Koronawirus na świecie. Czy Wielkanoc 2020 odbędzie się w innym terminie?
W związku z pandemią koronawirusa, wiele osób zastanawia się czy Wielkanoc 2020 zostanie przeniesiona na inny termin. Sytuację utrudnia fakt, że rząd wprowadza coraz więcej obostrzeń dotyczących publicznych zgromadzeń i nie tylko.
25.03.2020 | aktual.: 05.04.2020 15:14
Wiele osób, w szczególności chrześcijanie, coraz częściej zastanawiają się czy data Wielkanocy 2020 zostanie przesunięta na później. W związku z szalejącą pandemią koronawirusa, niepokój dotyczący nadchodzących wielkimi krokami Świąt Wielkanocnych budzi zainteresowanie w Polsce i na świecie. Sprawę wyjaśnia oświadczenie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – Wielkanoc 2020 nie zostanie przesunięta.
Wielkanoc 2020 w innym terminie – tegoroczne zmiany
Coroczne celebrowanie Wielkanocy jest najstarszym tradycyjnym świętem chrześcijańskim. Zgodnie z kalendarzem, Wielkanoc 2020 odbędzie się 12 kwietnia, jednak coraz więcej osób zastanawia się czy dojdzie do zmiany terminu. Jak się okazuje, Dekret Kongregacji stanowi, że Wielkanoc nie może być przeniesiona na inny dzień. Jednak tegoroczne zmiany obejmują inne obrządki charakterystyczne dla tego Święta. Prawdopodobnie zostanie przeniesiona Msza Święta Krzyżma sprawowana w Wielki Czwartek – w końcu wychodzenie z domu w obecnej sytuacji jest niewskazane.
Wielkanoc 2020 w innym terminie – co ze święconką?
Zgodnie ze wspomnianym Dekretem, Wielkanoc 2020 nie zostanie przełożona na inny termin, to jednak mimo wszystko niektóre typowe zwyczaje zostaną ograniczone. Dotyczy to przede wszystkim święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Biskupi zachęcają do korzystania z możliwości adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim, ale kościoły nie powinny organizować święcenia pokarmów w świątyniach i przy krzyżach. Dodatkowo w Dekrecie dotyczącym Wielkanocy 2020, widnieje zapis, że wszelkie procesje prowadzone podczas świątecznych obchodów mogą zostać przeniesione na wrzesień.
Wielkanoc 2020 w innym terminie – obchody Wielkiego Tygodnia
Zgodnie z wystosowanym Dekretem, istnieją szczegółowe wytyczne związane z obchodami Wielkiego Tygodnia. Wielkanocy nie można zmienić na inny termin, ale nie dotyczy to innych obrządków i celebracji. Zalecane jest, aby w kościołach odbyły się msze, lecz bez udziału wiernych - pomocne mogą być relacje na żywo emitowane w telewizji czy w internecie.
Wielki Tydzień 2020:
- Wielki Czwartek – odprawienie Mszy Św. Wieczerzy Pańskiej, ale bez wiernych i bez gestu mycia nóg oraz procesji kończącej;
- Wielki Piątek – nocna adoracja jest możliwa jedynie w małych grupach;
- Wielka Sobota – zalecany jest obrzęd błogosławienia posiłków w domu, przed śniadaniem wielkanocnym.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl