Kobiety to silniejsza płeć. Mamy dowody

Do tej pory myślałeś, że kobiety to słaba płeć? Nowa badania mówią zupełnie co innego. Jesteśmy w stanie znieść więcej niż mężczyźni, czego dowiedli właśnie naukowcy z Uniwersytetu Południowej Danii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowe badania nie pozostawiają wątpliwości - kobiety są silniejsze od mężczyzn.
Nowe badania nie pozostawiają wątpliwości - kobiety są silniejsze od mężczyzn. (Shutterstock.com)

"Kobieta jest jak herbata - nie możesz powiedzieć, jak jest silna, dopóki nie włożysz jej do gorącej wody" - mawiała Eleanor Roosevelt. Słowa pierwszej damy właśnie doczekały się potwierdzenia w badaniach. Otóż Duńczycy dowiedli bowiem, że kobieta jest w stanie przetrwać więcej niż mężczyzna. I świadczy o tym historia.

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Danii przeanalizowali historyczne dane dotyczące liczby zgonów kobiet i mężczyzn na skutek epidemii, głodu czy życia w niewoli. Okazuje się, że dużo lepiej radziły sobie z tymi sytuacjami niż płeć przeciwna.

Weźmy pod uwagę głód, który pustoszył Irlandię w latach 1845-1849. W najgorszym momencie tego kryzysu średnia długość życia mężczyzny wynosiła ok. 18 lat, a kobiety ponad 22. Podobnie działo się w przypadku głodu w Szwecji w latach 1772-1773 czy epidemii odry na Islandii w XIX wieku.

"Wzięliśmy pod uwagę śmiertelność niemowląt. Podczas epidemii oraz klęsk głodu, dziewczynki przeżywały częściej niż dopiero urodzeni chłopcy" - tłumaczyła dr Virginia Zarulli, epidemiolog i jedna z badaczek.

Na korzyść kobiet działają też hormony. Estrogen znany jest jako środek przeciwzapalny chroniący naczynia krwionośne. Z kolei testosteron podnosi ryzyko wielu chorób, w tym śmiertelnych. Także przez niego mężczyźni częściej sięgają po alkohol czy papierosy. Do tego gorzej się odżywiają, a od tego już krótka droga do chorób wieńcowych, nowotworów czy marskości wątroby.

Co sądzicie o takiej teorii?

Zobacz też: Przetakiewicz: "Mężczyźni są niewątpliwie bardzo potrzebni w życiu"

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.