ycipk-402ddl

Kościół niczym porządny urząd. Dzieci dostają tabelkę i skalę ocen od proboszcza

Coraz głośniejsze dziś skandale z Kościołem w tle wydają się reperkusją filmu "Kler" i następujących po nim publikacji. Tym razem poszło o zestaw dokumentów, który dostały dzieci przystępujące do bierzmowania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dzieci przystępujące do bierzmowania muszą wypełnić kilka tabelek
Dzieci przystępujące do bierzmowania muszą wypełnić kilka tabelek (Agencja Gazeta)
ycipk-402ddl

Ks. Grzegorz Kramer, duchowny, który często dzieli się przemyśleniami religijnymi w mediach społecznościowych, udostępnił na swoim profilu na Facebooku nietypowe tabelki, które od swojego proboszcza dostały dzieci przystępujące do bierzmowania w jednej z parafii. Na zdjęcie zareagowało ponad pół tysiąca osób i okazało się, że nie jest to odosobniona sprawa.

"Wiara w Excelu"

Tabelki zawierają m.in. takie pozycje jak skala ocen, która dotyczy zachowania ucznia. Jest on oceniany w domu, na zajęciach religii oraz przez proboszcza. Nie wiadomo, jakie są kryteria oceny modlitwy osobistej, postu piątkowego lub spowiedzi przez księdza, ani co dokładnie oznacza pozycja "znajomość Biblii" i "prasa katolicka". Natomiast wszyscy, bez wyjątku, przystępujący do bierzmowania są skrupulatnie rozliczani z każdej obecności na mszy świętej. Oraz z prac społecznych, różańca, wypominek, rorat, dróg krzyżowych, gorzkich żalów i kilku innych pozycji. Dzieci zdają się przechodzić dokładniejszą kontrolę niż niejeden pracownik w dużej firmie.

ycipk-402ddl

Kontrowersje związane z formalizacją bierzmowania postanowił skomentować ks. Andrzej Dragula we wpisie "Wiara w Excelu albo ziewanie na krzyżu" na portalu katolickim "Więź". "Nie wiem, jak nazwać wiarę, której wyrazem miałby być proponowany formularz: kalkulacją, buchalterią, algorytmem uczynków pobożnych i dobrych?" pisze jezuita. "Przypuszczam jednak, że wiem, jaka wizja wiary autora kryje się za tym pomysłem. U jej źródeł stoi przekonanie, że oczywistością jest sama przynależność kandydata do Kościoła, a teraz należy tylko wyegzekwować zobowiązania wynikające z tej przynależności. A tych zobowiązań jest cała masa".

Pytanie, czy egzekwowanie zobowiązań od dzieci tabelką rodem z rozliczeń podatkowych jest na pewno najlepszą drogą.

ycipk-402ddl

Policyjna reakcja

"Młodych ludzi, którzy motu proprio [z własnej inicjatywy - przyp.red.] przychodzą w niedzielę na Mszę św., jest coraz mniej, a co dopiero mówić o ich obecności na wszystkich dodatkowych Mszach, nabożeństwach, celebracjach czy nowennach" - dodaje ksiądz. "Zresztą, nie dotyczy to wcale wyłącznie ludzi młodych". On sam przyznaje, że w wieku 52 lat wciąż obniża średni wiek podczas spotkań religijnych.

Podsumowując, rozpisanie tabelek nazywa "policyjną reakcją, która zdradza poczucie utraty kontroli, utraty władzy, która wymyka się z rąk. Wtedy zaostrza się regulamin, wzmacnia kontorling, próbuje motywować systemem kar i nagród".

Komentarze internautów co do pomysłu proboszcza nie pozostawiają wątpliwości. "To, co ma wypełnić proboszcz to jawna kpina. Połowy nie jest w stanie wypełnić zgodnie z prawdą, bo jak miałby ocenić np. modlitwę osobistą kandydata?", "Podobne składałem w kwietniu w Urzędzie Skarbowym" czy " Nie przystąpiłbym. To już nie jest Sakrament, tylko jakiś formalizm zakończony podniosłą uroczystością za strojami i śpiewami".

ycipk-402ddl

Masz swoją historię, którą chciałbyś się podzielić? Coś cię oburzyło lub zaskoczyło? Skontaktuj się z nami przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-402ddl

ycipk-402ddl
ycipk-402ddl