Nie ma większego w Polsce. Uważaj, żeby przypadkiem nie dotknąć

Kątnik domowy to jeden z najczęściej spotykanych pająków w polskich domach. W zależności od odmiany, wraz z nogami może osiągnąć nawet dziesięć centymetrów. Chowa się głównie za meblami, w piwnicach i na strychach. Sam z siebie nie atakuje. Potrafi jednak boleśnie ugryźć, gdy będzie musiał się bronić.

Kątnik domowy to jeden z najczęściej spotykanych pająków w polskich domach / zdjęcie poglądowe
Kątnik domowy to jeden z najczęściej spotykanych pająków w polskich domach / zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Kątnik domowy większy (w Polsce spotykany jest także mniejszy) jest największym polskim pająkiem, występującym najczęściej w pobliżu ludzkich siedzib - w szczególności mieszkań i domów. Choć kryje się głównie za meblami, w piwnicach czy na strychach, czasem możemy napotkać go na naszej drodze. Wtedy należy uważać.

Jak wygląda kątnik domowy?

Większość osób chociaż raz w życiu spotkało kątnika domowego. Najprawdopodobniej - mniejszego, który nie jest groźny i osiąga zazwyczaj tylko 12 mm długości bez odnóży. Inaczej jest jednak z kątnikiem większym, który wraz z nogami może osiągnąć nawet dziesięć cm długości. Z tego względu jest największym polskim pająkiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kątnika domowego można rozpoznać po przyciemnionej powłoce z dwoma symetrycznymi i podłużnymi pasami. Jasne bądź ciemne elementy kształtem przypominają litery X. Wyróżnia się także owłosionymi odnóżami. Większy posiada natomiast na odwłoku żółtawy wzór, dzięki któremu można odróżnić go od pozostałych pająków.

Czy kątnik domowy jest groźny?

Najważniejszą informacją dotyczącą kątnika domowego jest ta, że pająk ten nie szuka kontaktu z człowiekiem. Nie trzeba więc przed nim uciekać - nawet, jeśli to jego większa odmiana.

Kątnik domowy nie uchodzi też za agresywnego. Może jednak ukąsić i zdarza się to przede wszystkim w momentach, gdy chce się przed kimś bądź przed czymś obronić (np. kiedy zostanie przypadkowo przygnieciony lub chwycony w czasie sprzątania). Jego ugryzienie może być bolesne dla człowieka. W jego miejscu może także pojawić się zaczerwienienie i swędzący ślad.

Uwaga! Ugryzienie kątnika domowego większego mogą przechodzić najboleśniej osoby, które są uczulone na jad pająka. Odczucie bólu może być wtedy znacznie wzmocnione.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (134)