Trwa ładowanie...

Ćwiczenia na ból kręgosłupa – przykłady i przeciwwskazania

Ćwiczenia na ból kręgosłupa powinien wykonywać każdy, kto zmaga się z takim problemem. Nierzadko na ból wpływają urazy, zwyrodnienia, długie przebywanie w jednej pozycji, czy nagły ruch podczas wykonywania codziennych czynności. Ćwiczenia na bolący kręgosłup mogą nie tylko przynieść ukojenie, ale też wpłynąć na naszą postawę. Jakie ćwiczenia na kręgosłup wybrać?

Share
Ćwiczenia na ból kręgosłupa – przykłady i przeciwwskazaniaŹródło: iStock.com, fot: fizkes
dpkqiin

Ćwiczenia na bolący kręgosłup – jak zacząć?

Przed rozpoczęciem ćwiczeń na ból kręgosłupa należy udać się do ortopedy, rehabilitanta lub fizjoterapeuty, który nie tylko odnajdzie przyczynę bólu, ale także dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń i wykluczy przeciwskazania do ich wykonywania. Dobrym rozwiązaniem jest codzienne rozciąganie kręgosłupa, na które warto poświęcić kilka minut.

Ćwiczenia na kręgosłup powinny być wykonywane ze szczególną starannością i ostrożnością.

Ćwiczenia na bolący kręgosłup – propozycje

Ćwiczenia wpływają przede wszystkim na kondycję naszych placów. Dzięki nim pozbędziemy się bólu kręgosłupa, a także wzmocnimy i rozciągniemy mięśnie pleców. Należy pamiętać o systematyczności w ich wykonywaniu i nie rezygnować z nich, nawet jeśli ból kręgosłupa minie. Oto kilka propozycji ćwiczeń na zdrowy kręgosłup:

  • Należy położyć się na plecach, ugiąć nogi i oprzeć stopy na podłodze, a ręce ułożyć wzdłuż ciała. Następnie napiąć mięśnie brzucha oraz pośladków i unieść biodra. Po 10 sekundach opuścić je.
  • W pozycji leżącej należy docisnąć rękami kolano do klatki piersiowej i pozostać kilka sekund w tej pozycji. Następnie zmienić kolano i powtórzyć ćwiczenie.
  • W pozycji stojącej należy oprzeć się o krzesło lub stolik i napiąć mięśnie pleców. Pozostać w takiej pozycji przez 30 sekund, a następnie rozluźnić mięśnie i powtórzyć ćwiczenie.
  • W pozycji leżącej zgiąć nogi, a stopy oprzeć na podłodze. Na zmianę unieść najpierw jedną, a po kilku sekundach drugą nogę w górę i pozostać w takiej pozycji kilka sekund.
  • W pozycji stojącej należy wyciągnąć ręce nad głowę, a następnie powoli pochylać się z dłońmi skierowanymi do podłogi, tak jakbyśmy chcieli coś chwycić.
  • Leżąc na plecach, należy chwycić ciężarki lub małe butelki z wodą i podnieść je na boki wytrzymując kilka sekund.
  • Należy usiąść na piętach, a ręce unieść nad głowę. Następnie powoli opuszczać ręce i odsuwać je po podłodze bez odrywania pośladków od pięt.
dpkqiin

Przeciwwskazania do ćwiczeń na ból kręgosłupa

Przeciwwskazaniem do ćwiczeń na kręgosłup jest ostry ból, który może świadczyć o stanie zapalnym. Przed ćwiczeniami należy najpierw go wyleczyć, korzystając z pomocy specjalisty. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy wykonywać brzuszków, skrętoskłonów oraz gwałtownych ruchów tułowia.

Nieodpowiednie ćwiczenia na kręgosłup mogą skutkować uszkodzeniem krążka międzykręgowego. Należy przyjąć zasadę powolnego i codziennego ćwiczenia przez rozgrzanie i rozciągnięcie mięśni kręgosłupa, aby po pewnym czasie zauważyć znaczną poprawę.

dpkqiin
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpkqiin
dpkqiin