Blisko ludziKiedy będą otwarte salony fryzjerskie, kosmetyczne, restauracje i kawiarnie? Zdradzamy datę i szczegóły zniesienia obostrzeń

Kiedy będą otwarte salony fryzjerskie, kosmetyczne, restauracje i kawiarnie? Zdradzamy datę i szczegóły zniesienia obostrzeń

Kiedy będą otwarte salony fryzjerskie, kosmetyczne, restauracje i kawiarnie? Zdradzamy datę i szczegóły zniesienia obostrzeń
Źródło zdjęć: © Getty Images
13.05.2020 10:58, aktualizacja: 13.05.2020 13:05

Galerie handlowe zostały otwarte, a rząd planuje złagodzenie kolejnych obostrzeń, w tym otwarcie salonów fryzjerskich, kosmetycznych oraz restauracji. Nastąpi to już 18 maja. Wyjaśniamy, na jakich zasadach.

Otwarcie salonów fryzjerskich, zakładów kosmetycznych i restauracji jest tematem nurtujących Polaków. Wiadomo, że rząd opracował plan złagodzenia obostrzeń, którego celem jest odmrożenie gospodarki i powrót społeczeństwa do normalności. W pierwszej kolejności, 20 kwietnia otwarto parki i lasy, 4 maja otwarte zostały także centra handlowe i hotele, a 6 maja przedszkola, żłobki i instytucje kultury.

Salony fryzjerskie i restauracje – kiedy zostaną otwarte?

Trzeci etap znoszenia obostrzeń zostanie wdrożony już w poniedziałek 18 maja. Tego dnia zostaną otwarte zarówno salony fryzjerskie i kosmetyczne, jaki punkty gastronomiczne.

"Od 18 maja z powrotem będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie, zakłady kosmetyczne i wszelkie placówki tego typu, które zostaną szczegółowo opisane w rozporządzeniu. W tym rygorze sanitarnym, o którym mówimy, czyli w przypadku zakładów fryzjerskich, apeluję, aby na wizyty umawiać się przez internet czy telefon na konkretne godziny, tak żeby na miejscu nie gromadzili się ludzie" – mówił na w środę na swojej konferencji premier Mateusz Morawiecki. "Częściowo otwieramy również usługi gastronomiczne. Restauracje, bary, kawiarnie wszelkiego typu, ale też z utrzymaniem tego reżimu sanitarnego w środku. Na zewnątrz również zachęcamy do otwierania ogródków, tam, gdzie oczywiście pozwalają na to warunki, bo na świeżym powietrzu, jak mówią nam epidemiolodzy, jest bezpieczniej" – podkreślił.

Proces odmrażania gospodarki wiąże się z wieloma ograniczeniami. Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, Polskim Związkiem Przemysłu Kosmetycznego oraz Izbą Kosmetologów opracowały konkretne zasady, które mają zagwarantować bezpieczeństwo klientów i pracowników salonów fryzjerskich i kosmetycznych. W tego typu miejscach będzie obowiązywał zakaz używania telefonów komórkowych oraz picia kawy lub herbaty. Każdemu klientowi będzie mierzona temperatura i nie będą funkcjonowały poczekalnie, gdyż dozwolona odległość między klientami wyniesie 1,5 m. Wprowadzony zostanie również nakaz płatności bezgotówkowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl