Każdy mężczyzna od czasu do czasu powinien robić test ciążowy. Oto powód

Test ciążowy powinni wykonywać także mężczyźni
Test ciążowy powinni wykonywać także mężczyźni

15.11.2022 16:16, aktual.: 15.11.2022 18:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Test ciążowy kojarzy się z prostą metodą na wykrycie ciąży. Trudno wyobrazić sobie, aby po ten produkt miał sięgnąć mężczyzna. Mogłoby się wydawać, że nie jest mu do niczego potrzebny. Tymczasem okazuje się, że test ciążowy jest narzędziem domowej prewencyjnej diagnostyki.

Mężczyzn w wieku od 19 do 75 lat zachęca się do wykonywania raz na jakiś czas testu ciążowego. Może on bowiem pomóc wykryć u nich raka jąder. Ciążę u kobiet i nowotwór u mężczyzn łączy jedno - podwyższone wydzielanie hormonu zwanego gonadotropiną kosmówkową (hCG). W organizmie ciężarnych produkowany jest przez zarodek i łożysko już kilka dni po zapłodnieniu. hCG nazywany jest "kobiecym" hormonem. Jego produkcja odbywa się także w męskim ciele, choć pod jednym warunkiem. Dzieje się tak, jeśli choruje on na nowotwór jądra.

"W takim przypadku komórki plemnikotwórcze zaczynają dzielić się w nieprawidłowy sposób i wydzielać hormony podobnie jak łożysko u ciężarnych kobiet" – wyjaśnił w rozmowie z Newsweekiem prof. Krzysztof Kula.

Test ciążowy pomaga wykryć nowotwór u mężczyzn?

Wymyślone i stworzone przez Howarda Bearda testy ciążowe są czułe na ludzką gonadotropinę kosmówkową. Gdy zostanie wykonany przez mężczyznę, który choruje na nowotwór, w okienku pojawią się dwie wyraźne kreski. Nie należy jednak brać tych wyników za pewnik. Dotyczy to także negatywnego wyniku testu. To lekarz powinien wystawić diagnozę po konsultacjach z pacjentem i dokładnych badaniach.

Testy ciążowe mogą dawać fałszywe pozytywne wyniki. Ostrzegał przed tym między innymi Ted Gansler, patolog z Atlanty, który należy do American Cancer Society. Zdaniem specjalisty najlepszym sposobem na wczesne wykrycie nowotworów jąder jest regularna obserwacja oraz wizyty u urologa.

Historia, która zaskoczyła internautów

Ten kontrowersyjny sposób na wykrywanie nowotworu stał się popularny kilka lat temu, kiedy sieć obiegła historia pewnego młodego mężczyzny. Przyznał on, że dla żartu wykonał test ciążowy, który znalazł w łazience partnerki. Zdziwił się, gdy po kilku minutach w okienku pojawił się pozytywny wynik. Okazało się, że chłopak cierpiał na kosmówczaka jąder. Przypadkowo wykonany test uratował mu życie.

Nowotwór ten nie występuje wśród mężczyzn często, ale wykrywany jest już w bardzo młodym wieku. Pierwszy szczyt zachorowań przypada między 19 a 21 rokiem życia. Jeśli wykryje się go we wczesnym stadium, rokowania pacjenta są bardzo dobre. Istotna w leczeniu raka jąder jest więc diagnostyka, samobadanie i konsultacje ze specjalistą.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)