Blisko ludziKobiety wolą niższych mężczyzn? Zaskakujące wyniki badania

Kobiety wolą niższych mężczyzn? Zaskakujące wyniki badania

Kobiety wolą niższych mężczyzn? Zaskakujące wyniki badania
Źródło zdjęć: © 123RF
Lidia Pustelnik
10.09.2017 13:58

Zapomnijcie o określeniu "wysoki i przystojny". Twórcy tego badania przekonują, że obecnie kobiety wolą mężczyzn nieco niższych od siebie. Ponieważ jest to sprzeczne ze wszystkimi dotychczasowymi ustaleniami naukowców na temat atrakcyjności u płci przeciwnej, pytamy się – czy to najnowsze badanie nie było przypadkiem finansowane przez Toma Cruise'a?

Badanie dotyczące atrakcyjności zostało przygotowane na zlecenie portalu randkowego Match.com. Jego twórcy poddali analizie profile milionów osób, które za jego pośrednictwem szukają drugiej połówki i na podstawie zebranych danych wysunęli wniosek, że kobiety chętniej widzą się u boku niższych mężczyzn.

Trudno jednak nie poddawać wyników tego badania w wątpliwość. Na temat tego, jak wzrost mężczyzny wpływa na jego atrakcyjność w oczach płci przeciwnej, od lat prowadzone były badania. Jedno z najnowszych, zatytułowane "Czy wyższy mąż czyni żonę szczęśliwszą?", zostało przeprowadzone przez pracowników Konkuk University w ubiegłym roku. Odkryto wówczas, że wysoki wzrost jest jedną z cech, które kobiety cenią u mężczyzn najbardziej.

I nie chodzi tylko o to, że przy niższym partnerze kobieta może czuć się zobligowana, by nosić płaskie obuwie. Wysoki wzrost u mężczyzn kojarzony jest z siłą, a więc bezpieczeństwem. Ale także autorytetem - kolejne badania potwierdzają, że osoby przedstawiane jako posiadające tytuły naukowe, wydają nam się wyższe, a także, że wyżsi częściej awansują od osób niskich.

Warto przy tym dodać, że jeśli chodzi o najbardziej atrakcyjny wzrost u kobiety, również prowadzone od lat badania potwierdzają, że mężczyźni chętniej wiążą się z niższymi partnerkami. Niektórzy wskazują, że niski wzrost kojarzony jest z młodością, a więc również witalnością i płodnością.
Twórcy badania dla Match.com komentują w rozmowie z "Independent", że ich celem było pokazanie jedynie, jak zmienia się nasze postrzeganie atrakcyjności u innych osób. – Nie istnieje coś takiego jak partner idealny, więc powinniśmy być otwarci na to, kto wydaje nam się atrakcyjny – mówi Vicky Pavitt, ekspertka z Match.com.

Otwartości nigdy zbyt wiele, jeśli jednak mówimy o preferencji większości, przewaga wysokich panów jest przytłaczająca. Z ankiety opublikowanej w 2012 roku przez Journal of Personality and Individual Differences wynika, że 89 proc. badanych pań chce, by ich partner było od nich wyższy. Wówczas jedynie 7 proc. respondentek uznało, że zaakceptowałoby kandydatów o podobnym do siebie wzroście, a tylko 4 proc. pań przyznało, że umówiłoby się z mężczyzną, który jest od nich niższy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (12)
Zobacz także