Korekta zmarszczek mimicznych
Zmarszczki mimiczne pojawiają się jako pierwsze i dla wielu kobiet mogą być prawdziwym utrapieniem i źródłem kompleksów. Czas wytoczyć im prawdziwą wojnę. Ale jak tego dokonać? Na jakie zabiegi się zdecydować i jakich kosmetyków używać? Wszelkie wątpliwości rozwieje Anna Dąbrowska, kosmetolog z Zielonej Pomarańczy, Pracowni Urody i Wizerunku w Warszawie.
22.07.2010 | aktual.: 22.07.2010 11:35
Zmarszczki mimiczne pojawiają się jako pierwsze i dla wielu kobiet mogą być prawdziwym utrapieniem i źródłem kompleksów. Czas wytoczyć im prawdziwą wojnę. Ale jak tego dokonać? Na jakie zabiegi się zdecydować i jakich kosmetyków używać? Wszelkie wątpliwości rozwieje Anna Dąbrowska, kosmetolog z Zielonej Pomarańczy, Pracowni Urody i Wizerunku w Warszawie.
Systematycznie stosowane kosmetyki nie tylko poprawiają wygląd skóry, ale również zapobiegają powstawaniu nowych zmarszczek. Jednak za pomocą kosmetyków nie da się całkowicie pozbyć głębokich zmarszczek ani poprawić owalu twarzy na tyle skutecznie by efekt ten był porównywalny z zabiegami z zakresu chirurgii kosmetycznej lub medycyny estetycznej (botox, kwas hialuronowy).
Odpowiednia prewencja w znacznym stopniu ograniczy powstawanie zmarszczek oraz zmian degeneracyjnych w skórze wynikających z działania wolnych rodników, promieni UV lub nieodpowiedniego nawilżenia lub natłuszczenia skóry. Jednocześnie należy pamiętać o zdrowym odżywianiu oraz aktywności fizycznej. Nie bez przyczyny mówi się „ jesteś tym, co jesz”, o czym wiele osób zapomina. Czasami zamiast cudownych kosmetyków wystarczy zaopatrzyć naszą skórę w białko, zdrowe tłuszcze, składniki mineralne i tlen by znacznie poprawić jej wygląd.
Od kiedy należy zacząć stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych?
Kremy przeciwzmarszczkowe nie rozleniwiają skóry, korzysta ona tylko z tych składników, których aktualnie potrzebuje. Dobierając krem zawsze należy kierować się rzeczywistym wyglądem skóry, a nie jej wiekiem metrykalnym. Czasami już dwudziestolatki mają skórę zniszczoną słońcem, solarium i nieodpowiednią pielęgnacją (lub jej brakiem) - w takich przypadkach stosowanie lekkich kremów nawilżających już nie wystarczy. Dobierając krem należy pamiętać, że takie składniki jak np. fitoestrogeny przeznaczone są dla skóry kobiet, u których następują zmiany hormonalne w organizmie tak więc ich stosowanie we wcześniejszym wieku nie ma sensu. Także silnie napinające kremy zostawmy na później.
Kuracje retinolem czy kwasami owocowymi można przeprowadzać już po 25 roku życia, ale nie częściej niż dwa razy w roku, zawsze pamiętając o silnej fotoprotekcji i bardzo starannej pielęgnacji – gdyż tego typu preparaty zawsze naruszają warstwę ochronną skory i narażają na powstawanie przebarwień, stanów zapalnych i przesuszenie naskórka.
Złote nici, a korekta zmarszczek mimicznych
Złote nici wykonane są ze złota o próbie 999,99, mają zwykle średnicę 0,10 mm oraz długość ok. 25-30 cm. Nici wprowadzane są chirurgicznie. Oprócz złotych nici stosuje się także tzw. nici Aptos.Przyjmuje się, że w obrębie nici, jako ciała obcego, następuje zwiększone tworzenie naczyń krwionośnych oraz wzmożona synteza kolagenu, co ma prowadzić do poprawy jędrności i elastyczności skóry w obrębie wszczepień. Stosuje się je zwykle do poprawy owalu twarzy, zwiększenia jędrności skóry oraz w przypadku zmarszczek mimicznych.
Metoda nie jest szczególnie bolesna i stanowi dobry sposób na poprawę stanu skóry, ale niestety nie zastąpi agresywniejszych zabiegów chirurgicznych gdyż jej działanie jest subtelne i dostrzegane zwykle dopiero po jakimś czasie (czasami na silniejszy efekt trzeba czekać nawet około 2 lat!).
Nieinwazyjne (niechirurgiczne) programy odmładzające
Są to metody zabiegowe mniej skuteczne niż inwazyjna chirurgia, ale stosowane systematycznie mogą znacznie opóźnić podjęcie decyzji o wykonaniu zabiegu chirurgicznego. Zaliczamy do nich m.in.:
- zabiegi złuszczające: powierzchniowe peelingi chemiczne (kwasy AHA, BHA, retinoidy), mikrodermabrazja,
- zabiegi „suplementacji” skóry od zewnątrz: mezoterapia igłowa i bezigłowa, sonoforeza, jonoforeza,
- zabiegi laserowe, fale radiowe, podczerwień,
- stymulacja mięśni – masaż manualny (masaż relaksujący, pobudzający, refleksoterapia) lub aparaturowy (elektrostymulacja, masaż próżniowy).
Niechirurgiczne metody korekcji zmarszczek, a metody chirurgiczne.
Metody chirurgiczne zawsze przynoszą bardziej spektakularny efekt w przypadku dużych zmian „grawitacyjnych” - opadającego owalu twarzy, obwisłych policzków, brwi czy powiek. Efekt utrzymuje się stosunkowo długo. Minusem jest duża ingerencja w naturę, nie przez każdego akceptowana. Ponadto istnieje ryzyko powikłań, a także niekompetencji lekarzy. Niestety nie każdy chirurg plastyk jest także artystą, który potrafi zmienić twarz tak by wyglądała naturalnie.
Metody niechirurgiczne wymagają więcej zachodu, czasami nie są wcale mniej kosztowne, ale ryzyko powikłań jest mniejsze i efekt bardziej naturalny.
Botox, kolagen, kwas hialuronowy i inne „wypełniacze zmarszczek”
Każda z tych metod daje bardzo dobre efekty, jeśli posługuje się nią osoba o dużej wyobraźni plastycznej i sprawna manualnie. Przerysowane efekty są zwykle tylko i wyłączne efektem niekompetencji lekarzy bądź wynikają ze zbyt dużych oczekiwań klientów.
Kwas hialuronowy jest polisacharydem występującym naturalnie w naszym organizmie. Dzięki zdolnościom wiązania wody jest składnikiem zapewniającym m.in. odpowiedni stan wilgotności w skórze. W zabiegach wypełniania zmarszczek podaje się syntetyczny kwas hialuronowy odpowiednio wystabilizowany – tak by dłużej się wchłaniał i dzięki temu lepiej wypełniał od środka zmarszczki. Występuje pod różnymi nazwami - Restylane, Voluma, Sub Q, Perlane, Surgiderm, Esthelis Basic, Preparaty te różnią się stopniem stabilizacji i wielkością cząsteczek, którą dobiera się w zależności od głębokości zmarszczek.
Kwas hialuronowy jest stosunkowo najbezpieczniejszym wypełniaczem. Raczej nie powoduje alergii i odpowiednio zastosowany bardzo ładnie i skutecznie niweluje zmiany starzeniowe, a także może służyć, jako preparat do modelowania twarzy. Utrzymuje się w skórze około 8-12 miesięcy.
Kolagen - ten stosowany obecnie (wieprzowy) powoduje znacznie mniej reakcji alergicznych niż stosowany wcześniej (wołowy), zwykle wykorzystywany jest do głębokich zmarszczek.
Przeszczepy tłuszczu. Ten sposób jest najbezpieczniejszy, ponieważ pobierana jest nasza własna tkanka tłuszczowa (zwykle z miejsc gdzie występuje ona w nadmiarze). Po odpowiednim przygotowaniu preparat za pomocą strzykawki umieszcza się w określonych miejscach. Materiał może być – po uprzednim zamrożeniu – wykorzystany w przyszłości. Niestety ta metoda jest bardziej inwazyjna i droższa niż pozostałe.
Botox - inaczej botulina. Stosowana obecnie bardziej w ramach prewencji. Wygładza momentalnie zmarszczki mimiczne poprzez czasowe (zwykle ok. 4-5 miesięcy) blokowanie zakończeń nerwowych mięśni, dzięki czemu nie ulegają one kurczeniu się. Metoda kontrowersyjna zwykle ze względu na zmiany mimiki twarzy (efekt sztucznej twarzy) jak również podejrzenia, że botulina wpływa negatywnie na układ nerwowy człowieka.
Jakich składników należy szukać w kremach przeciwzmarszczkowych?
Pomimo, że koncerny kosmetyczne zasypują nas coraz nowszymi, cudownymi, odmładzającymi składnikami tak na prawdę istnieje tylko kilka sprawdzonych związków chemicznych o efektywnym działaniu przeciwzmarszczkowym. Są to witaminy A i C (w różnej postaci), kwasy owocowe, fitoestrogeny, koenzym Q10, filtry przeciwsłoneczne i antyutleniacze. Osobną grupą składników kosmetycznych są surowce naturalne, z których niektóre wykazują silne, wielokierunkowe działanie względem skóry. Są to na przykład olejki eteryczne lub produkty pochodzenia morskiego (algi, błota) lub z wnętrza ziemi (glinki, borowina).
W przypadku wszystkich aktywnych składników w kosmetykach najważniejsze jest ich odpowiednie stężenie (znacznie pomaga choćby pobieżna znajomość składu kosmetyków i nazw składników). Niestety cena i marka nie dają żadnej gwarancji skuteczności. Często płacimy za opakowanie i marketing.
Także forma, w jakiej występują dane składniki ma znaczenie (np. istnieją różne formy witaminy C - każda z nich różni się efektywnością działania). Znaczenie ma także fakt czy np. składnik umieszczony jest w nośniku (liposomy, nanosomy). Nośniki zwykle znacznie zwiększają działanie składników w obrębie skóry, a niektórym składnikom wręcz umożliwiają działanie (np. koenzym Q10 jest związkiem, który bardzo łatwo się rozkłada po naniesieniu go na skórę i praktycznie nie spełnia on żadnej roli, jeśli nie zostanie umieszczony w odpowiednim nośniku, który pomoże przetransportować go w zamknięciu w głąb skóry).
Konsultacja: Ania Dąbrowska, kosmetolog, Zielona Pomarańcza, Pracownia Urody i Wizerunku.