FitnessKick-boxing – trening, ciosy, zalety kick-boxingu

Kick-boxing – trening, ciosy, zalety kick-boxingu

Kick-boxing to jedna z najciekawszych, a zarazem najpopularniejszych sztuk walki wręcz, którą pasjonują się nie tylko mężczyźni, ale również kobiety. Co warto o nim wiedzieć? Chcecie poznać rodzaje wyprowadzanych ciosów oraz jak ułożenie ciała może wpłynąć na wynik walki? Przedstawiamy zalety kick-boxingu oraz sprawdzamy, czy jest to sport dla wszystkich.

Kick-boxing – trening, ciosy, zalety kick-boxingu
Źródło zdjęć: © iStock.com | Artur Didyk
Tatiana Naklicka

Kick-boxing – co warto o nim wiedzieć?

Kick-boxing to sposób walki za pomocą pięści oraz kopnięć. Rozwinął się w Ameryce i Japonii, dlatego można mówić o dwóch rodzajach kick-boxingu.

Odmiana amerykańska została wprowadzona w latach 70. Osoby trenujące karate chciały pozbyć się ograniczeń, wykorzystując zarówno ręce, jak i nogi w czasie walki. Kick-boxing japoński jest natomiast połączeniem boksu tajskiego i karate.

Niezależnie, od wybranej odmiany, podczas treningu jest rozwijana zręczność, siła, gibkość, a także pewność siebie oraz poczucie rytmu, walka ze stresem oraz własnymi słabościami.

Tak jak w przypadku innych dyscyplin sportowych, w kick-boxingu są dwa stopnie: uczniowski i mistrzowski. Czarny pas jest najwyższym (mistrzowskim) odznaczeniem.

Warto również pamiętać, że kick-boxing posiada wiele reguł, do których osoby walczące muszą się dostosować podczas wymierzania ciosów.

Kick-boxing – pozycja ciała

W kick-boxingu wiele zależy od pozycji ciała, którą przyjmiemy. W pozycji wyjściowej nogi są lekko ugięte w kolanach. Osoby praworęczne powinny mieć wysunięte do przodu lewe ramię i lewą nogę, natomiast osoby leworęczne – prawe ramię i prawą nogę.

Dłonie są zaciśnięte w pięści tuż przed podbródkiem, tak aby chronić przed ciosami przeciwnika. W przypadku osób praworęcznych prawa pięść jest lekko odchylona w bok, tak aby wyprowadzać ciosy, natomiast lewa znajduje się tuż przed twarzą. Osoby leworęczne – odwrotnie.

Podbródek powinien być maksymalnie schowany tuż przy twarzy, a zarazem osłonięty przez ramię.

Kick-boxing – podstawowe ciosy i kopnięcia

W kick-boxingu najważniejsza jest szybkość wyprowadzanych ciosów oraz refleks, który pomoże nam uniknąć uderzeń osoby z naprzeciwka. Podczas używania pięści dużą rolę odgrywa skręt bioder, które są źródłem siły.

Kopnięcia w kick-boxingu powinny być jak najszybsze. Do najpopularniejszych rodzajów należą: kopnięcie frontalne, kopnięcie boczne, kopnięcie okrężne oraz kopnięcie opadające.

W tym wypadku bardzo ważny jest równomierny oddech przez nos, tak aby jak nie dostać zadyszki podczas wykonywania ciosów, a tym samym nie zostać pokonanym.

Kick-boxing – zdrowie i kształtowanie sylwetki

Kick-boxing bardzo korzystnie wpływa na zdrowie oraz zgrabną sylwetkę. Pomaga w rzeźbieniu mięśni ramion, pleców, nóg czy brzucha. Dzięki regularnym treningom zwiększa się również wydolność organizmu, a także refleks. Kick-boxing pomaga także w budowaniu pewności siebie oraz pokonywaniu strachu przed bólem, a także samym strachem.

Warto jednak pamiętać, że przygarbiona postawa, którą przyjmujemy podczas walki, może prowadzić do problemów z kręgosłupem, dlatego kick-boxing najlepiej sprawdza się w parze z pływaniem.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)