Maria Skłodowska-Curie została zwyciężczynią plebiscytu na kobietę, która zmieniła bieg historii. Głosowanie odbyło się wśród Brytyjczyków, co dodatkowo cieszy. Dokonania jedynej kobiety, której dwukrotnie przyznano Nagrodę Nobla, doceniane są jak widać na całym świecie
Maria Skłodowska-Curie została zwyciężczynią plebiscytu na kobietę, która zmieniła bieg historii. Głosowanie odbyło się wśród Brytyjczyków, co dodatkowo cieszy. Dokonania jedynej kobiety, której dwukrotnie przyznano Nagrodę Nobla, doceniane są jak widać na całym świecie.
Odkrywczyni polonu i radu znalazła się w eklektycznym gronie kobiet naukowców, gwiazd filmowych, pisarek i projektantek mody. Przedstawiamy panie, które znalazły się na szczycie subiektywnej listy.
(mtr), kobieta.wp.pl
Florence Nightingale
Drugą najczęściej wymienianą przez ankietowanych kobietą była Florence Nightingale - twórczyni nowoczesnego pielęgniarstwa oraz założycielka pierwszej szkoły uczącej tego zawodu. Żyjąca na przełomie XX i XXI wieku, Florence wypracowała podstawy, na których opiera się współczesny wizerunek pielęgniarki.
Była też pierwszą kobietą, której przyznano brytyjski Order Zasługi.
Margaret Thatcher
Zaszczytne trzecie miejsce przypadło brytyjskiej premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990. Nazywana Żelazną Damą ze względu na stanowczość w stosunku do strajkujących górników oraz do państw komunistycznych. Nie wszyscy byli zwolennikami jej polityki, jednak jako najdłużej urzędujący brytyjski premier w XX wieku, bez wątpienia zmieniła bieg historii.
Lady Di
Duża część głosujących w plebiscycie wskazało na tragicznie zmarłą księżną Dianę. Symbol walki z bezduszną dworską etykietą i aktywna działaczka charytatywna, podbiła nie tylko serca Brytyjczyków.
Coco Chanel
Francuska projektantka mody, o której mówi się, że uwolniła kobiety od gorsetu. Coco Chanel rewolucjonizowała damską modę, lansując ubrania o prostych sportowych fasonach oraz pozbawione ozdób krótkie suknie. Stworzyła także jedne z najbardziej popularnych perfum na świecie - Chanel No. 5.
Marilyn Monroe
Czy symbol seksu może zmienić bieg historii? Według ankietowanych - jak najbardziej. Film "Mężczyźni wolą blondynki" przyniósł jej status gwiazdy kina. Nieszczęśliwa w życiu osobistym aktorka była niedościgłym wzorem urody dla kobiet na całym świecie.
Malala Yousafzai
Pakistańska nastolatka stała się symbolem walki o prawa dzieci i prawo kobiet do edukacji w krajach islamskich. W październiku 2012 roku Malala została zaatakowana przez talibów w drodze powrotnej ze szkoły. Przeżyła postrzały w głowę i szyję, po intensywnej rehabilitacji w Anglii kontynuuje tam edukację.
Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 2014 roku.
J. K. Rowling
Autorka serii książek o Harrym Potterze. Na pomysł fabuły wpadła podczas czterogodzinnej jazdy pociągiem. Przyniósł jej on fortunę - majątek pisarki szacuje się na 1,5 mld dolarów.
(mtr), kobieta.wp.pl