Czy napis na drzwiach "K+M+B" jest prawidłowy? Nie wszyscy znają odpowiedź

"K+M+B" czy może "C+M+B"? Jaki zapis znalazł się w tym roku na waszych drzwiach? O ile każdy z nas doskonale wie, co oznacza ten pierwszy, niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak dokładnie wyjaśnić ten drugi. Odpowiedź może zaskakiwać.

Co oznacza zapis "C+M+B" na drzwiach?
Co oznacza zapis "C+M+B" na drzwiach?
Źródło zdjęć: © Instagram | @sprytne_triki

6 stycznia katolicy obchodzili święto Objawienia Pańskiego. To właśnie wtedy ksiądz święci m.in. kredę, którą zapisujemy na drzwiach konkretne symbole. Najpopularniejszym jest "K+M+B", jednak często pojawia się również napis "C+M+B". Co on dokładnie oznacza? Wiele osób jest w błędzie.

Dlaczego zapisujemy "K+M+B" na drzwiach?

Ze świętem Trzech Króli wiąże się wiele tradycji. Nie każdy jednak wie, że dzień ten jest wpisany na listę świąt nakazanych obligujących katolików do wzięcia tego dnia we mszy świętej. Podczas nabożeństwa święcona jest także kreda, kadzidło oraz woda.

Za pomocą kredy zapisujemy na drzwiach konkretne symbole. Najpopularniejszym jest "K+M+B". Nie powinniśmy również zapomnieć o dopisaniu na końcu roku. Litery te interpretujemy jako inicjały trzech królów: Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy podążając za Gwiazdą Betlejemską, mieli dotrzeć do miejsca, gdzie narodził się Jezus Chrystus, aby wręczyć mu dary.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ludowe zwyczaje karnawałowe

Nie każdy jednak wie, że imiona te nie są wymienione w żadnej ze znanych nam Ewangelii. Co więcej, pierwsze wzmianki o Kacprze, Melchioru i Baltazarze pojawiły się dopiero w średniowieczu.

Napis na drzwiach "K+M+B"
Napis na drzwiach "K+M+B"© East News | ZOFIA BAZAK

Co oznacza zapis "C+M+B" na drzwiach?

Wiele osób zakłada, że zapis "C+M+B", który możemy spotkać równie często, co "K+M+B", oznacza dokładnie to samo. W końcu imię Kacper w języku łacińskim zapisywanej jest przez "C". Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego.

Zapis ten powstał z pierwszych liter łacińskiego zdania "Christus Mansionem Benedicat" (tłum. red. "Chryste błogosław temu domowi"). Co więcej, to właśnie te słowa wypowiada ksiądz, przekraczając próg domu, który odwiedził po kolędzie.

Warto także podkreślić, że pomiędzy literami powinny się znaleźć krzyże zamiast plusów, z czego niestety wiele osób również nie zdaje sobie spawy. Oprócz tego w tym przypadku również dopisujemy na końcu aktualny rok, który również powinniśmy oddzielić krzyżem.

Wypełnij naszą ankietę dotyczącą Walentynek TUTAJ.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (12)