Niesamowite, co zakisiła Cichopek. Podzieliła się przepisem

Kiszonki stanowią prawdziwe bogactwo witamin, a do tego wzmacniają pracę układu trawiennego. Wiele osób ceni także ich wyjątkowy smak. Okazuje się, że fanką tego typu produktów jest również Katarzyna Cichopek, która najczęściej kisi popularne kwiaty.

Katarzyna Cichopek lubi kiszonkę z kwiatów (zdjęcie podglądowe)
Katarzyna Cichopek lubi kiszonkę z kwiatów (zdjęcie podglądowe)
Źródło zdjęć: © AKPA

02.11.2024 | aktual.: 02.11.2024 17:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiszonki to dla wielu Polaków prawdziwy przysmak. W dodatku nie bez powodu uchodzą za bardzo zdrowe. Choć najczęściej kisimy różnego rodzaju warzywa, okazuje się, że z powodzeniem można wykorzystać do tego także chryzantemy. Jakie korzyści zdrowotne niesie ten nietypowy przysmak?

Dlaczego kiszonki są zdrowe?

Kiszenie to doskonały sposób, by w pełni wykorzystać dobrodziejstwo płynące z rosnących latem warzyw i owoców. W końcu dzięki temu możemy się nimi zjadać także w pozostałe pory roku. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że chryzantemy również można poddać temu procesowi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakiś czas temu Katarzyna Cichopek w "Pytaniu na śniadanie" zdradziła, że od lat korzysta w tym celu z konkretnego przepisu. Aktorka do przyrządzenia kiszonek z chryzantem potrzebuje:

  • garść płatków chryzantem (najlepiej z własnego ogródka),
  • garść płatków jaglanych,
  • niewielki kawałek chrzanu,
  • ząbek czosnku,
  • łyżkę soli,
  • litr wody,
  • litrowy pojemnik ze szczelną przykrywką.

W pierwszej kolejności należy rozpuścić w wodzie sól, gotując wywar na małym ogniu. Następnie resztę składników trzeba umieścić w przygotowanym wcześniej pojemniku. Gdy solanka lekko ostygnie, można wlać ją do naczynia, nie zapominając o tym, by je zamknąć i odstawić w chłodne, najlepiej ciemne miejsce. Po 14 dniach kiszonki będą nadawały się już do spożycia.

Dlaczego warto jeść kiszonki?

Podczas przygotowywania kiszonek produkty, które do tego wykorzystujemy, poddawane są procesowi fermentacji kwasu mlekowego, który rozkłada cukry znajdujące się w warzywach. Ten z kolei nie tylko konserwuje produkt, ale też wpływa korzystnie na pracę układu trawiennego oraz wzmacnia florę bakteryjną jelit.

Regularne spożywanie kiszonek sprzyja równowadze mikroflory, co ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. W dodatku są źródłem witamin B1, B2, B3, A, C oraz K.

Kiszone chryzantemy Katarzyny Cichopek pomogą obniżyć cholesterol, uspokoją i dobrze wpłyną na skórę oraz włosy.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
katarzyna cichopekkiszone chryzantemychryzantema
Komentarze (1)