FitnessKółko do ćwiczeń. Zasady i zalety treningu z ab wheel

Kółko do ćwiczeń. Zasady i zalety treningu z ab wheel

Kółko do ćwiczeń to sprzęt sportowy, który służy do trenowania mięśni brzucha. Ćwiczenia wykonywane na kółku wbrew pozorom są bardzo trudne i wymagające. Jaka jest specyfika kółka do ćwiczeń i które mięśnie biorą udział w treningu? Jak ćwiczyć z wykorzystaniem ab wheel?

Kółko do ćwiczeń. Zasady i zalety treningu z ab wheel
Źródło zdjęć: © iStock.com | Bojan89

Ab wheel - podstawowe informacje

Ab wheel, nazywany również ab rollerem czy kółkiem rehabilitacyjnym, to kółko do ćwiczeń o prostej konstrukcji. Składa się bowiem z jednego lub dwóch kółek, które są ze sobą połączone stalowym prętem służącym też jako uchwyt.

Kółko do ćwiczeń ma możliwość kręcenia się do przodu i do tyłu. Pozwala uzyskać mocne i wyraźnie zarysowane pod skórą mięśnie brzucha. Ab wheel z jednym kółkiem jest przeznaczone dla osób zaawansowanych lub z lepszą kondycją i wypracowaną równowagą.

Rodzaje kółek do ćwiczeń

Kółka do ćwiczeń to sprzęt, który można spotkać na siłowniach i w klubach fitnessu. Nie są one zbyt drogie, dlatego warto je kupić i wykonywać ćwiczenia w dowolnym momencie w domu. Obecnie na rynku sprzętu sportowego są dostępne kółka do ćwiczeń, które różnią się od siebie konstrukcją czy poziomem trudności.

Wśród tych najpopularniejszych, wyróżnia się:

  • Kółko pojedyncze - to kółko do ćwiczeń zbudowane z jednego kółka i uchwytów. Przeznaczone dla osób zaawansowanych, gdyż trudno na nim utrzymać równowagę.
  • Kółko podwójne - to kółko do ćwiczeń złożone z dwóch kółek i uchwytów. Wykonywanie ćwiczeń jest łatwiejsze niż na kółku pojedynczym.
  • Kółko z platformami na stopy - to kółko do ćwiczeń zamiast uchwytów ma platformy na stopy i uchwyty z pianki do dodatkowej stabilizacji.
  • Kółko z regulacją oporu - to kółko wyposażone jest w mechanizm, który pozwala regulować siłę oporu kółka. Ten rodzaj kółka sprawdza się u trenujących, który ciągle zwiększają swoje cele treningowe.
  • Kółko szerokie - to kółko składa się z jednego szerokiego kółka przypominającego oponę. Ta wersja ab wheel przeznaczona jest dla osób początkujących, którym trudno jest utrzymać równowagę na tradycyjnym kółku do ćwiczeń.

Kółko do ćwiczeń - trenowane mięśnie

Kółko do ćwiczeń jest sprzętem sportowym o bardzo małych rozmiarach, a przy tym, wielkich możliwościach treningowych. Podczas ćwiczeń z ab wheel do pracy angażują się nie tylko mięśnie brzucha, grzbietu i rąk, ale także ud.

Ponadto treningi z kółkiem do ćwiczeń znacząco wysmuklają sylwetkę, ponieważ ćwiczenia włączają do pracy mięśnie głębokie, które nadają kształtów całemu korpusowi. Silne mięśnie głębokie trzymają kręgosłup w ryzach, a także stanowią naturalny gorset otaczający talię. Dlatego brzuch jest ściągnięty i płaski, a talia idealnie zarysowana.

Przykładowe ćwiczenia z ab wheel

Kółko do ćwiczeń można wykorzystywać do różnorodnych treningów. Należy jedynie pamiętać, że podczas ćwiczeń z kółkiem, zarówno przy kierowaniu koła do siebie i od siebie, plecy powinny być wyprostowane. Wśród ćwiczeń polecanych przez trenerów personalnych, warto zwrócić uwagę na:

  • Ab wheel na kolanach - uklęknij tak, aby palce stóp przylegały do podłogi. Uchwyty złap obiema dłońmi i przesuwaj się powoli maksymalnie do przodu, a następnie do tyłu. Jest to jedno z podstawowych ćwiczeń, które mocno angażuje mięśnie brzucha. Początki mogą być trudne, więc warto spróbować wykonać choć jedno pełne rollowanie w przód i tył.
  • Deska z ab wheel - to ćwiczenie dla osób zaawansowanych. Pozycja wyjściowa to deska (plank). Ruch wykonuje się tak samo jak w ćwiczeniu poprzednim. Najpierw powoli rollujemy kółko do ćwiczeń do przodu, a następnie wracamy do pozycji wyjściowej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)