UrodaKosmetyki do włosów przesuszonych, przetłuszczających się i normalnych

Kosmetyki do włosów przesuszonych, przetłuszczających się i normalnych

Kosmetyki do włosów przesuszonych, przetłuszczających się i normalnych
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | shutterstock.com
24.06.2018 18:52, aktualizacja: 02.08.2018 10:39

Każdy rodzaj włosów wymaga innej pielęgnacji. Dlatego kosmetyki do włosów suchych powinny zawierać inne składniki niż kosmetyki wspierające przetłuszczające się włosy. Wbrew pozorom włosy, które nie stwarzają żadnych kłopotów, także powinny być odpowiednio pielęgnowane.

Kosmetyki do włosów suchych

Włosy przesuszają się pod wpływem nadmiaru promieni słonecznych, niedostatecznego nawodnienia organizmu, nieodpowiednich kosmetyków czy zbyt częstych zabiegów stylizacyjnych. Sam proces polega na tym, że gruczoły łojowe skóry nie są w stanie wyprodukować dość sebum, które nawilża włosy i tworzy naturalną ochronę. W konsekwencji włosy się łamią, elektryzują i puszą.

Włosom przesuszonym służyć będą kosmetyki zawierające między innymi:
• mocznik,
• mleczko pszczele,
• glicerynę,
keratynę,
kolagen,
• d-pantenol,
• mleczan sodu.

Pierwszym podstawowym kosmetykiem do przesuszonych włosów będzie jakikolwiek emolient, czyli preparat natłuszczający. Może to być zarówno olejek arganowy, różany, jak i ze skrzypu polnego. Poza tym świetnie zadziała oliwa z oliwek czy kosmetyki z naftą kosmetyczną. Szampon do włosów suchych powinien mieć kremową konsystencję, a jego skład musi zawierać naturalne oleje, kerartynę i witaminy.

W pielęgnacji przyda się też jedwab do włosów. Wejdź na WP radarOkazji i wybierz kosmetyki dla siebie.

Kosmetyki dla przetłuszczających się włosów

Osoby, których włosy się przetłuszczają, mają zupełnie odwrotny problem niż te o włosach suchych. W ich przypadku sebum wytwarza się w zdecydowanym nadmiarze. Przez to włosy są ciągle ciężkie i nieestetyczne. Przyczyny przetłuszczania się włosów często leżą u dolegliwości tarczycy czy zmianach hormonalnych. Nierzadko również może chodzić o nieodpowiednie kosmetyki do pielęgnacji włosów.

Kosmetyki do włosów z tendencją do przetłuszczania się powinny być bogate w:
• minerały: magnez, żelazo, fosfor, magnez, wapń, a przede wszystkim cynk,
witaminę A, witaminę C, witaminę B2 i witaminę K,
• wiesiołek,
• glinkę zieloną,
• skrzyp.

Idealne kosmetyki dla przetłuszczających się włosów to te, które z jednej strony hamują łojotok, z drugiej zaś oczyszczają skórę. Odpowiednie będą zatem maseczki na włosy zawierające białą lub zieloną glinkę. Poza tym dobrze, gdy szampon skomponowany jest na bazie wody brzozowej, pokrzywy lub skrzypu.

Kosmetyki dla włosów normalnych

Włosy normalne to takie, które nie przejawiają żadnych kłopotów. Są sprężyste, lśniące i mocne. Taki rodzaj włosów mają zazwyczaj osoby, które nigdy ich nie farbowały, rzadko również je kręcą czy prostują. Warto jednak pamiętać, że nawet takie włosy należy systematycznie nawilżać.

Kosmetyki do włosów normalnych powinny zawierać standardową dawkę keratyny, witamin A i E, jak również nawilżających olejków eterycznych. Mogą zawierać ekstrakt z czarnej porzeczki, orzecha kokosowego, szałwii czy pokrzywy. Pięknych włosów lepiej nie psuć, dlatego należy uważać na zbyt mocne środki do pielęgnacji. Poza tym warto od czasu do czasu zrobić domową maseczkę z żółtek, która dogłębnie nawilży włosy.