ycipk-w3aloi

Kobiety wolą niższych mężczyzn? Zaskakujące wyniki badania

Zapomnijcie o określeniu "wysoki i przystojny". Twórcy tego badania przekonują, że obecnie kobiety wolą mężczyzn nieco niższych od siebie. Ponieważ jest to sprzeczne ze wszystkimi dotychczasowymi ustaleniami naukowców na temat atrakcyjności u płci przeciwnej, pytamy się – czy to najnowsze badanie nie było przypadkiem finansowane przez Toma Cruise'a?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kobiety wolną niższych mężczyzn?
Kobiety wolną niższych mężczyzn? (123RF)
ycipk-w3aloi

Badanie dotyczące atrakcyjności zostało przygotowane na zlecenie portalu randkowego Match.com. Jego twórcy poddali analizie profile milionów osób, które za jego pośrednictwem szukają drugiej połówki i na podstawie zebranych danych wysunęli wniosek, że kobiety chętniej widzą się u boku niższych mężczyzn.

Trudno jednak nie poddawać wyników tego badania w wątpliwość. Na temat tego, jak wzrost mężczyzny wpływa na jego atrakcyjność w oczach płci przeciwnej, od lat prowadzone były badania. Jedno z najnowszych, zatytułowane "Czy wyższy mąż czyni żonę szczęśliwszą?", zostało przeprowadzone przez pracowników Konkuk University w ubiegłym roku. Odkryto wówczas, że wysoki wzrost jest jedną z cech, które kobiety cenią u mężczyzn najbardziej.

I nie chodzi tylko o to, że przy niższym partnerze kobieta może czuć się zobligowana, by nosić płaskie obuwie. Wysoki wzrost u mężczyzn kojarzony jest z siłą, a więc bezpieczeństwem. Ale także autorytetem - kolejne badania potwierdzają, że osoby przedstawiane jako posiadające tytuły naukowe, wydają nam się wyższe, a także, że wyżsi częściej awansują od osób niskich.

ycipk-w3aloi

Zobacz też: Czy bogaci faceci są dla kobiet atrakcyjni?

Warto przy tym dodać, że jeśli chodzi o najbardziej atrakcyjny wzrost u kobiety, również prowadzone od lat badania potwierdzają, że mężczyźni chętniej wiążą się z niższymi partnerkami. Niektórzy wskazują, że niski wzrost kojarzony jest z młodością, a więc również witalnością i płodnością.
Twórcy badania dla Match.com komentują w rozmowie z "Independent", że ich celem było pokazanie jedynie, jak zmienia się nasze postrzeganie atrakcyjności u innych osób. – Nie istnieje coś takiego jak partner idealny, więc powinniśmy być otwarci na to, kto wydaje nam się atrakcyjny – mówi Vicky Pavitt, ekspertka z Match.com.

Otwartości nigdy zbyt wiele, jeśli jednak mówimy o preferencji większości, przewaga wysokich panów jest przytłaczająca. Z ankiety opublikowanej w 2012 roku przez Journal of Personality and Individual Differences wynika, że 89 proc. badanych pań chce, by ich partner było od nich wyższy. Wówczas jedynie 7 proc. respondentek uznało, że zaakceptowałoby kandydatów o podobnym do siebie wzroście, a tylko 4 proc. pań przyznało, że umówiłoby się z mężczyzną, który jest od nich niższy.

ycipk-w3aloi
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-w3aloi

ycipk-w3aloi
ycipk-w3aloi