Trwa ładowanie...

Kinga Rusin o zaostrzeniu ustawy aborcyjnej. Do Sejmu wszedł nowy projekt

Projekty obywatelski o zaostrzeniu kar za przeprowadzenie aborcji właśnie został przekazany do pierwszego czytania w Sejmie. Kinga Rusin opublikowała wymowny komentarz do sprawy.

Share
Kinga Rusin komentuje projekt o zaostrzeniu kar za aborcję Kinga Rusin komentuje projekt o zaostrzeniu kar za aborcję Źródło: AKPA, Instagram, fot: AKPA, Kinga Rusin
d2t9tjo

Kinga Rusin postanowiła skomentować najnowsze działania polskiego sejmu. Trudno uwierzyć, że dzieje się to na naszych oczach. W tej sytuacji coraz ciężej dobierać słowa. Zaakceptowany do pierwszego czytania projekt ma na celu zaostrzenie kar za aborcję.

Sejm przyjął do pierwszego czytania obywatelski projekt antyaborcyjny

Dokument zgłosiła 22 września 2021 roku fundacja Pro-Prawo do życia. 28 października bieżącego roku marszałek Sejmu Elżbieta Witek przekazała go do pierwszego czytania. Głównym założeniem projektu jest jeszcze większe zaostrzenie kar za przeprowadzenie aborcji. W środku znajdziemy zapis m.in. o dołączenie do Kodeksu karnego definicji "dziecka poczętego", co skutkuje tym, że za umyślne "pozbawienie życia" płodu mogłoby grozić nawet dożywocie.

d2t9tjo

W zapisie dokumentu jedną z najważniejszych zmian jest dodanie definicji mówiącej o tym, że "dzieckiem jest człowiek w okresie od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności. Dzieckiem poczętym jest dziecko w okresie do rozpoczęcia porodu". Kara za pozbawienie życia "dziecka poczętego" ma wynosić od 5 do 25 lat lub dożywocie. W przypadku gdy sprawcą byłaby matka "poczętego dziecka" sąd będzie mógł zmniejszyć karę lub jej nie wymierzyć.

Kara ma grozić także za nieumyślne spowodowanie śmierci "dziecka poczętego" i ma wynosić od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. I w tym przypadku, jeżeli sprawcą jest matka, sąd może podjąć decyzję o uniewinnienie lub złagodzenie kary.

Działacze podają uzasadnienie swojego projektu

Według członków fundacji obecne przepisy umożliwiają zabójstwo "pewnych kategorii istot ludzkich". Z tego względu autorzy uważają, że konieczne są zmiany, a stworzony dokument chroni życia "istot ludzkich w fazie prenatalnej".

d2t9tjo

Przypomnijmy, że obecnie polskie prawo dopuszcza przerywanie ciąży wtedy, gdy jest ona wynikiem przestępstwa lub kiedy zdrowie i życie matki jest zagrożone. Wczytując się w postulaty dokumentu, w obydwu przypadkach aborcja będzie czynem karalnym.

Kinga Rusin o proponowanym projekcie

Dziennikarka od razu zareagowała na podane wiadomości i wrzuciła na InstaStories adekwatny komentarz.

- Perfect timing. Obywatelski projekt ZAOSTRZENIA (jeszcze bardziej) kar za aborcję został właśnie przekazany do czytania w Sejmie. Za "umyślne spowodowanie śmierci płodu (dziecka poczętego - nowa definicja) może, wg tego projektu grozić DOŻYWOCIE". Jakieś pytania... - pisze Rusin.

Kinga Rusin komentuje projekt zaostrzenia kar za aborcję Instagram
Kinga Rusin komentuje projekt zaostrzenia kar za aborcjęŹródło: Instagram, fot: Kinga Rusin

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Dyskusja o aborcji. Polityk PiS użył kontrowersyjnego porównania

d2t9tjo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t9tjo
d2t9tjo