Tak wygląda kortyzolowa twarz. Zareaguj od razu

Jak rozpoznać "kortyzolową twarz"?
Jak rozpoznać "kortyzolową twarz"?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

12.08.2024 12:32, aktual.: 12.08.2024 14:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kortyzol odgrywa kluczową rolę w naszej codziennej walce z napięciem i presją. Nadmiar lub niedobór tego hormonu może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, w tym m.in. "kortyzolową twarz". Jak ją rozpoznać?

Kortyzol to jeden z głównych hormonów w naszym organizmie, który produkowany jest przez korę nadnerczy. Jego poziom może zwiększać się m.in. pod wpływem stresu, niedoboru snu, a nawet na skutek przebytych infekcji. Niestety może on wpływać na procesy metaboliczne, podnosząc przy tym poziom cukru we krwi. Jak temu zaradzić?

"Kortyzolowa twarz" - jak wygląda?

Jednym z najbardziej widocznych objawów nadmiaru kortyzolu jest tzw. "kortyzolowa twarz". Charakteryzuje się ona zasinieniami wokół oczu, obrzękami oraz wygładzeniem rysów twarzy. Te zmiany wynikają z zatrzymywania wody w organizmie oraz spadku produkcji kolagenu, co wpływa na zmniejszenie elastyczności skóry.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie każdy wie też, że podwyższony kortyzol może przyczyniać się do gromadzenia tłuszczu w okolicach twarzy, ramion, a nawet na brzuchu. Panie zmagające się z tym problemem mogą także mierzyć się z zaburzeniami cyklu menstruacyjnego, a także wahaniami nastrojów. Właśnie dlatego jego uregulowanie może mieć realny wpływ na to, jak wyglądamy i się czujemy.

"Kortyzolowa twarz" na TikToku

Na TikToku pojawiło się mnóstwo filmików, na których użytkowniczki aplikacji biorą na tapet "kortyzolową twarz". Niektóre z nich nawet twierdzą, że to właśnie przez stres i nadmiar obowiązków zmienił się ich wygląd. Czy tak rzeczywiście jest?

"Przewlekle wysoki poziom kortyzolu może prowadzić do zmian na twarzy, ale tak wyraźne skutki nie są powszechnie obserwowane poza poważnymi schorzeniami. W większości przypadków codzienny stres nie podnosi poziomu kortyzolu do poziomu wywołującego tak dramatyczną zmianę fizyczną" – powiedział w rozmowie z portalem Healthline dr Vijay Murthy.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (9)