Trwa ładowanie...
dfrmtsk

Kobiety Hashimoto. Każda z nich jest inna

Ciągłe zmęczenie, skłonność do depresji, senność. To typowe objawy choroby Hashimoto. Pamiętajcie, każda z nas jest inna i może mieć inne objawy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na Hashimoto cierpi ok. 700 tysięcy Polaków. Zdecydowanie częściej chorują kobiety
Na Hashimoto cierpi ok. 700 tysięcy Polaków. Zdecydowanie częściej chorują kobiety (123RF)
dfrmtsk

Jeszcze kilkanaście lat temu kobieta chorująca na Hashimoto miała ponad pięćdziesiąt lat, nadwagę i problemy z koncentracją. "Typowe było to, że swoje dolegliwości wiązała z menopauzą. Teraz natomiast choruje mnóstwo młodych kobiet" – wyznała endokrynolog Magdalena Jagiełło w wywiadzie dla portalu Polki.pl

Tłumaczy, że obecnie utarło się, że osoba, która ma problemy z tarczycą, jest otyła, z wypadającymi włosami. To tylko stereotyp. Niektóre kobiety są szczupłe, ale na przykład nie mogą zajść w ciążę lub nieregularnie miesiączkują.

Przypomina, że chorobie Hashimoto często towarzyszą inne. "Anemia złośliwa, bielactwo, cukrzyca, niedoczynność nadnerczy, celiakia. Jest to choroba z grupy tych, które występują rodzinnie, szczególnie wśród kobiet" – wymienia endokrynolog.

dfrmtsk

Każda chorująca kobieta jest inna. Na portalu dr Jagiełło przyznała, że miała pacjentki, które wcześniej leczyły się u psychiatrów. Ci przepisywali leki, a one wciąż miały te same objawy. Dopiero później ktoś im sugerował, żeby wybrały się do innego lekarza.

Należy pamiętać, że choroba postępuje. Jeżeli dzisiaj ustalimy dawkę leku, to nie oznacza, że będzie dobra przez kolejne lata. Trzeba regularnie się badać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dfrmtsk

Podziel się opinią

Share

dfrmtsk

dfrmtsk