FitnessKobiety cierpiące na depresję szczególnie zagrożone

Kobiety cierpiące na depresję szczególnie zagrożone

Kobiety, które zmagają się z depresją są dwukrotnie bardziej narażone na udar mózgu. Najnowsze badanie dowodzi, że największe ryzyko występuje o 40-to i 50-latek.

Kobiety cierpiące na depresję szczególnie zagrożone
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

17.05.2013 | aktual.: 17.05.2013 14:27

Kobiety, które zmagają się z depresją, są dwukrotnie bardziej narażone na udar mózgu. Najnowsze badanie dowodzi, że największe ryzyko występuje o 40-to i 50-latek.

Szczegółowe badania prowadzono przez 12 lat na grupie kilku tysięcy kobiet w wieku od 47 do 52 lat. Okazało się, że ryzyko wystąpienia udaru wzrastało 2,4 raza u pań chorych na depresję. Naukowcy są zaniepokojeni faktem, że ogólnie obniża się granica wieku, w której kobiety są narażone na udar.

Autorka badania, dr Carolone Jackson, stwierdziła, że w obliczu nowych danych, zmienia się podejście do profilaktyki udarów mózgowych: " Lekarze muszą zdać sobie sprawę, jak długotrwała zła kondycja psychiczna może wpłynąć w dłuższej perspektywie na kondycję fizyczną". Lekarka jest również przekonana, że należy opracować nowe metody zapobiegania depresji u młodych kobiet.

Tylko w Wielkiej Brytanii depresja dotyka 1 na 10 osób. Szacuje się, że kobiety chorują na depresję nawet trzy razy częściej od mężczyzn. Zazwyczaj chorują ludzie między 35. a 55. rokiem życia. Prawidłowe leczenie sprawia, że zdrowieje większość chorych, tzn. około 80-90 procent. Ryzyko wystąpienia depresji to około 20-25 procent u kobiet i około 7-12 procent u mężczyzn.

Dr Jackson, epidemiolożka, razem ze swoimi kolegami po fachu z Uniwersytetu Queensland przeanalizowała 10 500 odpowiedzi, dotyczących zdrowia psychicznego i fizycznego, zadawanych paniom w odstępach czasowych od 1998 do 2010 roku. Było to pierwsze poważne badanie, sprawdzające związek depresji z udarem mózgu u kobiet w średnim wieku, przeprowadzone przez Australian Longitudinal Study on Women’s Health.

Prócz depresji, naukowcy wzięli pod uwagę inne czynniki, mogące powodować udar mózgu, takie jak wiek, status społeczny, niezdrowe nawyki, takie jak palenie i picie czy nadwaga.

Według dr Jackson wyniki ankiety byłyby podobne w Stanach Zjednoczonych czy Europie. Pacjentki chore na depresję mają ogólną tendencję do mniejszej aktywności fizycznej i niezdrowej diety. Rzadziej też przyjmują leki, jeśli mają problem z wysokim ciśnieniem lub cholesterolem, tymczasem oba te czynniki sprzyjają udarowi mózgu.

Na podst. Dailymail.com (mtr/pho), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)