne łóżko. Wybór odpowiedniej kanapy do salonu powinien zależeć nie tylko od upodobań użytkowników, ale i rozmiaru i układu pomieszczenia.

Wybór kanapy z funkcją spania do salonu – kryteria

Czym należy kierować się podczas zakupu kanapy z funkcją spania do salonu? Przede wszystkim układem, rozmiarem i funkcjonalnością kanapy. Oczywiście istotny będzie również materiał wykonania czy kolor, jednak te kryteria są łatwe do spełnienia niezależnie od wymiarów i rodzaju kanapy.

Jeśli chodzi o układ, to do wyboru klientów pozostawia się kanapy z funkcją spania do salonu w postaci narożników, wersalek i tapczanów. Każdy z tych rodzajów pasować będzie do pomieszczeń o różnym układzie i rozmiarach, dzięki czemu uda się dobrać optymalne rozwiązanie, które nie tylko zaoszczędzi miejsce, ale również zapewni wygodny wypoczynek.

Obraz
© iStock.com

Rozmiar kanapy z funkcją spania do salonu powinien zależeć z jednej strony od potrzeb domowników, z drugiej zaś od wielkości pomieszczenia. Wstawienie dużej kanapy dla małej rodziny w niewielkim salonie nie będzie miało szczególnego sensu. Natomiast mała kanapa w salonie o znacznej powierzchni zniknie wśród innych mebli.

Kanapa z funkcją spania – wersalka, tapczan czy narożnik?

Każdy z rodzajów kanap do salonu ma swoje zalety. Wersalka to prosta konstrukcja, która być może wydawać się już przeżytkiem. W sklepach znaleźć można jednak stylowe kanapy tego typu, które łatwo dobrać do wnętrz w różnym stylu. Niewątpliwą zaletą wersalki jest duży pojemnik na pościel oraz to, że bardzo łatwo ją rozłożyć i złożyć. Pasować będzie do podłużnego pomieszczenia, przede wszystkim takiego o skromnym metrażu. Wersalki są bowiem zazwyczaj wąskie. Po rozłożeniu natomiast najczęściej mają szerokość 140 cm, co przy okazjonalnym korzystaniu z tej funkcji nie powinno wydawać się problemem.

Obraz
© Pixabay.com | jarmoluk

Innym typem kanapy z funkcją spania do salonu jest tapczan. Kanapy z funkcją spania w postaci tapczanu mogą być dwuosobowe pod względem ilości siedzeń, a wtedy rozkładają się wzdłuż, albo trzyosobowe z możliwością rozłożenia w poprzek. Wybór odpowiedniej powinien zależeć od układu i wymiarów salonu. Ta krótsza będzie dobrym uzupełnieniem wnęki, natomiast dłuższa może okazać się niezwykle funkcjonalna w salonie na planie kwadratu.

Kanapa narożna do salonu z kolei będzie odpowiednia zarówno do pomieszczeń kwadratowych, jak i wąskich a długich. Jej zaletą jest to, że zapewni więcej miejsc siedzących niż tapczan czy wersalka. Z drugiej strony po rozłożeniu składa się z trzech części, które mogą zapewnić nieco gorszy komfort spania.

Rozmiar kanapy z funkcją spania do salonu

Kanapa z funkcją spania do salonu może mieć różne rozmiary. Wersalki i trzyosobowe tapczany będą miały długość około 200 cm, a krótsze tapczany mniej więcej 140 cm lub 160 cm. Należy jednak liczyć się z tym, że po rozłożeniu będą one osiągały szerokość 140 cm. To jedna z najczęstszych wartości, jeśli chodzi o łóżka dwuosobowe. Zapewni wypoczynek dwóm osobom, zwłaszcza jeśli użytkownikami są goście nocujący od czasu do czasu. Gdy kanapa z funkcją spania.

Obraz
© Shutterstock.com