Blisko ludziKoronawirus w Polsce. Wprowadzony stan epidemii oraz zwiększona kara za złamanie kwarantanny

Koronawirus w Polsce. Wprowadzony stan epidemii oraz zwiększona kara za złamanie kwarantanny

Koronawirus w Polsce. Wprowadzony stan epidemii oraz zwiększona kara za złamanie kwarantanny
Źródło zdjęć: © East News
23.03.2020 11:59, aktualizacja: 24.03.2020 21:19

W miniony piątek premier Mateusz Morawiecki ogłosił stan epidemii w Polsce. W związku z tą zmianą znacznie zwiększa się kara grzywny za złamanie kwarantanny. Oprócz tego lekcje w szkołach oraz zajęcia na uczelniach zostały zawieszone aż do Wielkanocy. Jaka kara obecnie grozi za niedostosowanie się do przepisów?

Co oznacza wprowadzenie stanu epidemii w Polsce?

Ogłoszenie staniu epidemii w Polsce pozwala Radzie Ministrów określić specjalnym rozporządzeniem zagrożony obszar i kilka rodzajów stref. Mogą to być tzw. strefy zero, czyli obszary, na których wystąpiły stany epidemii bezpośrednio wokół ogniska wirusa. Tym samym władze mogą zakazać chorym lub podejrzanym o zakażenie koronawirusem opuszczania stref zero. Oprócz tego stan epidemii pozwala także na wprowadzenie czasowego ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się i funkcjonowania instytucji/zakładów pracy.

Jak długo potrwa stan epidemii w Polsce?

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że najbliższe 2-3 tygodnie do świąt są szczególnie istotne, ponieważ bezpośrednio pokażą faktyczną falę zakażeń koronawirusem. Premier również wyraził nadzieję, że po Wielkanocy zostanie zmieniony tryb funkcjonowania społeczeństwa. Zaznaczył również, że o wszelkich zmianach będzie informował na bieżąco. Apelował, aby przestrzegać zasad higieny, unikać kontaktu ze starszymi osobami, bo są one najbardziej narażone na przechodzenie koronawirusa.

Jaka kara grzywny grozi za złamanie kwarantanny?

Stan epidemii oznacza także podwyższenie kary grzywny za złamanie kwarantanny. Dotychczasowa grzywna wynosiła 5 tysięcy złotych, ale stawka urosła aż do 30 tysięcy złotych. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zaznaczył, że nadchodzące tygodnie będą kluczowe, ponieważ mogą przynieść aż 10 tysięcy kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem. Przymusowa izolacja pozwala na chronienie innych osób, dlatego też grzywna za złamanie kwarantanny została podwyższona. Został także wprowadzony mechanizm śledzenia, czy dany człowiek rzeczywiście przebywa w domu pod adresem, który zadeklarował jako miejsce swojej kwarantanny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl