Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce i na świecie. Akcja "LOT do domu"- zobacz, jak wrócić do kraju

Rząd chcąc zminimalizować ryzyko kolejnych zakażeń koronawirusem, zadecydował o zamknięciu granic. Nie oznacza to jednak, że rodacy przebywający za granicą nie będą mogli wrócić do kraju, ponieważ jednocześnie został uruchomiony program "LOT do domu". Zobacz, na czym polega wdrożona akcja.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Akcja "LOT do domu"- zobacz, jak wrócić do krajuŹródło: flickr.com, fot: dreamcatcher-68
d2ulhvc
d2ulhvc

"LOT do domu" - o co chodzi z tą akcją?

Dla zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, rząd podjął restrykcyjne kroki. Jednym z najważniejszych było zamknięcie granic kraju oraz zawieszenie połączeń lotniczych. Decyzja rodzimych władz wywołała niepokój wśród Polaków przebywających za granicą. Na szczęście rząd uruchomił akcję "LOT do domu" razem z Polskimi Liniami Lotniczymi. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił rodaków, że granice są "zamknięte wyłącznie dla koronawirusa". Premier dodał także, że chce umożliwić powrót Polaków do ojczyzny. Program powrotów dotyczy szczególnie tych osób, które przebywają w dalekich zakątkach świata, skąd transport kołowy jest niemożliwy. Sprawa dotyczy m.in. Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Irlandii, Malty, Cypru czy Indii.

Zobacz także: LOT tłumaczy się z cen lotów ewakuacyjnych. "Musimy pamiętać, że to rejs specjalny"

"LOT do domu" - trzy opcje powrotu do kraju

Nad bezpieczeństwem powracających rodaków czuwa PLL LOT. Według przewoźnika są trzy możliwości powrotu:

  1. Realizacja dotychczas zaplanowanych lotów czarterowych – mimo zawieszenia lotów międzynarodowych, do Polski zostaną wpuszczone wszystkie samoloty czarterowe z Polakami, które miały wcześniej zaplanowane loty. Razem z nimi lądować mogą cudzoziemcy, czyli: małżonkowie obywateli polskich, dzieci obywateli polskich, osoby posiadające Kartę Polaka, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu w Polsce.
  2. Skorzystanie ze specjalnych lotów czarterowych – wszyscy Polacy, którzy będą chcieli wrócić do kraju i uprawnieni cudzoziemcy, będą mogli kupić bilet na przelot za pośrednictwem strony internetowej linii. LOT planuje kursy z Londynu, Chicago, Nowego Jorku, Toronto, Kolombo, Larnaki i Tbilisi.
  3. Wprowadzenie lotów według zapotrzebowania – LOT chce sprowadzić do Polski osoby, które znajdują się w innych częściach świata niż te wymienione na stronie przewoźnika. Osoby mogą zgłaszać liniom chęć powrotu do Polski przez stronę lotdodomu.pl.
d2ulhvc

Co z biletami lotniczymi?

Za powrót do Polski specjalnymi kursami organizowanymi przez LOT, każdy podróżujący zapłaci zryczałtowaną stawkę. Oczywiście jej wysokość będzie zależała od kierunku, z którego będzie realizowany przelot. Cena waha się pomiędzy 400-800 złotych w granicach Europy, a 1600-2400 za przelot z dalszego zasięgu. Natomiast pozostałą kwotę dopłaci polski rząd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ulhvc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ulhvc