Zobaczyła krzyż w urzędzie w Warszawie. Natychmiast zareagowała

Trzaskowski wprowadził m.in. zakaz eksponowania symboli religijnych w urzędzie
Trzaskowski wprowadził m.in. zakaz eksponowania symboli religijnych w urzędzie
Źródło zdjęć: © East News | ARKADIUSZ ZIOLEK

13.07.2024 10:00, aktual.: 13.07.2024 10:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ostatnim czasie głośno było o decyzji prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego ws. krzyży w stołecznych urzędach. Jak wynika z najnowszych ustaleń, dyskusja na ten temat jest wciąż żywa, a na biurko prezydenta trafiają kolejne wnioski.

W maju prezydent Warszawy podpisał zarządzenie wprowadzające do stołecznych urzędów standardy równego traktowania. Chodziło m.in. o przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na wiek, płeć czy orientację seksualną.

Jednym z punktów był zakaz eksponowania symboli religijnych na ścianach urzędów i biurkach pracowników, którzy przyjmują petentów. Decyzja oburzyła prawą stronę sceny politycznej i wywołała szeroką dyskusję.

Kolejna odsłona sporu o krzyże w urzędach

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", spór dotyczący symboli religijnych w urzędach wciąż trwa, a na biurku prezydenta Warszawy pojawiły się trzy pisma w tej sprawie. Pierwszą interpelację wniosła radna Lewicy Kamila Gołębiowska, która zgłosiła, że nad jedną z sal urzędu w dzielnicy Ursus wciąż wisiał krzyż. Oprócz tego domagała się interwencji we wspomnianej dzielnicy oraz przedstawienia wyników kontroli w tej sprawie we urzędach stołecznych dzielnic.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W rozmowie z "Wyborczą" Gołębiowska przekazała, że krzyż w urzędzie w Ursusie zniknął ze ściany, jednak ze względu na urlop rzeczniczki, dziennikarzom nie udało się potwierdzić tej informacji.

Z drugiej strony, radny PiS Filip Frąckowiak zaapelował do Trzaskowskiego o przekazanie krzyży do "stosownych miejsc kultu religijnego", jak np. archikatedra p.w. św. Jana Chrzciciela. W odpowiedzi na jego pismo wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra przekazała, że majowe zarządzenie prezydenta "nie nakazuje usuwania symboli religijnych z urzędu". Podkreśliła, że w planach nie ma akcji ich usuwania i zaznaczyła, że wszystkie symbole są traktowane z szacunkiem.

Wniosek Ordo Iuris

Swój wniosek złożyło też Ordo Iuris, które domaga się od rady miasta jasnej deklaracji w tej sprawie. - (...) Czy opowiada się za konstytucyjną wolnością uzewnętrzniania swojej religii, czy popiera antychrześcijańskie zarządzenie prezydenta Trzaskowskiego – powiedział "Wyborczej" Nikodem Bernaciak z Ordo Iuris.

Z kolei przewodnicząca rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska przekazała dziennikowi, że jeśli wniosek spełni wymogi formalne, będzie procedowany. Sama podkreśliła jednak, że jest za rozdziałem "jakiegokolwiek kościoła" od państwa.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

© Materiały WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (761)
Zobacz także