Trwa ładowanie...
d8i65j0

Kobiety wolą niższych mężczyzn? Zaskakujące wyniki badania

Zapomnijcie o określeniu "wysoki i przystojny". Twórcy tego badania przekonują, że obecnie kobiety wolą mężczyzn nieco niższych od siebie. Ponieważ jest to sprzeczne ze wszystkimi dotychczasowymi ustaleniami naukowców na temat atrakcyjności u płci przeciwnej, pytamy się – czy to najnowsze badanie nie było przypadkiem finansowane przez Toma Cruise'a?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kobiety wolną niższych mężczyzn?
Kobiety wolną niższych mężczyzn? (123RF)
d8i65j0

Badanie dotyczące atrakcyjności zostało przygotowane na zlecenie portalu randkowego Match.com. Jego twórcy poddali analizie profile milionów osób, które za jego pośrednictwem szukają drugiej połówki i na podstawie zebranych danych wysunęli wniosek, że kobiety chętniej widzą się u boku niższych mężczyzn.

Trudno jednak nie poddawać wyników tego badania w wątpliwość. Na temat tego, jak wzrost mężczyzny wpływa na jego atrakcyjność w oczach płci przeciwnej, od lat prowadzone były badania. Jedno z najnowszych, zatytułowane "Czy wyższy mąż czyni żonę szczęśliwszą?", zostało przeprowadzone przez pracowników Konkuk University w ubiegłym roku. Odkryto wówczas, że wysoki wzrost jest jedną z cech, które kobiety cenią u mężczyzn najbardziej.

I nie chodzi tylko o to, że przy niższym partnerze kobieta może czuć się zobligowana, by nosić płaskie obuwie. Wysoki wzrost u mężczyzn kojarzony jest z siłą, a więc bezpieczeństwem. Ale także autorytetem - kolejne badania potwierdzają, że osoby przedstawiane jako posiadające tytuły naukowe, wydają nam się wyższe, a także, że wyżsi częściej awansują od osób niskich.

d8i65j0

Zobacz też: Czy bogaci faceci są dla kobiet atrakcyjni?

Warto przy tym dodać, że jeśli chodzi o najbardziej atrakcyjny wzrost u kobiety, również prowadzone od lat badania potwierdzają, że mężczyźni chętniej wiążą się z niższymi partnerkami. Niektórzy wskazują, że niski wzrost kojarzony jest z młodością, a więc również witalnością i płodnością.
Twórcy badania dla Match.com komentują w rozmowie z "Independent", że ich celem było pokazanie jedynie, jak zmienia się nasze postrzeganie atrakcyjności u innych osób. – Nie istnieje coś takiego jak partner idealny, więc powinniśmy być otwarci na to, kto wydaje nam się atrakcyjny – mówi Vicky Pavitt, ekspertka z Match.com.

Otwartości nigdy zbyt wiele, jeśli jednak mówimy o preferencji większości, przewaga wysokich panów jest przytłaczająca. Z ankiety opublikowanej w 2012 roku przez Journal of Personality and Individual Differences wynika, że 89 proc. badanych pań chce, by ich partner było od nich wyższy. Wówczas jedynie 7 proc. respondentek uznało, że zaakceptowałoby kandydatów o podobnym do siebie wzroście, a tylko 4 proc. pań przyznało, że umówiłoby się z mężczyzną, który jest od nich niższy.

d8i65j0

Podziel się opinią

Share

d8i65j0

d8i65j0