FitnessKardiolodzy: Nadużywanie soli powoduje rocznie 2,3 mln zgonów

Kardiolodzy: Nadużywanie soli powoduje rocznie 2,3 mln zgonów

Zbyt duże jej spożycie co roku powoduje na świecie 2,3 mln zgonów, których bezpośrednią przyczyną są zawały serca i udary mózgu – poinformowano podczas kongresu kardiologów w Nowym Orleanie.

Kardiolodzy: Nadużywanie soli powoduje rocznie 2,3 mln zgonów
Źródło zdjęć: © 123RF

02.04.2013 | aktual.: 02.04.2013 14:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zbyt duże jej spożycie co roku powoduje na świecie 2,3 mln zgonów, których bezpośrednią przyczyną są zawały serca i udary mózgu – poinformowano podczas kongresu kardiologów w Nowym Orleanie.

Autorzy raportu, specjaliści Harvard University, podkreślali, że tak duża liczba zgonów związana jest wyłącznie ze spożyciem nadmiernej ilości soli. Wskazuje na to analiza 247 badań jakie przeprowadzono w 50 krajach wśród dorosłej ludności – mówiono w trakcie obrad Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA).

Specjaliści, powołując się na te badania, przekonywali, że sól jest równie groźna dla zdrowia, jak nadużywanie cukru i tłuszczu. Powoduje nadciśnienie tętnicze krwi, które z kolei napędza rozwój chorób sercowo-naczyniowych.

40 proc. zgonów związanych z nadużywaniem soli - spośród 2,3 mln do jakich co roku dochodzi na świecie - zdarza się u osób przed 70. rokiem życia. Aż dwie trzecie z nich obejmuje mężczyzn. Najczęściej umierają oni na zawał serca (42 proc. zgonów) oraz udar mózgu (41 proc.).

Do największej liczby zgonów związanych z nadużywanie soli dochodzi na Ukrainie. Ocenia się, że co roku umiera tam z tego powodu 2 tys. osób na 1 mln mieszkańców. Najmniej zgonów wywołanych nadmiernym spożycie soli odnotowuje się w Katarze i Kenii.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, żeby nie spożywać więcej niż 5 g soli dziennie, czyli tyle, ile zawiera jedna płaska łyżeczka do herbaty. Az 99 proc. ludności na świecie te normy jednak przekracza.

Jeszcze bardziej restrykcyjne są zalecenia amerykańskich specjalistów: ich zdaniem spożycie nie powinno przekraczać 2,3 g na dobę. Osobom po 50. roku życia, a także cierpiącym na choroby przewlekłe, zalecają nawet, by zmniejszyć dzienną dawkę soli do zaledwie 1,5 g.

W Polsce przekraczane są nawet mniej restrykcyjne normy WHO. Z raportu opublikowanego w 2012 r. przez SGGW w Warszawie wynika, że przeciętny Polak codziennie spożywa aż 7,63 g soli dodanej, czyli takiej, która zużywana jest w domach do solenia i przygotowywania potraw. Faktyczne spożycie soli w naszym kraju jest jednak jeszcze większe.

Prof. Krystyna Widecka, prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego twierdzi, że z najbardziej miarodajnych badań, polegających na dobowym pomiarze wydzielanego w moczu sodu, wynika, że przeciętny Polak spożywa 10 g soli na dobę.

W przeciętnej polskiej diecie prawie 90 proc. dziennego spożycia soli dostarczają takie produkty, jak pieczywo (20 proc.), przetwory mięsne produkowane przemysłowo (11 proc.), potrawy przygotowywane w domu, głównie zupy (19 proc.), ziemniaki (20 proc.), kasze i makarony (13 proc. ), a także potrawy mięsne (8 proc.).

zbw/ tot/(PAP)

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (1)