Katolicy idą tylko na cmentarz. Popełniają grzech

Pierwszego listopada obchodzimy dzień Wszystkich Świętych. Polacy licznie odwiedzają wtedy groby bliskich. Czy jednak pierwszego listopada trzeba też iść na mszę? Kościół określił jasne zasady.

Czy 1 listopada trzeba iść do kościoła?
Czy 1 listopada trzeba iść do kościoła?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

17.10.2023 | aktual.: 17.10.2023 20:18

1 listopada Polacy tłumnie udają się na cmentarze, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Ten dzień jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Czy oznacza to również, że 1 listopada trzeba iść do kościoła? Odpowiedź jest jednoznaczna.

Czy we Wszystkich Świętych trzeba iść do Kościoła?

Pierwszy dzień listopada to dla wielu osób dzień pełen wspomnień i zadumy, a także swego rodzaju "spotkania" ze zmarłymi bliskimi przy ich grobach.

Zgodnie z nauką Kościoła wspomina się wtedy wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli już zbawienie. Termin tej uroczystości został wyznaczony w 935. roku przez papieża Jana XI.

W kalendarzu liturgicznym 1 listopada funkcjonuje jako święto nakazane. Oznacza to, że na wiernych spoczywa tego dnia (lub dnia poprzedniego - 31 października) obowiązek udziału we mszy świętej.

Wiele parafii stara się jednak ułatwić spełnienie tego obowiązku wiernym, organizując dodatkowe msze na cmentarzu. Wówczas w liturgii można wziąć udział przy okazji odwiedzania grobów bliskich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy w Zaduszki trzeba iść do kościoła?

Drugiego listopada obchodzimy Dzień Zaduszny. W odróżnieniu od Wszystkich Świętych w tym dniu wspominamy dusze wszystkich zmarłych, a szczególnie te, które nie dostały się jeszcze do nieba.

Dzień Zaduszny wywodzi się z czasów przedchrześcijańskich. Słowianie Zachodni czy Germanie organizowali różne obrzędy na cześć umarłych. Jeszcze pod koniec XIX wieku w Polsce przywiązywano do niego ogromną wagę – tego dnia nie odwiedzano się po zmroku, nikt nie wybierał się również w podróż, ponieważ wierzono, że na drogach straszą dusze zmarłych.

Dziś ma on charakter bardziej nostalgiczny niż kiedyś. Tego dnia Polacy kontynuują odwiedzanie grobów swoich bliskich. Rozmyślają nad kruchością życia i przemijaniem.

Zaduszki, obchodzone od VII wieku, nie są jednak świętem nakazanym. Oznacza to, że wierni nie mają obowiązku udania się na mszę świętą. Zaduszki nie są też dniem wolnym od pracy.

Wierni jednak mogą w ten dzień udać się do kościoła, gdzie odprawiane jest oficjum oraz procesja, często łączona w wypominkami.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)