ycipk-3f4nc7

Konwalie – piękne i trujące. Mogą być śmiertelnie niebezpieczne

Konwalia majowa – to jeden z najpiękniejszych kwiatów, urzekający delikatnym zapachem. Białe dzwoneczki kojarzą się z czystością i skromnością, dlatego to kwiat kojarzy z pierwszą komunią. Nie wszyscy jednak wiedzą, że konwalie są trujące.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lubisz konwalie? Uwaga, mogą być trujące!
Lubisz konwalie? Uwaga, mogą być trujące! (PAP)
ycipk-3f4nc7

Konwalie – czy są trujące?

Miłośnicy zapachu konwalii mogą być spokojni – od samego wąchania czy podziwiania konwalii stojących w wazonie z pewnością nic złego się nie wydarzy. Jednak spożycie kwiatu czy jakiejkolwiek innej części rośliny może zagrażać życiu.

Konwalie zawierają substancje pochodzące z grupy glikozydów. Glikozydy mają właściwości trujące i działają niekorzystnie na układ pokarmowy i układ nerwowy. Stosowane jako składnik kropli nasercowych, mogą wzmacniać jego pracę, jednak spożyte w surowej formie mogą być niezwykle groźne.

ycipk-3f4nc7

Zatrucie konwaliami – objawy

Zatrucie konwaliami objawia się silnym bólem brzucha, nudnościami i wymiotami, biegunką, przyspieszonym biciem serca i ogólnym osłabieniem organizmu. Wśród innych objawów zatrucia konwaliami wymienia się częstomocz i zaburzenia widzenia.

Jeśli dojdzie do zatrucia, konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza – jeśli zauważysz, że twoje dziecko połknęło konwalię, bez wahania wezwij karetkę! W niektórych przypadkach konieczna będzie hospitalizacja, by lekarzy mogli przeprowadzić płukanie żołądka. Następnie lekarz może zadecydować o rozpoczęciu leczenia toksykologicznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-3f4nc7

Zobacz także: Bukiet będzie stał wiele dni. Wystarczy prosta sztuczka

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3f4nc7