Blisko ludziKobiety obeszły zakaz rządu. Receptę na pigułkę "dzień po” zamawiają przez internet

Kobiety obeszły zakaz rządu. Receptę na pigułkę "dzień po” zamawiają przez internet

Kobiety obeszły zakaz rządu. Receptę na pigułkę "dzień po” zamawiają przez internet
Źródło zdjęć: © East News
Paulina Brzozowska

26.05.2017 18:40, aktual.: 29.05.2017 14:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pigułka "dzień po" znów będzie na receptę. Tak w czwartek zdecydowali parlamentarzyści. Kobiety znalazły jednak sposób, jak obejść prawo. Zamawiają recepty online, które w kilka minut trafiają na wskazany adres poczty elektronicznej.

Organizacja mieści się w Amsterdamie, gdzie środki antykoncepcji awaryjnej są nie tylko legalne, ale i ogólnodostępne. Za pośrednictwem strony www.womenonweb.org kobiety z Polski mogą otrzymać całkowicie darmową (jak podkreślają twórcy), internetową receptę na dwa preparaty - ellaOne i Lavonorgestrel. Ten drugi jest znacznie tańszy i może być użyty do 3 dni po niezabezpieczonym stosunku.

Obraz
© womenonweb.org

Na stronie wystarczy wypełnić kwestionariusz, w którym podajemy dane potrzebne do wystawienia recepty. W ciągu kilku godzin recepta pojawi się na naszym mailu. Od 1 sierpnia 2016 roku recepta internetowa jest tak samo ważna i wiążąca jak ta w wydaniu papierowym. Oznacza to, że apteki mają obowiązek ją przyjąć i wydać nam wypisany na niej specyfik.

Obraz
© 123RF.COM

Dotyczy to lekarzy praktykujących na terenie całej Unii Europejskiej. Holenderscy ginekolodzy współpracujący z organizacją, wystawią nam receptę w kilka godzin, podczas gdy na wizytę u polskiego lekarza, zwłaszcza w ramach NFZ, byłoby po prostu za późno. Tabletkę należy przyjąć w ciągu 24 godzin od współżycia, maksymalnie do 120 godzin, czyli 5 dni.

Na stronie organizacji znajdziemy wszystkie potrzebne informacje dotyczące przeciwskazań w przyjmowaniu antykoncepcji awaryjnej i możliwych skutkach ubocznych. Obok kwestionariusza widzimy również komunikat wyjaśniający, że antykoncepcja awaryjna to nie środek wczesnoporonny. Dlatego kobiety, które już są w ciąży, nie powinny jej przyjmować.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (137)
Zobacz także